Facebook’un fotoğraf sansürü tepkilere neden oldufeaturedFacebook, Napalm Bombası’nda kaçan çocukların fotoğrafı ile ilgili olayda geri adım attı.

Aftenposten gazetesinde çıkan yazı ve Norveç Başbakanı’nın da tepkilerinin üzerine açıklamada bulunan şirket, söz konusu  açıklamada, ‘Bu başlıkta, zamandaki belirli bir anın belgelenmesi konusunda bu fotoğrafın tarihi ve küresel önemini kabul ediyoruz’ dedi.

Norveçli yazar Tom Egeland, şahsi facebook hesabı üzerinden Vietnam Savaşı sırasında Amerika’nın attığı Napalm Bombası’ndan kaçan çocukların fotoğrafını paylaştı.  Facebook da fotoğrafı ‘müstehcen’ bularak sansürledi ve Egeland’in hesabını askıya aldı.

Yaşanan bu durum üzerine Norveç’in Aftenposten gazetesi Facebook’a tepki olarak resmi facebook hesabı üzerinden aynı fotoğrafı paylaştı.  Facebook da gazetenin genel yayın yönetmeni olan Espen Egil Hansen’e mail atarak fotoğrafı kaldırmasını istedi.  Ancak, Hansen, fotoğrafı gazetenin baskısında da kullandı.

Yaşanan bu olayın üzerine Facebook da, çözümlerinin mükemmel olmadığını kabul ettiklerini ancak saygılı ve güvenli bir ortam yaratmaya çalıştıklarını ifade ederek politikalarını geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Aftenposten gazetesinin genel yayın yönetmeni Hansen, fotoğrafla birlikte Mark Zuckerberg’e bir de açık mektup yayınladı.

Hansen Mektubunda, ‘Çocuk pornosuyla bir savaşı belgeleyen fotoğraflar arasında ayrım yapmayacaksanız, bu aptallığı teşvik edecek ve insanlığı birbirine yakınlaştıramayacaktır.’ İfadesine yer verdi. 

Norveç’te geniş yankı bulan tartışma daha da büyüdü ve Norveç Başbakanı Erna Solberg de şahsi facebook hesabından olaya tepki göstererek Facebook’un yanlış yaptığını ve bu şekilde bir yaklaşım göstererek ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına katkı koyduğunu belirtti.

Norveçli birçok siyasetçinin aynı fotoğrafı paylaşmasına rağmen Facebook fotoğrafı her seferinde sansürledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Facebook’un fotoğraf sansürü tepkilere neden oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir