Güneydeki çözüm karşıtları ve Anastasiadis’in cevabıfeatured


Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini kabul ettiği ve Türkiye ile çözümden sonra müttefik olmak istediğini açıklayan Anastasiadis’i gün boyu birbiri ardında yaptıkları açıklamalarla suçlayan çözüm karşıtı partilere “Bu ülkede yaşadıklarımızdan ders alalım” şeklinde seslenen Kıbrıslı Rum lider, şu ifadeleri kullandı:

“Gerginlik ve güvensizlik zamanlarına son vermemizin zamanın geldiğine inanıyorum. Elimizi uzatıp, ülkemizi, barış, güven, istikrar ve refah sürecine götürmemizin zamanı geldi. Zira en yakın zamanda bölünmüşlükten (işgalden) kurtulmamız ve vatanımızı yeniden birleştirmemiz için, çabanın devam etmesinden ve yoğunlaştırılmasından başka seçeneğimizin olmadığını düşünüyorum.

 Ben kendi kendime soruyorum ve herkesin de bunu sorması gerektiğine inanıyorum: Toprakların geri alınması ya da mülklerin iadesinin başka yönetimi var mıdır? Adaya yerleşik getirilmesine son verilmesi için başka seçenek var mıdır? Kuzeyin (İşgal altındaki bölgelerimizin), Türkiye’nin vilayetine dönüşmesini engellemenin başka yolu var mıdır? Avrupa Müktesebatı’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yalnızca bugün kontrol ettiği bölgelerde değil, tümünde tamamıyla uygulanmasıyla, dört özgürlüğün ve insan haklarının sağlama alınmasının başka yöntemi var mıdır?

Aynı sorular, bölünmüş bir vatanın mı yoksa mevcut durumun sona ermesinin mi kendi gelecekleri için daha iyi olacağını, mantıklı bir şekilde düşünmeleri gereken Kıbrıslı Türk hemşerilerimizi de meşgul etmelidir.

Yalnızca ortaklaşa varacağımız bir çözüm ile uluslararası toplumda eşit muamele görebileceklerinin ve yalnızca bir çözümle gerçek Avrupa vatandaşı olabileceklerinin bilincine varmaları gerekir.

 Yalnızca bir çözümle ekonomik özerkliklerini elde edecekler. Aynı zamanda, kendi güvenliklerinin, bizim toplum için tehdit unsuru olamayacağının da bilincine varmaları gerekir.

 Milli sorunumuzun çözümüne ilişkin müzakere süreci belirleyici bir dönemeçtedir.

 Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile bundan sonra yapacağımız görüşmelerin umut ettiğimiz ve beklediğimiz gibi sonuç getirmesi halinde, uzun yıllardır devam eden bu müzakere sürecinin olumlu sonuçlanması ile ilgili olarak daha kesin konuşabileceğiz.”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güneydeki çözüm karşıtları ve Anastasiadis’in cevabı

Yorumlar kapalı.