Harmancı: 2024 ihaleler yılıfeatured


KIBRIS’a konuşan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, 2024 yılının Başkent için yatırımların yılı olduğunu söyledi, “İhaleler ile Lefkoşalı’ya bir miktar rahatsızlık vereceğiz.” dedi

Hamitköylülere müjde… Harmancı, KEİ’nin finanse ettiği Ortaköy alt yapı projesinin başladığını, Hamitköy’ün kanalizasyon sorunu için nisan ayında kazmayı vurmayı hedeflediklerini, terminal alanı ve bölgesinin iyileştirilmesiyle birlikte yarım kalan Kültür Sanat Sarayı’nın bitirilmesi ihalesinin bu ay sonuçlanmasını beklediğini açıkladı.

Asfalt ihalesi… Başkentin bozulan yolları için bu yıl içerisinde 50 ile 75 Milyon TL arasında asfalt ihalesine çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Harmancı, mevcut parkların iyileştirilmesi ve yenilenmesi ihalelerinin devam ettiğini söyledi. LTB Başkanı, Haspolat arıtma tesisine güneş enerji santralinin kurulacağını söyledi

Faturalardaki vergi düştü… Lefkoşalı’nın faturalardaki vergi isyanına değinen Mehmet Harmancı, “Geçen yıl yüzde 25 uyguladığımız hizmet vergisini, yüzde 21’e çektik. Şubat ayı faturalarında görülen pahalılık, mart ayı faturalarında düştü ve 480 TL civarı oldu.” diye konuştu.

Emine Gül ÖZER

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Başkentin pek çok alanında ve bölgesinde yenilikler ve değişiklikler olacağını belirterek 2024 hedeflerini KIBRIS muhabirine anlattı.
Harmancı, ilk müjdeyi Hamitköylülere vererek, nisan ayında kanalizasyon çalışmaları için kazmayı vuracaklarını belirtti.

Mart ayı içerisinde terminal alanı ve bölgesini iyileştirme ihalesinin sonuçlanacağını söyleyen Harmancı, “Lefkoşa’da bir tek terminal alanının iyileştirmesi değil, atıl durumda olan Kültür Sanat Sarayı’nın bitirilmesini hedefliyoruz. Ana caddelerimizden başlayarak ihtiyacımız olan alanlar için asfalt ihalesine çıkacağız. Dereboyu ve Ortaköy’ü ilgilendiren, hem alt yapı hem üst yapıya yönelik bir yatırımmıız olacak. Mevcut parklarımızın iyileştirilmesi ve yenilenmesi için çalışmalarımız zaten sürüyor.” ifadelerini kullandı.
Yerel yönetimler tarihinde en büyük ilki başardıklarını vurgulayan Belediye Başkanı, “Haspolat Arıtma Tesisi’ne en büyük güneş enerji santralini kuruyoruz.” şeklinde konuştu.

Lefkoşalıların özellikle ‘hizmet vergisi’ noktasında, belli başlı çekinceleri ve şikayetleri olduğunu kaydeden Başkan Harmancı, asgari ücretin beklenmedik şekilde yükselmesi sonucu geçen yıl yüzde 25 olan hizmet vergisinin, meclise götürdüğü öneriyle yüzde 21’e düşürüldüğünün altını çizerek, bu ayki faturalarda düşüş yaşanacağının müjdesini KIBRIS aracılığıyla verdi.

2018 yılından beri uğraş verdiği Güney Lefkoşa ve Kuzey Lefkoşa’yı birbirine bağlayan ‘Kanlıdere Projesi’nin’ ihalesinin bittiğine dikkat çeken LTB Başkanı Harmancı, projenin siyasi engelleri takıldığını söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi’nde yaşanan değişikliklere yönelik konuşan Harmancı, Zeki Çeler’in başkanlığıyla birlikte baraj sorununun aşılıp, aşılmayacağına yönelik, “TDP’de koltuk uğruna siyasi entrika, başkanlık uğruna birbirini iten insanlar olmaz. Zeki Çeler’le önemli başarılara imza atacağımızı düşünüyoruz. Ben TDP’nin baraj sorunu değil, en erken zamanda bir seçim olursa, güçlü bir şekilde mecliste yer alacağına inanıyorum.” dedi.

2024 ihale yılı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefkoşalılar olarak, 2024 yılının çok hızlı olacağına dikkat çekti. Bir miktar rahatsızlık vereceklerini kaydeden Başkan Harmancı, bu yılın kendileri için ihale yılı olduğunu söyleyerek, “Çok ciddi yatırımlarla geliyoruz. Ortaköy alt yapı projesi çok büyük bir yatırımlardan birisi, 90 milyon Türk Lirası değerinde, TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi tarafından finanse ediliyor. Hem alt yapı hem üst yapıya yönelik bir yatırım… Dereboyu ve Ortaköy bunun bir parçası. Burada kanalizasyon, temiz su hattı ve kaldırım yenilememiz var.” ifadelerini kullandı.

Hamitköy’ün kanalizasyon sorunu için kazma vuruluyor

Yakın bir tarihte Hamitköylülerin çok fazla beklediği kanalizasyon ihalesinin yürürlüğe gireceğini belirten Harmancı, “Nisan ayında kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bu projesinin bedeli 5 milyon Euro, yaklaşık 155 Milyon Türk Liralısı. Hamitköy’ün yüzde 70’inin kanalizasyona bağlanmasını hedefliyoruz. Mart ayı içerisinde Terminal alanı ve bölgesi iyileştirme ihalemizin sonuçlanmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, Lefkoşa’da bir tek terminal alanının iyileştirmesi değil, atıl durumda olan Kültür Sanat Sarayı’nın bitirilmesi, Lefkoşa’nın yeni bir şehir merkezi yaratılması belediye açısından da çok ciddi bir maddi kaynak olacak.” şeklinde konuştu.

Asfalt ihalesine çıkılacak

2024 yılı hedeflerine ve planlamalarına devam eden LTB Başkanı Harmancı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunun dışında bu yıl içerisinde hedeflediğimiz 50 ile 75 Milyon Türk Lirası arasında bir asfalt ihalesine çıkmak. Seçim öncesinde de söylediğim gibi, ana caddelerimizden başlayarak ihtiyacımız olan alanlara vermek. Şu anda yürüttüğümüz parklarla ilgili ihalelerimiz sürüyor. Mevcut parklarımızın, iyileştirilmesi ve yenileştirilmesi. Bizi bekleyen çok çok önemli bir yıl var önümüzde.”

Haspolat’a güneş enerji paneli

Harmancı, “yerel yönetimler tarihinde herhalde en büyük ilki başarıyoruz.” diyerek, Haspolat arıtma tesisine kurulacak güneş enerji santralinden bahsetti. Harmancı santralin bedelinin 2,5 Milyon Euro olacağını kaydetti.

Bunun dışında henüz tarihi netleşmese de Dereboyu’nu çok fazla ilgilendiren, oradaki ana taşıyıcı kanalizasyon hattının Haspolat’a kadar olan bölümünün değişiminin gündemde olduğunu anlatan Başkan Harmancı, “O da bu yıl içerisinde ihale edilmeyi bekliyor. 3 Milyon Euro’luk bir kaynak da burada var. Bizim aslında 4 yıllık bütün alt yapı ve üst yapı hamlelerimizin 2024 yılında ihale edileceği bir dönem bekliyor bizi. İhalelerimizi çıkmaya başladık, önemli bir yatırım alanı var burada.” ifadelerine yer verdi.

“Kanlıdere projesinde siyasi engeller var”

Kanlıdere projesi çok önemli olduğunu belirten Harmancı, 2018 yılından beri, Güney Lefkoşa Belediye Başkanı ile birlikte üzerinde uzlaşı sağladıklarını ve kısmen bütçesinin oluştuğunu belirtti. Buradaki son durumu paylaşan LTB Başkanı, “Proje tamam. Şu an Avrupa Birliği bu projeyi gerçekleştiriyorum derse, yarın ihaleye çıkılabilecek bir pozisyondadır. Ama ortadaki tablo şu an bunun üst düzey bir siyasi karara varılması. Biz Avrupa Birliği ile yaptığımız görüşmelerde, eski olumsuz tablonun olmadığını görüyoruz. Ama yarın ihaleye çıkılır mı derseniz, hayır yarın ihaleye çıkılabilecek bir durumu yok.” ifadelerini kullandı.
Önümüzdeki yılın bu bağlamda çok kritik olduğunu söyleyen Harmancı, önlerinde siyasi engelin olduğunu kaydederek, “Önümüzdeki yıl bu konuyla ilgili bir lobi yapmaya devam edeceğiz, bir onay alırsak bir yıl içerisinde bitirilebilecek bir projedir. Ben bunu çok önemli buluyorum, çünkü bu proje Lefkoşa’daki hayatın bütününü etkileyebilecek derecede önemli bir projedir. Umarım üzerindeki siyasi engeller, bir bir kalkar. AB tarafından finanse edilmesi söz verilen bu proje bir an önce yürürlüğe girer. Ben umudumu kesmedim ve umudumu kesmeden de bunun için çalışmaya devam edeceğim.” dedi.

“Hizmet vergisi 480 TL’lere indirildi”

Lefkoşa halkının özellikle faturadaki “hizmet vergisi” noktasında belli başlı çekinceleri ve şikayetleri olduğunu kaydeden Harmancı, KIBRIS aracılığıyla Lefkoşalılara seslendi:
“Hayatın ne kadar zorlaştığının hepimiz farkındayız. Lefkoşalıların da özellikle ‘hizmet vergisi’ noktasında, belli başlı çekinceleri ve şikayetleri var. Haklılar da. Hizmet vergisi sadece çöp toplama vergisi değil. Hizmet vergisi aslında sizin parklarınızdan tutun da, kanalizasyon sisteminizin, alt yapılarınızın güncel tutulmasına yarıyor. Asgari ücret beklediğimizin üzerinde çıktığı için, geçen yıl yüzde 25 uyguladığımız hizmet vergisini, Belediye meclisine götürdüğüm bir öneriyle yüzde 21’e çektik. Şubat ayı faturalarında görülen pahalılık, mart ayınki faturalarda düştü. Hizmet resmi, aşağı yukarı 480 Türk Lira’lık bir civara geldi.”

“TDP güçlü bir şekilde mecliste yer alacak”

Başkan Mehmet Harmancı’ya partisi Toplumcu Demokrasi Partisi’nde yaşanan değişimi de sorduk.
“Sevgili Zeki Çeler’le önemli başarılara imza atacağımızı düşünüyoruz.” diyen Harmancı, şunları söyledi:
“Bizim Toplumcu Demokrasi Partisi diğer partiler gibi bir camia değil. Bizde koltuk uğruna siyasi entrika, başkanlık uğruna birbirini iten insanlar olmaz. Tam aksine görüyorsunuz, eski başkanımız merkez yürütme kurulunda görev alıyor, biz sevgili Zeki Çeler’le önemli başarılara imza atacağımızı düşünüyoruz.”
Yaşanan değişiklikle, Zeki Çeler’in Başkanlığında baraj sorununun yaşanıp yaşanmayacağı hususunda konuşan LTB Başkanı Harmancı, “Ben TDP’nin baraj sorunu değil, en erken zamanda bir seçim olursa, güçlü bir şekilde mecliste yer alacağına inanıyorum ve iyi bir çalışma yürütülürse kilit parti pozisyonuna da erişme şansı var. Bizler de her türlü katkıyı sağlayarak, sosyal demokrat camianın bu ülkedeki sözünün, değerinin anlaşılmasını sağlayacağız. Çünkü bizler bir makamdan güç alan değil, o makamla halka güç veren insanlarız.”

“Lefkoşa’da kurduğumuz ilişki halk ittifakıdır”

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde tabandan aday olması için bir telkin olduğunu belirten Harmancı, “Taban her zaman sizi en iyi yerlerde görmek ister. Ben 1997 yılından beri sosyal demokrat camianın içindeyim ama bizim Lefkoşa’da kurduğumuz ilişki halk ittifakıdır. Halk ittifakı dolayısıyla biz yüzde 50’ye yakın halk desteği sağlayarak bu makama gelip, bu pozisyonda 3’üncü kez halk adına bir görev yürütüyoruz. O nedenle şimdi Cumhurbaşkanlığı’nı konuşmak için çok erken.” diye konuştu

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Harmancı: 2024 ihaleler yılı

Yorumlar kapalı.