Futbola ‘Mavi kart’ geliyorfeaturedSarı ve kırmızı karttan sonra artık hakemler, oyunculara mavi kart da gösterebilecek. Peki mavi kart ne işe yarıyor?

 

Tüm dünyada en çok izlenen spor şüphesiz futbol. Ülkemizde de bu durum böyle. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere hemen hemen hepimizin tuttuğu bir takım var. Maçlarda ise sadece iki kart var. Sarı ve kırmızı kart.

Bilindiği üzere sarı kart uyarı, ikinci sarı kart ise kırmızı karta dönüyor. Süper Lig’de farklı maçlarda 4 sarı kart gören oyuncu da bir sonraki maç cezalı duruma düşüyor. Direk kırmızı kart görenler ise 2 maçta forma giyemiyor.

Şimdi de bu kartlara bir yenisi ekleniyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin son dakika olarak aktardığı habere göre futbol oyun kurallarını belirleyen kuruluş olan IFAB’ın Cuma günü Mavi Kart uygulamasını duyuracağını bildirdi.

 

Bugün alınan karar ile artık hakemlerin cebinde sarı ile kırmızı kartın dışında bir de mavi kart olacak ve hakem, gereken durumlarda oyunculara bu mavi kartı gösterebilecek.

 

KİMLERE MAVİ KART VERİLECEK?

Hakemleri aldatmaya yönelik kendini yere atan, sakatlık numarası yapan kişiler ile hakeme yoğun şekilde itirazda bulunan kişilere hakemler mavi kart gösterebilecek.

 

CEZASI NE OLACAK?

Mavi kart gören oyuncular, kart gördüğünde saha kenarına gelecek ve 10 dakika saha kenarında bekleyecek ve takımı eksik şekilde 10 dakika sahada olacak.

 

 

NE ZAMAN UYGULANACAK?

Söz konusu karar bugün alındı. Ancak ne zaman uygulamaya geçileceği henüz bilinmiyor.

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Futbola ‘Mavi kart’ geliyor

Yorumlar kapalı.