Fransa erken seçime gidiyor..

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden sonra apar topar parlamentoyu fesheden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçime hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağcıların AP seçim galibiyetinin “göz ardı edilemeyecek siyasi bir gerçek”olarak niteleyerek bu siyasi gruba karşı ittifak çağrısı yapmıştı..

Ancak ülkede yapılan anketlere göre, kuracağı ittifak da Le Pen karşısında yetersiz kalacak..

 

İlk turda aşırı sağ önde

Ipsos anket şirketinin Le Parisien gazetesi ve Radio France için yaptığı anketler, seçimlerin 30 Haziran’da yapılacak ilk turunda RN partisinin yüzde 31,5 ile ilk sırada çıkacağını, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesinin ise yüzde 29,5 ile ikinci sırada yer alacağını gösterdi.

 

Macron’un ittifakı üçüncü sırada

Ankete göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakı ise yüzde 19,5 oyla üçüncü sıraya gerileyecek.

Odoxa anketine göre, RN koalisyonunun yüzde 33, Halk Cephesinin yüzde 28 ve iktidar kanadının yüzde 19 oy oranıyla sıralanacağı tahmin edilirken, Opinionway-Vae Solis tarafından yapılan ankete göre ise RN koalisyonu yüzde 35, Halk Cephesi yüzde 28 ve iktidarın kurduğu ittifak yüzde 22 oy alacak.

 

Ülkenin dört bir yanında aşırı sağ karşıtı gösteriler devam ediyor

Öte yandan feministlerin de aralarında olduğu bazı sivil toplum kuruluşları, aralarında başkent Paris, Lyon ve Lille gibi kentlerin de bulunduğu birçok noktada gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Fransa’da kadın haklarını savunan ve cinsiyetçiliğe karşı çalışan 180’den fazla dernek ve sendikayı bir araya getiren “Alertes Feministes” kuruluşu da halkı, “aşırı sağın sahte feminizmini” ve “kadın hakları için temsil ettiği gerçek tehlikeyi” kınamak üzere başkent Paris’te toplanmaya çağırdı.

Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve “Feminist bir gelecek mümkün”, “Feminist birlikler aşırı sağa karşı” yazılı pankartlar taşıyarak sloganlar eşliğinde yürüyen çok sayıda gösterici, ülkede yükselişe geçen aşırı sağı protesto etti.

 

AP seçimlerinde aşırı sağ başarısı

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında RN yüzde 31,37’lik oyla ve açık farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron erken seçim kararı almıştı

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 9 Haziran’da Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçim yapılması kararını duyurmuştu.