Girne’de gergin toplantıfeaturedCeren ÖZBİL

Şehir Planlama Dairesi’nin 2007 Girne İkinci Bölge Kapsamlı Emirnamesi’ndeki 3 maddede öngördüğü değişiklikler ile ilgili dün Danışma Toplantısı gerçekleştirildi.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Milenyum Senato Kongre Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan toplantı, saat 13.00’e kadar sürdü. Halk toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

Kamuoyunda birçok sivil örgütü ile bölge halkının da tepkisine neden olan değişiklikler toplantıda yeniden masaya yatırıldı.

Danışma Toplantısı’nın daha önce iki kez ertelenmesi katılımcıların yoğun tepkisine neden oldu.

Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, emirnamede yapılan değişiklikler konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Zaman zaman gergin anların yaşandığı toplantıda katılımcılar, bu değişiklikleri kabul etmeyeceklerini sert bir dille ifade etti.

Katılımcılar, Ülkesel Fizik Plan çalışmaları yapılırken emirname değişikliğine gerek olmadığını söyledi.

Müdür açıkladı, gerginlik tırmandı

Türkmen Yiğitcan’ın emirnamede yapılacak değişiklikte Girne’nin doğusuna ve batısına ikişer turizm gelişme bölgesi yapılmasının öngörüldüğünü anlatmasıyla toplantı da sinirler gerildi.

Katılımcılar, bu değişiklikle hedeflenenin o bölgede şu anda kaçak olarak inşaat yapan oteli kaçak durumundan kurtarmak olduğunu iddia ederek, Yiğitcan’a sert tepki gösterdi.

Yiğitcan’a “Emirnamede değişiklik yapıldıktan sonra mı o bölgeye inşaat izni verilir, yoksa inşaat başladıktan sonra mı o bölge ile ilgili emirname değişikliği yapılarak kaçak durumdaki yapı, yasallaştırılır?” diye soruldu.

Yiğitcan: İhtiyaç duyulduğunda emirname değişikliğine gidebilir

Yiğitcan, ihtiyaç duyulduğunda emirname değişikliğine gidilmesinde bir sıkıntı olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

 “Girne Çatalköy İmar Planı’nın 26 Eylül 2017’de hayata geçmesini bekliyoruz. 4 plancı arazide ve dairede yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Şu anda hâlâ veri toplama aşamasındayız. Bazı arkadaşlar bu emirnamenin Çatalköy ve Girne dışında Lapta, Alsancak ve Esentepe’yi kapsadığını unutuyor.

Bu emirname değişikliği bu dönemde yapılan bir değişiklik değildir. İhtiyaç duyulduğunda emirname değişikliğine gidilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak nedense herkes şimdi plan plan demektedir.

Ama bir şekilde hayat devam ediyor. Bir şekilde sıkıntılar var. Sadece Girne ikinci bölgede değil, Girne birinci bölgede de emirnamemiz var.

Kaldı ki Karpaz’da, Tatlısu’da ve Boğaz’da da var. İhtiyaç duyulduğunda bu emirnamelerde de değişikliğe gidilecek. Keşke bugüne kadar İmar Yasası’nın 55/89’un emrettiği planları yapabilseydik. Öyle olsaydı çok daha yürüyecektik diye düşünüyoruz. Bizde plansızlıktan mutlu değiliz.”

“2027’ye ancak biter”

Yiğitcan, Ülkesel Fiziki Plan’ın 21 tane plan öngördüğünü ve bunların 6 tanesinin Girne ile ilgili olduğunu söyledi.

Bu altı planın ise Girne ve Yakın Çevresi İmar Planı, Batı Girne Lapta Alsancak İmar Planı, Topluma Dayalı Eko-Turizm Bölgesi Esentepe Tatlısu Planı, Kıyı Yönetim Planı, Turizm Bölgeleri ve Çevre Yönetim Planı olduğunu belirten Yiğitcan, “Ülkesel Fizik Plan’ın emrettiği, 2015’te ilan edilmiş olan 21 adet planı bu daire 2017 yılının sonuna kadar yapmak durumundadır. Daire bu yapı ile bu planları 2017 değil 2027’nin sonuna bile yapamaz” dedi.

“12. maddede bazı değişiklikler yaptık”

Yiğitcan, yapılan araştırmalar ve gelen talepler doğrultusunda emirnamede bazı değişiklikler yaptıklarını söyledi ve şu şekilde konuştu

 “Turizm Dairesi’nden bize gelen planlar doğrultusunda turizm yatırımları tabanda yüzde 20 olan gerek kahverengi gerekse mavi taban alanlarını artırma yönüne girmek istedik. Bunu yüzde 30’a çıkarma arzusundayız.

Biz bugün yapmayı düşündüğümüz emirname değişikliğinde herhangi imara kapalı bir yeri imara açmıyoruz. İmarın içinde olan bazı hususları değiştirme yönüne gidiyoruz. Mavi bölgelerde yüzde 20 olan tabanı yüzde 30’a çekme düşüncesindeyiz. Yükseklik ve kat sayısı konusu çok tartışıldı. Geçmişte verilmiş olan ve yasal olan hiç bir kat sayısını aşmayacağız. 22.25 metre yükseklik, kat sayısında da sınır 7’di. Bu aynen devam edecektir. Kahverengi bölgede yine tabanda yüzde 20 olan oranı yüzde 30’a çıkarma düşüncemiz var.”

“Çin Seddi yapmayacağız”

Bütün sahil şeridinde olan parsellerden kahverengi ya da mavi olduğuna bakılmaksızın tabanda yüzde 30 toplamda yüzde 100 olmasını öngördüklerini kaydeden Yiğitcan, ancak vatandaştan gelen Çin Seddi benzetmesi üzerine bu karardan vazgeçtiklerini açıkladı.

Yiğitcan bu karardan geri adım atarken Girne’nin doğusunda ve batısında ikişer turizm gelişme bölgesi öngörüp, buradaki yüzdeliklerinde tabanda 30 toplamda 100 olması düşüncesinde olduklarını anlattı.  

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Girne’de gergin toplantı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir