Gardiyanoğlu: Sert önlemler alınacakfeatured


Bakan Gardiyanoğlu, Bakanlar Kurulu’nun yarınki gündeminde asgari ücret zammının ardından piyasada etiket fiyatlarının yükselmesi olduğunu açıkladı

 

Ezgi ÇELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Diyalog TV’de asgari ücret ve kayıt dışılık konularına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Asgari ücretin yükseltilmesinin çözüm olmadığını kaydeden Bakan Gardiyanoğlu, önemli olanın fiyat artışlarının durdurulması olduğunu söyledi.

“Ciddi kararlara imza atılacak”

Yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısına işaret eden Gardiyanoğlu, ciddi kararlara imza atılacağının altını çizdi. Toplantının gündeminde denetim olduğuna işaret eden Gardiyanoğlu, “Yarın ciddi tüzük ve yasa değişiklikleri var. Piyasayı daha etkin ve kontrol altına alabilecek bazı unsurlar gelecek. Ekonomi Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı denetleme anlamında ekipler oluşturdular. Onların bazı düzenlemeleri var. Hükümet olarak bu fahiş, anlamsız ve gereksiz zamlara yönelik cezaysa ceza, denetimse denetim yapılacak. Bu zamları ben bir bakan olarak, iş insanı olarak, vatandaş olarak kesinlikle doğru bulmuyorum” dedi.
Asgari ücretin açıklanmasının ardından raflarda etiket fiyatlarının da değişmeye başladığını dile getiren Gardiyanoğlu, “Biz maaşları yüzde 52 artırdık, piyasa bunu kendine göre dengelesin diye değil. Zaten Aralık ayının sonuna kadar piyasada bir pahalılık vardı ve yaklaşık yüzde 50.31’di. Aylarca insanlar bu zamlı etiketlerle alışverişini yapmaya çalıştı” diye konuştu.

“Zamları doğru bulmuyorum”

Asgari ücret sonrası yapılan zamlara tepki gösteren Gardiyanoğlu, “Bu zamları hiç doğru bulmuyorum. Bunlarla ilgili de Bakanlar Kurulu’nun en sert şekilde mücadele edeceğini ve tedbirler alacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bakanlar Kurulu toplantısında temel tüketimle ilgili bazı ürünler belirlenecek, bunlara bir kota konulacak ve piyasanın üzerine gidilmeye çalışılacak” ifadelerini kullandı.

“Prim desteği aylık 93 Milyon TL”

İşverene destek olmak için yüzde 50-60 arası değişen sosyal sigorta prim desteği açıkladığını anımsatan Gardiyanoğlu, “Bu rakamlar az rakamlar değildir. Sadece benim açıkladığım prim desteğinin İDM Fonu’na aylık maliyeti 93 milyon TL’dir. Her ay bakanlık İDM fonundan iş hayatına 93 Milyon TL’lik sosyal sigorta primlerine destek ödüyor. Biz bunları etiketler yerinde kalsın, iş insanlarına yardımcı olalım diye yapıyoruz. Biz 15 bin 750’den 24 bin nete çıkmanın kolay olmadığını da biliyoruz. Her şirketin cirosu bu kadar artmaz bunu da biliyoruz” dedi.

“Fırsatçılık yapmayın”

İlk Evim Kredisi’nin ikincisi açıklandığında ev fiyatlarının yükseldiğine de dikkat çeken Gardiyanoğlu, hükümetin vatandaşa destek olmaya çalışırken işi fırsatçılığa çevirmeye çalışanlar olduğunu belirterek “Yapmayın, el insaf” diye konuştu.

Çalışma affı yolda

Önümüzdeki süreçte çalışma affının çıkacağını duyuran Bakan Gardiyanoğlu, yaklaşık 45 gün müracaat sürecinin olacağına işaret etti. Müracaatlar kapandıktan sonra hala kaçak işçi çalıştıranlara yönelik ciddi yaptırımlar olacağını belirten Gardiyanoğlu, “Müracaatlar kapandıktan sonra kimse kusura bakmasın 6 ilçede var olan denetimlerin sayısı daha da artırılacak. Bu süre içerisinde hala ısrarla kayıt dışı işçi çalıştıran iş yerlerine ceza kesilecek. Bu kişilerde deport edilecek” dedi.
Bakan Gardiyanoğlu, öğrenci izinleri ile haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma dairesine bildirerek, öğrencilerin çalıştırılabileceğini de ekledi.
Nüfusa ilişkin de konuşan Gardiyanoğlu, Mekansal Adres Sistemi’nin hayata geçmesiyle daha ayakları yere basan programlar çıkarabileceklerini, şimdilik tahminler paralelinde hareket ettiklerini dile getirdi.

3
mutlu
Mutlu
7
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gardiyanoğlu: Sert önlemler alınacak

Yorumlar kapalı.