Gözler bilet fiyatlarındafeaturedEk sefer çalışmaları var… Turizm, Gençlik, Kültür ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, haftanın 5 günü büyük gövdeli uçakların İstanbul’dan gelmeye devam edeceğini açıklayarak hafta sonları daha büyük gövdeli uçakların gelmeye başlayacağını belirtti. Aktunç, ek sefer çalışmalarının da yürütüldüğünü söyleyerek bu durumun bilet fiyatlarına olumlu yönde yansıyacağını kaydetti.

Kapasite artırımı önemli… Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ülke ulaşımında ilave olarak gelecek olan her bir koltuğun turizm açısından önemli olduğunun altını çizerek yüksek bilet fiyatlarının aşağı seviyelere çekilmesi için en önemli unsurunun kapasite artırımı olduğunu ifade etti.

Yolcu sayısı artacak… Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, büyük yolcu uçaklarının Ercan’a gelmesinin yolcu sayısının az miktarda da olsa artmasına neden olacak faktörlerden bir tanesi olduğunu söyleyerek bilet fiyatlarının gerçek anlamda ucuzlamasının havayolu şirketlerinin fiyat politikaları ile ilgili olduğunu belirtti.

Cemre CEMALİ

Yeni Ercan Havalimanı’na dün ilk kez geniş gövdeli uçak indi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) 329 yolcu kapasiteli Airbus A-350 tarifeli İstanbul-Ercan TK 960 sayılı uçağının dün itibarıyla 5 business 253 Economy bilet olmak üzere toplam 258 yolcusuyla ülkemize gelmesiyle geniş gövdeli uçakla KKTC’ye tarifeli seferler başlamış oldu.

Öte yandan Sun Express Havayolları, pazar günü KKTC’ye 118 yolcu getirerek İzmir’den Ercan Havalimanı’na direkt uçuş başlatmış ve karşılıklı uçuşların pazar, pazartesi, perşembe ve cuma günleri olmak üzere haftada dört sefer yapılacağı açıklanmıştı.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Kıbrıs Türk turizmi ve ulaşımı açısından bu gelişmeleri KIBRIS’a değerlendirirken, Turizm, Gençlik, Kültür ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç da KIBRIS TV canlı yayınında konuya değindi.

Aktunç: Büyük gövdeli uçaklar gelmeye başlayacak

Turizm, Gençlik, Kültür ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, ilk büyük gövdeli uçağın dün yeni Ercan Havalimanı’na indiğini ifade ederek haftanın 5 günü büyük gövdeli uçakların İstanbul’dan gelmeye devam edeceğini açıkladı.

Aktunç, hafta sonları daha büyük gövdeli uçakların gelmeye başlayacağını belirterek, “Ek sefer çalışması da var. Hem Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, hem de İstanbul Havalimanı’ndan ek sefer çalışmalarımız olacak” dedi. Bu sayede maliyetlerin düşmeye başlayacağına dikkat çeken Aktunç, sürekli olarak THY ile görüştüklerini ve bu durumun bilet fiyatlarına olumlu yönde yansıyacağını düşündüğüne vurgu yaptı.

Çağıner: Her bir koltuk turizm açısından önemli

K.T. Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ülke ulaşımında ilave olarak gelecek olan her bir koltuğun turizm açısından önemli olduğunun altını çizerek yüksek bilet fiyatlarının aşağı seviyelere çekilmesi için en önemli unsurunun kapasite artırımı olduğunu ifade etti.

Çağıner, ülkemizde yeni terminal binası ve pisti ile birlikte geniş gövdeli uçaklara hizmet verebilecek yeni havalimanının yapılmasından sonra THY’nin bu ihtiyaca hemen cevap vererek büyük gövdeli uçağını KKTC’ye angaje ettiğini belirterek THY tarafından her gün bu seferlerin yapılmasının çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs Türk turizmi ve ulaşımı için çok değerli bir katkı”

Koltuk kapasitesinin artmasının bilet fiyatlarına olumlu yansıyacağını söyleyen Çağıner,  “Geniş gövdeli uçaklar sayesinde tek bir uçak içerisinde 2 uçaklık yolcu taşınacaktır. Hem bu kalitede konforlu bir uçağın ülkemize iniş yapması hem de tek seferde 300’ü aşkın yolcuyu getirecek olması Kıbrıs Türk turizmi ve ulaşımı için çok değerli bir katkıdır” ifadelerine yer verdi.

Çağıner, bu konu ile ilgili başta Başbakan olmak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm, Gençlik, Kültür ve Çevre Bakanlığı’nın girişimlerinin bu şekilde cevap bulmasının yanı sıra THY’nin havalimanı açılır açılmaz uçaklarını angaje ederek bu çalışmalara destek vermesinin çok önemli olduğunu açıkladı.

Bu noktada yapılan çalışmaların takipçisi olduklarını kaydeden Çağıner, bu adımın diğer seferlerin de artması ile desteklenmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

“Sun Express yaz aylarında da devam etmeli”

Çağıner, Sun Express Havayolları’nın haftada 4 gün İzmir’den ülkemize yapılacağı açıklanan seferlerde

sadece kış operasyonu tarifesinin açıklandığını ifade ederek, beklentilerinin İzmir seferlerinin yıl boyunca devam etmesi olduğunu kaydetti.

En çok ihtiyaç duyulan yaz döneminde de sefer yapmamalarının turizme bir katkı sağlamayacağını, aksine zarar olarak yansıyacağına dikkati çeken Çağıner, “Bu nedenle turizmciler olarak Sun Express’in bu olumlu girişiminin yaz aylarında da devam edeceğini açıklamasını duymak istiyoruz” dedi.

Tolun: İhtiyaç olursa 500 kişilik uçak da gelecek

K.T. Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Türk Hava Yolları’nın (THY) Ercan’a iniş yapan geniş gövdeli uçağının 329 kişilik olduğunu ifade ederek önümüzdeki aylar içerisinde ihtiyaç durumuna göre 500 kişilik bir uçağın daha koyulacağını açıkladı.

Geniş gövdeli uçağın talebe göre uçacağını, uçak firmalarının yolcu ihtiyacına göre sefer koyabileceğini söyleyen Tolun, yeni Ercan Havaalanı’nın pist olarak büyük gövdeli uçakların inişine uygun olduğunu, bu bakımdan da bu adımın olumlu olduğunu belirtti.

“Ucuzlama fiyat politikaları ile ilgilidir”

Tolun, geniş gövdeli uçaklarla ülkemize düzenlenen seferlerin yolcu sayısının artmasına sebep olup olmayacağının ayrı bir nokta olduğuna dikkat çekerek, “büyük yolcu uçaklarının da gelmesi elbette ki yolcu sayısının az miktarda da olsa artmasına neden olacak faktörlerden bir tanesidir ancak fiyatların gerçek anlamda ucuzlaması olmayacak” dedi.

Bilet fiyatlarında ucuzlama olmasının havayolları şirketlerinin fiyat politikaları ile ilgili olduğunun altını çizen Tolun, havayolları şirketlerinin kendi aralarında konsensüs sağlayarak fiyatları yüksek tutmaları halinde büyük gövdeli uçağın gelmesinin çok büyük bir etki etmeyeceğini, belirleyici olanın fiyat politikaları olduğunu açıkladı.

Sun Express’in seferleri…  “KKTC’ye talep var”

Tolun, “Fiyatları ucuzlatırlarsa daha fazla yolcu ve daha uygun fiyatlara gelecektir” vurgusu yaparak Sun Express Havayolları’nın İzmir’den Ercan’a başlattığı seferlerle ilgili de değerlendirmede bulundu:

“Fly Kıbrıs’ın devreye girmesi ile bilet fiyatlarının istenilen düzeyde olmasa da kısmen düşmesine neden olmuştu. Şimdi de Sun Express’in İzmir’den sefer başlatması İzmir yönünden uçuş yapan havayolu firmalarındaki bilet fiyatlarının düşmesine neden olacak çünkü rekabet olacak.   Bu durum KKTC’ye bir talep olduğunu ortaya koymuştur. Bu talep doğrultusunda da başka havayolu şirketleri de buraya gelecektir. Böyle olunca da haliyle bir ucuzlama bekliyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gözler bilet fiyatlarında

Yorumlar kapalı.