Faturalar cep yakacak!featuredYeni asgari ücretin yürürlüğe girmesi ile birlikte belediye faturalarındaki ‘Belediye Hizmet Resmi’ bedelleri de artacak.

Yetki Belediye Meclislerinde… Net 24 bin TL’ye brüt ise 27 bin 587 TL’ye yükselen yeni asgari ücretin yürürlüğe girmesiyle her ay belediyeye temizlik, aydınlatma ve sağlık ücretlerini içeren  ‘Belediye Hizmet Resmi’ ücreti de yükseldi. Her belediye yapacağı artış oranını kendi Belediye Meclisi’nde belirliyor.

6 ilçede durum… KIBRIS, 6 ilçedeki ‘Belediye Hizmet Resmi’ oranlarını araştırdı. Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’ta oran değişmedi. İskele Belediyesi oranı yükseltmek için tüzük değişikliğine giderken, Lefke ve Lefkoşa’da yüzdelik olarak oranda indirime gidildi. Ancak indirim de yapılsa ödenecek tutar yükselecek.

Cemre CEMALİ

   Asgari ücretin artmasıyla birlikte su faturalarına yansıtılan hizmet resmi kalemi de her belediyede değişti.

   Net 24 bin TL’ye brüt ise 27 bin 587 TL’ye yükselen yeni asgari ücretin yürürlüğe girmesiyle her ay belediyeye temizlik, aydınlatma ve sağlık ücretlerini içeren  ‘Belediye Hizmet Resmi’ ücreti de yükseldi.

Üstelik bu ücrete her ay abonelerden alınan ‘Şebeke sayaç bakım’, ‘Kanalizasyon’ ve ‘KDV’ ücreti dahil değil.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Lefke Belediyesi Hizmet Resmi bedelinin mümkün olan en az miktarda olması için tüzük değişikliğine giderken; İskele Belediyesi konutlarda %3 oranda aldığı vergiyi yükseltmek için tüzük değişikliğine gitti.

Gazimağusa Belediyesi ise ‘Hizmet Resmi’ kalemi için brüt asgari ücretin %15’ini, Güzelyurt Belediyesi ve Girne Belediyesi de brüt asgari ücretin %13’ünü 2024 yılında da uygulamaya devam edecek.

17 Mayıs 2021 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısını (Y.T.No:238/4/2021) Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğünün 85’inci maddesi gereğince Resmi Gazete’de yayımlayarak halkın bilgisine sunmuştu.

Yasada; Temizlik-Aydınlatma-Sağlık Resmi olarak isimlendirilen vergi ‘Belediye Hizmet Resmi’ olarak değiştirilmiş ve aylık asgari ücrete endekslenmişti.

Yasaya göre; Belediye Hizmet Resminin tahsilinde uygulanacak usul ve esaslar ile oranlar Belediye Meclisince hazırlanarak, Bakanlıkça önerilecek ve Resmi Gazetede yayımlanacak bir Tüzükle belirleniyor.

KIBRIS muhabiri, 6 ilçede Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele’de yaşayan vatandaşların her ay su faturasının içinde ödeyeceği ‘Belediye Hizmet Resmi’  kalemi için ne kadar ücret ödeyeceğini araştırdı.

Lefkoşa’da Hizmet Resmi bedeli yüzde 21’e düşürülüyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) belirlediği yıllık Belediye Hizmet Resmi’nin aylık asgari ücretin %25’i kadar uygulanıyor.

Asgari ücretin değişmesiyle birlikte yıllık Belediye Hizmet Resmi Lefkoşa’da yıllık 6 bin 896,75 TL oldu.

Lefkoşa sınırlarında yaşayan vatandaşlar her ay hizmet resmi için 574 TL ödeyecekken; LTB mart ayından itibaren yıllık Belediye Hizmet Resmi oranlarının aylık asgari ücretin %21’ine düşürme kararı aldı.

Buna göre asgari ücretin yüzde 25’i olarak belirlenen Hizmet Resmi bedeli yüzde 21’e düşürüldüğünde Hizmet Resmi bedeli yıllık 5 bin 793,27 TL olacak. Lefkoşa sınırlarında yaşayan vatandaşlar ayda 482,77 TL ödeyecek.

Gazimağusalılar aylık 356,18 TL ödeyecek

   Gazimağusa Belediyesi ‘Hizmet Resmi’ kalemi için brüt asgari ücretin %15’ini uyguluyor. Brüt asgari ücretin 27 bin 587 TL olması ile birlikte, Hizmet Resmi’ için Gazimağusalılar yıllık tahsil edilecek rakam 4 bin 138 TL.  Bu tutar, 12 aya pratik olarak bölünemiyor asgari ücret ay içerisinde belli olduğu için geçen yıldan kalan tutar ocak ayında gelen faturaya 220 TL olarak yansıtıldı.

Yeni asgari ücrete göre yıllık tahsil edilecek rakam 4 bin 138 TL olduğu için, 220 TL bu tutardan düşürülerek geri kalan 3 bin 918,05 TL de 11 aya bölünecek.

Bu durumda Gazimağusalılar 11 ay boyunca ‘Hizmet Resmi’ kalemi için belediyeye 356,18 TL ödeyecek.

İskele’de şu an 68.96 TL alınıyor ancak 150 TL olacak

   İskele’de ‘Hizmet Resmi’ kalemi için yüzdelikler faaliyet gruplarına göre değişmekle birlikte, konutlarda asgari ücretin yüzde 3’ü alınıyor.

Yeni asgari ücrete göre ‘Hizmet Resmi’ kalemi için İskele sınırlarında yaşayan vatandaşlardan yıllık tahsil edilecek rakam 827,61 TL.

Bu tutar 12 aya bölündüğünde hizmet resmi kalemi için her ay su faturalarına yansıyacak tutar 68,96 TL.

Ancak konutlar için brüt asgari ücretin %3’ü olarak alınan oranın arttırılması için İskele Belediyesi bir tüzük hazırladı. Tüzüğün Bakanlar Kurulu’nda geçmesi bekleniyor.

Buna göre tüzük geçtikten sonra konutlar için yüzde 3 oranında alınan hizmet resmi vergilerinin oranı yükseltilecek. Böylece İskele sınırlarında yaşayan vatandaşların hizmet resmi için aylık 150 TL gibi bir ücret ödemesi öngörülüyor.

Güzelyurt’ta yüzde 13 uygulanıyor

Güzelyurt Belediyesi ‘Hizmet Resmi’ kalemi için brüt asgari ücretin yüzde 13’ünü uyguluyor.

Geçtiğimiz yıl Hizmet Resmi vergisi için Güzelyurtlular yılda bin 763,19 TL ödüyordu. Bu da aylık 146,93 TL’ye denk geliyordu.

Brüt asgari ücretin 27 bin 587 TL olması ile birlikte, Güzelyurt belediyesi sınırlarında yaşayan vatandaşlar ‘Hizmet Resmi’ için yıllık 3 bin 586,31 TL ödeyecek.

Bu tutar 12’ye bölünecek ve her ay vatandaşın faturasına 298,85 TL olarak yansıyacak.

Lefke’de yüzde 16’dan yüzde 11’e düşürüldü

Lefke Belediyesi ‘Hizmet Resmi’ kalemi için bürüt asgari ücretin %16’sı uygulanıyordu.

Asgarin ücretin değişmesinden sonra alınan bu oranla birlikte hizmet resmi kalemi yükseleceği için Lefke Belediyesi Meclis kararıyla tüzük değişikliğine giderek bu oranı %11’e düşürdü.

‘Hizmet Resmi’ kalemi için yasanın öngördüğü şekilde ilk belirlenen asgari ücret olan 13 bin 563 TL’nin yüzde 16’sı uygulanıyordu. Bu da aylık 160 TL gibi bir rakama denk geliyordu.

Şu an brüt asgari ücretin 27 bin 587 TL olması ile birlikte yüzde 11 olarak uygulandığında Lefke sınırlarında yaşayan vatandaşın aylık olarak belediyeye ödeyeceği tutar 252 TL olacak.

‘Hizmet Resmi’ kalemi için brüt asgari ücretin %16’sı olarak alınan oranın %11’e düşürüldüğü tüzük henüz onaylanmadığı için Lefke Belediyesi su faturalandırılması için henüz sayaç okumaları yapmadı. Karar geçtikten sonra faturalandırma yapılacak.

Girne’de Hizmet Resmi ücreti 298,85 TL oldu

   Girne Belediyesi ‘Hizmet Resmi’ kalemi için brüt asgari ücretin %13’ünü uyguluyor.

Girne Belediyesi sınırlarında yaşayanlar, yasanın öngördüğü şekilde ilk belirlenen asgari ücret olan 13 bin 563 TL’nin %13’ü için geçtiğimiz yıl Hizmet Resmi vergisi için yılda bin 763,19 TL ödüyordu. Bu da aylık 146,93 TL’ye denk geliyordu.

Ancak asgari ücretin de değişmesiyle birlikte Girneliler Hizmet Resmi kalemi için belediyeye yıllık 3 bin 586,31 TL ödeyecek.

Bu tutar 12 aya bölündüğünde de Girnelilerin belediyeye aylık ödeyeceği tutar 298,85 TL olacak.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Faturalar cep yakacak!

Yorumlar kapalı.