Gerilim had safhadafeatured


İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıya adadaki İngiliz üslerinden müdahale edilmesi Kıbrıs’ı da olayın içine çekti. Kimi vatandaş tedirginlik yaşarken, kimileri ‘bize bir şey olmaz’ diyor…

Emine Gül ÖZER

İsrail’in Filistin’i hedef aldığı savaş Orta Doğu’ya yayılıyor. İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. Bu saldırı sonrasında İran da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı gerçekleştirdi. İran – İsrail arasında çıkan çatışmaya, adadaki İngiliz üslerinden müdahale edilmesi, tedirginlik fitilini iyice ateşledi. İran’ın Kıbrıs’taki İngiliz üslerini hedef alma ihtimaline inanan vatandaş tedirginlik yaşarken, bu saldırıların danışıklı dövüş olduğuna inanıp daha rahat bir tavır sergileyenler de var.

KIBRIS güncel konuya ilişkin vatandaşa mikrofon uzattı, işte detaylar:

Vatandaş ne dedi?

Sadık Üstüner

“Savaş başlamadan bitti Amerika ve Rusya’nın baskısıyla… Onun için yorum yapamam ama buradaki İngiliz üslerinin kullanılmasından ötürü, buraya da sıçrama ihtimali yüksekti. Savaş bitmeseydi, bu durum bir tedirginlik yaratırdı. İsrail aylardır, Filistin’e saldırıyor kimse sesini çıkartmıyor Müslüman olduğu için. Olurda böyle bir savaş çıkarsa memleket buna hazır değil. Büyük bir panik yaratır. Zaten pamuk ipliğine bağlıyız.”

Mehmet Kadiri

“Ne zaman bir savaş olsa, İngiliz üstünden kalkar bombardıman uçakları. Çocukluğumuzdan beri bu böyle… Bu normal bir durum. Burada İngiliz üssü olması demek, bir tehdit var demek. İngiliz zaten taraftır. Gizli değildir. Arap ülkeleri, mesela Ürdün… O bile hava sahasını açtı Müslümanların aleyhine. Araplar bile birbirine ihanet ettikten sonra, İngiliz’den ne beklenilir. Ama bu savaş buraya yansımaz. Neden dersek, bizim tarafta bizi devlet olarak sayan yok. Güney zaten yardım için Gazze’ye gemi gönderiyor ediyor, her olayın içinde. İngiliz her kımıldayan taşın altında. Bu bizi anca pahalılık olarak etkiler. Büyük bir savaş olacak olursa da, İngiliz üsleri atabilirse İran’ın hedefindedir. Bize de denk gelebilir ama şimdilik böyle bir tehdit altında olduğumuzu düşünmüyorum.”

Salih Dereli

“Bu savaş bize yansımaz. İngiliz üsleri kullanıldı. İran’ın zaten Türkiye’yle ilişkileri iyi, o da savaşa girmeye pek niyetli değil zaten. Atılan bütün şeyler havada imha edildi. Düşünün nasıl bir olay yaşandı ki, kimseye bir zarar bile gelmedi. İran kesinlikle bizi vurmaz, İsrail de bu riski almaz. İngiltere zaten garantör ülke, faydası yok ama zararı da yok. Bizi etkilemez bu olay, biraz rahat olalım bu konuda.”

Battal Şahin

“İran – İsrail savaşının etkisini biz de göreceğiz elbette. İngiliz üsleri olduğu müddetçe her zaman bir risk altındayız. İngiliz boşuna burayı ikiye bölüp de, orada rahat etmek istemedi. 3’üncü dünya savaşına girmeye cesaret edemezler, canları biraz tatlı. Tehlikeli silahlarımız var. Kendilerine de dokunacaklarından korkarlar.”

Yusuf Öğretmenoğlu

“İngiliz üssünden müdahale edilmemeliydi. Yapılmaması gereken bir hamle diye düşünüyorum. Bu müdahale sonrası savaşın buraya da sıçraması mümkün. Rum tarafı İsrail’le hava kuvvetleriyle Güney’de ne diye tatbikat yapıyorlar? Bizimle savaşa girmek için. Allah hepimizi korusun. Türkiye’yi başımızdan eksik etmesin.”

Mustafa Alsancak

“Kıbrıs’a yansıması bana göre olmaz. Çünkü görüyoruz gerek Amerika, gerek İngiltere İsrail’e gelen füzelerin yüzde 90’ına yakınını havada düşürdü. Bunların savunmaları çok güçlü. O yönüyle savaşa cesaret edemezler. Ama hiç belli de olmaz. Rumlar, Güney Kıbrıs yöneticileri İsrail’le bir hareket ederek, kendilerini kandırıyorlar. Bir bakarsınız ötekiyle dost olmuşlar. Rumlara güven olmaz, iki yüzlülükleri nedeniyle her zaman bir tehdit bir risk vardır.”

3
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gerilim had safhada

Yorumlar kapalı.