Harnuplar alındı ama küflenen ürünler oldu!featuredHarnup üreticilerinin aylardır beklediği haber nihayet geldi. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) dün İskele, Kumyalı ve Dipkarpaz’da üreticilerden harnup alımına başladı

 

 

 

  • “Bir üreticinin 2 ton ürün kaybı var”… Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Bekir Bolatcan, harnubu saklayabilmek için uygun koşullarda ambarı olmayan bir üreticinin harnuplarında küflenme meydana geldiğini söyledi. Bolatcan, “Bir üreticide 2 ton ürün kaybı var. Aylardır üstünde durduğumuz konu da buydu. Harnup dayanıklı bir ürün evet ama saklama koşulları çok önemli ve her üreticimizin bu imkânı yok” vurgusu yaptı.

 

Cemre CEMALİ

 

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) dün İskele, Kumyalı ve Dipkarpaz’da harnup alımına başladı.

Harnup üreticileri daha önce harnubun alış fiyatının bir türlü açıklanmamasına tepki göstererek gündeme gelmiş, sonrasında ise bu tartışmalar yerini harnup alımlarının bir türlü başlamamasına bırakmıştı.

Beklenen haber geldi ve TÜK, ilk alımların başladığını duyurdu. Ancak bu kez de uygun saklama koşullarına sahip olmayan üreticilerin harnuplarındaki verim kaybı gündeme geldi.

KIBRIS’a konuşan Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Bekir Bolatcan, ambarı olmadığı için harnubu uygun koşullarda saklayamayan bir üreticinin 2 ton ürün kaybı olduğunu ifade ederek ürün kaybının artabileceği endişesi içinde olduğunu açıkladı. Bolatcan, “aylardır üstünde durduğumuz konu da buydu. Harnup dayanıklı bir ürün evet ama saklama koşulları çok önemli ve her üreticimizin bu imkânı yok” vurgusu yaparak TÜK tarafından yapılan harnup alımlarının hafta sonu da devam etmesini talep etti.

 

“Bir üreticide 2 ton ürün kaybı var”

 

Harnup Üreticileri Birliği Başkanı Bekir Bolatcan, aylardır bekledikleri harnup alımlarının başladığını ifade ederek; Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) İskele, Kumyalı ve Dipkarpaz’da özel bir tüccarın ise Mağusa ve Güzelyurt’ta harnup alımlarına başladığını açıkladı.

Bolatcan, pazartesi gününden itibaren de TÜK’ün Lefkoşa, Girne, Güzelyurt ve Lefke bölgelerinde harnup alımı yapacağı belirterek alımların başlamasıyla tespit ettikleri olumsuzluklar olduğunu söyledi.

Harnubu saklayabilmek için uygun koşullarda ambarı olmayan bir üreticinin harnuplarında küflenme meydana geldiğini kaydeden Bolatcan, “Küflenme nedeniyle bir üreticide 2 ton ürün kaybı var. Aylardır üstünde durduğumuz konu da buydu. Harnup dayanıklı bir ürün evet ama saklama koşulları çok önemli ve her üreticimizin bu imkânı yok” dedi.

Bolatcan, ürün kaybının artabileceği endişesi içinde olduğuna dikkat çekerek bu dönemi az hasarla atlatmayı ümit ettiklerini ifade etti.

 

“TÜK hafta sonu da alım yapmalı”

 

Ülkedeki bütün üreticilerin harnubunun alınacağına vurgu yapan Bolatcan, önemli olanının harnup alımlarının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi olduğunun altını çizdi.

Bolatcan, “TÜK hafta sonu alım yapacak mı? Yoksa sadece mesai saatleri içerisinde mi alım yapacak?  Bunu hala öğrenemedik” diyerek bu durumun harnup alımlarının süresini etkileyeceğine dikkat çekti.

Harnup alımının bir süreç içerisinde gerçekleştiğini ve bu sürede bir yığılma olduğunu belirten Bolatcan, hafta sonları da TÜK tarafından harnup alımlarının devam etmesi noktasında talepleri olduğunu açıkladı.

Bolatcan, ülke genelinde alımı yapılacak olan harnubun 2 bin tonun üzerinde olduğunu kaydederek “Net rakam konuşmak mümkün değil çünkü doğru saklama koşulları olmadığı için küflenen ürünler olduğu gibi ümidini kaybettiği için harnupları hayvanlarına yediren üreticilerimiz de var” vurgusu yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
Harnuplar alındı ama küflenen ürünler oldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir