Hamitköy’de silinen yaya geçidi ve trafik levhalarına dikkatfeaturedEzgi ÇELİK

 

Yaya geçitlerinin trafikteki önemi, özellikle de yayaların yolu karşıdan karşıya geçmesindeki güvenliği açısından kritik bir önemi var ancak ülkemizde durum farklı.

KKTC’de birçok yerde çizgileri silinmiş yaya geçitleri, ciddi tehlikelere yol açıyor.

Yaya geçitlerinin yetersiz bakımı ve ilgililerin ihmali, günümüzde birçok yaya geçidinin potansiyel bir tehlike haline getiriyor.

Çizgileri silinmiş olduğu için sürücüler tarafından fark edilmeyen yaya geçitlerini kullanan yayalar, her an bir aracın altında kalma tehlikesini yaşıyor.

Özellikle başkent Lefkoşa’nın birçok noktasında yaya geçidi çizgileri silinmiş durumda. Bu noktalardan biri ise trafiğin en yoğun olduğu bölgelerden Hamitköy’de.

Yolun bir tarafında yaya geçidi çizgisi neredeyse silinmiş ve doğru bir şekilde de bulunmuyor. Yolu ortalayan yaya, tekrar yaya geçidinden karşıya geçmek isterse, yaklaşık bir metre yürüyerek yolun sadece yarısında ve silik biçimde kalmış çizgiyi takip etmek zorunda.

 

Hayalet levhalar

 

Yaya geçitlerinin güvenliği, sadece geçitlerin kendisi değil, aynı zamanda bu geçitleri gösteren trafik levhalarının da sağlam ve dikkat çekici olmasıyla sağlanabilir. Silinmeye yüz tutan yaya geçidi çizgilerinin yanı sıra bu geçitleri gösteren levhalar da zaman içerisinde aşındı. Yazıları silinmiş ve rengi solmuş trafik levhası neredeyse sürücüler tarafından bile fark edilmiyor.

Hamitköy ışıklarına doğru gelirken sürücüleri yavaşlatan tek faktör ise hız tespit kameraları.  65 hız limitinde geçen sürücüler için yaya geçidinin bulunduğu nokta yine tehlike yaratıyor.

Vatandaşlar tedirgin

 

Yaya geçitlerindeki çizgilerin silinmiş olması, levhaların dikkat çekme özelliğini yitirmesi, karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşlarda ise endişe yaratıyor.

Vatandaşlar, bu durumun hem yayaları, hem de araç sürücülerini olumsuz etkileyerek kazalara davetiye çıkardığını belirtti.

Bu konuda şikâyetçi olan vatandaşlar, “Aynı zamanda kasis de konulmadığı için süratli gelen araçlar hızını kesmiyor. Bu da kazaya yol açabiliyor.” dedi.

Vatandaşlar, yetkililerden konuya acil müdahale edilmesini talep etti.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hamitköy’de silinen yaya geçidi ve trafik levhalarına dikkat

Yorumlar kapalı.