‘Gülen iade edilmeden sürecin normalleşmesi mümkün değil’featured


Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, “15 Temmuz’dan sonra ABD’nin tutumu daha iyi ve harekete geçtiler, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da gelecek” dedi.

Yıldırım, terörist başının yargılanmasından başka Amerika Birleşik Devletleri’yle bir uzlaşma yolu olmadığını ve bu konu da çok net olduklarını kaydetti.

“Gülen iade edilmeden bu sürecin normalleşmesi çok mümkün değil” diyen Yıldırım, “Bize bir iyi niyet gösterilmesi gerekiyor bu iyi niyetinde ancak 15 Temmuz sonrası yaşanan bu gelişmelerle ilgili Fetullah Gülen’in iadesi olmalı, bunun dışındaki bir iyi niyeti kabul etmiyoruz” dedi.

Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, darbe girişiminde bilfiil görev almamış, fakat arka planında görev almış veya yıllardan beri bu altyapının hazırlanmasında aktif katkısı olmuş bütün herkesin çok titiz bir çalışmayla belirlenip adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade etti.
Kamuda 76 bin 597 kişi açığa alındı

Başbakan Yıldırım, “Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi” diye konuştu.

Yıldırım, “Bunların (Fetullahçı Terör Örgütü) kendi kurdukları iletişim ağları var, özel. Yani hiç kimsenin kullanmadığı bir iletişim altyapısı kurmuşlar. O iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Bunların üzerine gidiliyor” dedi.

“Daha dinamik bir TSK”

Türkiye Başbakanı Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni dönemini dört cümleyle özetledi.

“Daha dinamik, hareket kabiliyeti artmış, gelişmelere açık bir Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bahsediyoruz” diyen Yıldırım, TSK’nın bürokrasiden arınacağını vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Gülen iade edilmeden sürecin normalleşmesi mümkün değil’

Yorumlar kapalı.