Güney Kıbrıs’a gideceklerdifeatured


“AĞIR BİR SUÇ İŞLEMEK İÇİN GİZLİ İTTİFAK”… “Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Alkan Canit, Golda Dongmo Nkamta (K-20 Kamerun), Abdul Mannan (E-24 Pakistan), Dicky Mbele Mangonzoy (E-37 Kongo), Geremi Kangala Kufle (E-17 Kongo) ve Obası Peter Ogbonna (E- 34 Nijerya) dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Polis, yabancı uyruklu zanlıların yasadışı olarak Güney Kıbrıs’a geçmeye çalıştıklarını, Alkan Canit’in de onlara yardımcı olduğunu söyledi.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Balıkesir’de polis tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucu Alkan Canit’in kullanımındaki van aracın arkasında yabancı uyruklu beş kişi valizleriyle yakalandı.

   “Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Alkan Canit, Golda Dongmo Nkamta (K-20 Kamerun), Abdul Mannan (E-24 Pakistan), Dicky Mbele Mangonzoy (E-37 Kongo), Geremi Kangala Kufle (E-17 Kongo) ve Obası Peter Ogbonna (E- 34 Nijerya ) dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Demirhan Polis Karakolu’da görev yapan polis memuru Kozal Debreli’yi dinletti.  

   Mahkemede yeminli şahadet veren Debreli, 31 Ekim 2019 tarihinde, saat 18.00’de, Balıkesir’de faaliyet gösteren 1001 Airport isimli işyeri önünde, Demirhan polis ekibi tarafından yapılan kontrolde JR 650 plakalı kapalı ford transit marka van araç arkasında saklı vaziyette Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gitmek için valizleriyle birlikte bekleyen zanlı Golda Dongmo Nkamta, Abdul Mannan, Dicky Mbele Mangonzoy, Geremi Kangala Kufle ve Obası Peter Ogbonna ile konu aracın sürücüsü Alkan Canit’in tespit edildiğini kaydetti.

   Polis memuru Debreli, aynı gün zanlılar Golda Dongmo Nkamta, Abdul Mannan, Dicky Mbele Mangonzoy’un

gönüllü ifade verdiklerini belirtti.

   Debreli, ayrıca zanlılar Dicky Mbele Mangonzoy, Geremi Kangala Kufle ve Obası Peter Ogbonna’nın polis ekiplerini görür görmez tasarruflarında bulunan pasaportlarını yırttıklarına dikkat çekti.

   Mesele ile ilgili olarak halen aranmakta olan şahıslar olduğuna vurgu yapan Debreli, zanlıların üç gün tutuklu kalmalarını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güney Kıbrıs’a gideceklerdi

Yorumlar kapalı.

Güney Kıbrıs’a gideceklerdifeatured


Mersin’de bir teknede 112 Suriye uyruklunun yakalandığı operasyonda, 8 şüpheli gözaltına alındı. Mültecilerin tekneyle Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidecekleri öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmada, beş ayrı ülke tarafından aranan T.K. organizatörlüğündeki kişilerin insan kaçakçılığı yaptığı belirlendi.

Şüphelilerin, sahile yakın bölgelerdeki otellerde konaklattıkları kişileri, gruplar halinde teknelerle Akdeniz rotasını kullanarak açıkta bekleyen büyük yük gemilerine taşıdıkları, sonrasında yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gönderdikleri öne sürüldü.

Yaklaşık bir ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 8 şüphelinin 112 Suriye uyruklu göçmenleri Silifke ilçesi Taşucu sahilinde bulunan koylara götürdükleri, bu kişileri ayarladıkları tekneyle Kıbrıs Rum Kesimi’ne sevk edecekleri bilgisine ulaşıldı.

Bunun üzerine Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ile yapılan koordineli çalışmayla, tekneye operasyon düzenleyen ekipler, 7’si kadın 9’u çocuk 112 kişiyi yakaladı.

Operasyonu genişleten ekipler 5 ayrı ülke tarafından aranan Türk vatandaşı T.K’nin de aralarında olduğu 3’ü Suriye uyruklu 8 şüpheliyi gözaltına aldı.

Başlatılan soruşturma sürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güney Kıbrıs’a gideceklerdi

Yorumlar kapalı.

Güney Kıbrıs’a gideceklerdifeatured


Edinilen bilgiye göre, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Side açıklarındaki bir balıkçı teknesinde 3’ü Suriyeli, 55’i Pakistanlı olmak üzere 58 sığınmacı ve kaçağı yakaladı. Manavgat Irmağı’ndan bindikleri balıkçı teknesi ile Kıbrıs Rum kesimine gitmeye çalıştıkları belirlenen sığınmacı ve kaçaklar, jandarmadaki işlemlerinin ardından Göç İdaresine teslim edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güney Kıbrıs’a gideceklerdi

Yorumlar kapalı.