Federasyona acil çağrı!featuredBasketbolda altyapı liglerinde yer alan Akdeniz Spor Kulübü, özellikle kadrolarındaki oyunculara üniversite takımlarının  talip olduğunu ifade ederek, federasyondan bu konuya eğilmesini ve kendileri gibi hizmet veren tüm altyapı kulüplerini koruyabilecek adımlar atmasını beklediklerini ifade etti.

“Bizlerin üniversiteler gibi sonsuz kaynaklarımız yok”

Yapılan açıklamada kısaca şu ifadelere yer verildi: “Basketbolun devamı için en önemli faktörün alt yapı takımlarından gelen oyuncular olduğu aşikârdır. Biz ve bizim gibi büyükler liginde takımı olmayan sadece alt yapıda faaliyet gösteren takımların en birinci önceliği, kaliteli ve yerli oyuncular yetiştirerek basketbolumuza kazandırmaktadır. Bizler büyük sponsor destekleri veya üniversitelerin sonsuz kaynaklarını kullanan kulüpler değiliz. Tanıdığımız kişilerden formaya reklam sponsorlukları ve ailelerin desteği ile ayakta kalmaya çalışan kulüpleriz.

“Oyuncular elimizden alınıyor, kapanma aşamasına geliyoruz”

Bu kadar özverili çalışan kulüpler olarak her sene çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Bizim en büyük sorunumuz özellikle Üniversite kulüplerinin tüm oyuncularımızı ele geçirmek için sundukları türlü cazip teklifler yüzünden oyuncularımızı kaybetme tehlikesidir. Bu tehlike o kadar fazladır ki neredeyse her sene kulüplerimiz sahaya sürecek oyuncu kalmadığı için kapanma aşamasına gelmektedir. İstisnasız bu tehlikeyi her sene yaşamaktayız. Kulübü olan üniversitelerin hepsinin ilk, orta ve liseleri var ve binlerce öğrenci bünyelerinde eğitim ve öğretim görmektedirler. Bu kadar geniş insan ve maddi kaynakları varken bizim 7-8 yaşından itibaren bin bir emekle yetiştirdiğimiz oyuncularımıza tabiri caizse saldırmakta ve bizden koparmaya çalışmaktadırlar. Hatta bu şekilde aldıkları bazı oyuncularımızı takımlarında yedek tutarak onların körelmesine de yol açmaktadırlar.

“Basketbol Federasyonu’na defalarca söyledik, yine söylüyoruz”

Federasyonumuzdan alt yapıdaki bu transferleri engellenmesini, eğer bu yasal olarak mümkün değilse zorlaştırıcı tedbirler alınmasını talep ediyoruz. Bir asgari ücret yatırarak oyuncuları koparma uygulaması çok adaletsiz bir uygulama olduğuna inanıyoruz.

1-15 Eylül arasında transfer dönemi başlamıştır. Daha önce sözlü olarak defalarca ifade ettiğimiz, bu şikâyetlerimizi ve önerilerimizi dikkate almanızı diler, bizim gibi kulüplere bir çare üretmenizi saygı ile arz ederiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Federasyona acil çağrı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir