Euro 18,33 liradan, sterlin 21,30 liradan işlem görüyorfeatured (TÜİK) Ekim 2022 enflasyon verisini açıkladı. Geçen yıl başlayan yükselişle Eylül 2021’de yüzde 19,58 olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) geçen ay yüzde 83,45 oranında açıklanmıştı. 

Geçen yıl en hızlı yükseliş Aralık ayında olmuştu. Ekonomi yönetimi ve uzmanlar, 2022 Aralık ayında baz etkisine bağlı düşüş öngörüyor. Enflasyonda zirvenin görülüp, düşüşün başladığına dair işaretler de merakla bekleniyor.

Enflasyon yıllık bazda yüzde 85,51 oranında artarken, yurt içi üretici fiyatlarında da yıllık yükselişin yüzde 157,69 olduğu görüldü.

Dünyanın günlerdir beklediği o büyük gün geldi. ABD Merkez Bankası Fed, faiz kararını açıkladı. Piyasalar Fed’in kararını günler öncesinden fiyatlarken, 75 baz puan artırım kesin görülüyordu. Bu yüzden karardan çok, Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarının etkili olması bekleniyor. Peki, Fed’in kararı ne oldu?

Dün başlayan ve bugün sonuçlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kasım ayı toplantısı bitti ve karar açıklandı. 

Fed 75 baz puan artırım kararı vererek, yüzde 3,25 olan faizi yüzde 4,00 seviyesine yükseltti.  

Karar, piyasa beklentilerine paralel geldi.

Aralık ve şubat toplantısında da faiz artırımlarına devam ederek faizlerin yüzde 4,75’e çekmesi bekleniyor. Piyasa beklentileri arasında, 2024 yılında faiz indirimlerine başlanması da bulunuyor.

Fed’den yapılan açıklamalarda, ‘Politikamızı uygun şekilde ayarlamaya hazırız’ denilirken, faiz artırım hızı belirlenirken kümülatif sıkılaştırma, gecikmeli politika etkileri, ekonomik ve finansal gelişmelerini hesaba katılacağı da belirtildi.

Devam eden faiz artırımlarının enflasyonu zaman içinde yüzde 2 seviyesine döndürmek için ciddi şekilde sınırlayıcı bir politika duruşu elde etmek açısından uygun olacağı öngörülürken, enflasyonda yüksek seyrin devam ettiği de vurgulandı. İstihdam artışlarının güçlü olduğu işsizlik oranının düşük olmaya devam ettiği görülürken, son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı büyümeye işaret ettiği de belirtildi. 

Fed’den, ‘Ukrayna’da savaş enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturuyor, global ekonomik aktivite üzerinde baskı yaratıyor’ denildi.

 

ABD’de vadeli faiz kontratları Aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırımı olasılığını yüzde 57 olarak fiyatlıyor. Fed kararı ve Powell’ın açıklamalarına piyasaların tepkisi ne oldu?

Dolar/TL, karar açıklanmadan hemen önceki dakika 18,6447 seviyesine çıkarken, karar sonrası resmen son haftalarda çakılı olduğu 18,61 seviyesine geri döndü ve yatay seyrine devam etti. 

Euro/dolar paritesi de kararla birlikte 0,99’un üzerine çıkarken, 0,9997 seviyesinden Başkan Powell’ın toplantısının başlaması sonrasında gerileyerek 0,987 seviyesine kadar çekildi.    

Altında da hareketlenme görüldü. Kararla birlikte 1.649 dolardan 1.664 dolar seviyesine yükseldi. Sonrasında gerileyen altın, Powell’ın açıklamalarıyla 1.651 dolar seviyesine kadar indi.

Powell’ın faiz artırımlarını duraklatmayı düşünmek için erken olduğu sözleri sonrası S&P 500 endeksi yüzde 1,3 düştü.

ABD 2 yıl vadeli Hazine kağıdında getiri yüzde 4,565, ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdında da getiri yüzde 4,05 oldu.

Fed Başkanı Powell, “Enflasyonu aşağı getirmeye güçlü şekilde bağlıyız” diyerek başladığı konuşmasında, “Fiyat istikrarı olmadan sürdürülebilir güçlü iş gücü piyasasını başaramayız” diye devam etti.

Powell, amaçlı bir şekilde hareket ettiklerini, sınırlayıcı para politikasına bir süre için ihtiyaç duyulacağını söyledi. ‘ABD ekonomisinde büyüme geçen yıla göre ciddi şekilde zayıfladı’ diyen Powell, yavaş büyümenin işletmelerin sabit yatırımları üzerinde baskı yarattığını söyledi. 

Powell, konut piyasasında zayıflayan aktiviteye dikkat çekerken, iş gücü piyasasının hala aşırı sıkı olduğunu da belirterek ‘hala denge yok’ dedi.

Fed Başkanı, ‘Talep arzı önemli oranda aşıyor’ derken, enflasyonun hedefin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çekti. Son enflasyon verisinin beklenenden daha güçlü geldiğini söyleyen Powell, uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin hala iyi bir şekilde kontrol altında olduğunu da ekledi. Durumdan memnuniyet duymak için henüz bir zemin oluşmadığını, yüksek enflasyonun ciddi zorluklar yarattığının bilincinde olduklarını da belirtti.

Powell, “Devam eden faiz artırımlarının politikayı yeterli şekilde sınırlayıcı noktaya getirmek için uygun olduğunu düşünüyoruz” diyerek, para politikasının sınırlayıcı özellikle enflasyon üzerinde tam etkisini göstermesinin zaman alacağını söyledi.

Powell, bir noktada faiz artırım hızının yavaşlamasının uygun olacağını, ancak faiz oranlarında hala gidilmesi gereken yol olduğunu da ekledi. Fed Başkanı Powell, ‘Faizde nihai seviye önceden beklenenden daha yüksek olacak’ derken, enflasyonu azaltmanın iş gücü piyasasında biraz yumuşama gerektirmesinin büyük olasılık olduğunu da söyledi. 

Powell, ‘Hedeflerimizi başarmak için her şeyi yapacağız’ derken, ‘Enflasyonun kararlı şekilde aşağı geldiğini görmemiz gerekli’ diye de vurguladı.

Jerome Powell, faizler konusunda daha ne kadar ileri gideceklerinin önemli bir soru olduğunu ancak faiz artırım hızının şu anda daha az önemli hale geldiğini söyledi. Powell, ‘Faiz artırım hızını yavaşlatmak için enflasyonun aşağı geldiğini görmemiz gerekmiyor’ dedi.

Fed Başkanı, “Daha yavaş faiz artırımı için zaman Aralık ayında gelebilir” diye de piyasaların merakla beklediği sinyali verdi.

Powell, ‘Hala faiz artırımına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz, hala almamız gereken bir yol var’ diye de eklerken, toplantıda faiz artırımlarını yavaşlatma konusunun tartışıldığını da açıkladı. Powell, ‘Faiz artırımlarında çok hızlı gittiğimizi düşünmüyoruz’ ifadelerini kullanırken, enflasyon beklentileri için uzun vadede yukarı giderse sıkıntı, kısa vadede de ‘Son toplantıdan bu yana yukarı gitti, bu hala çok endişe verici’ dedi. 

Powell, ‘Elimizdeki araçları güçlü ancak nazik bir şekilde uygulamamız gerekli’ diye konuştu ve şöyle söyledi: 

Eğer aşırı sıkılaştırma olduğunu görürsem araçlarımızla buna yanıt veririz. Ancak eğer yeterince sıkılaştırmazsak enflasyon kemikleşir. Faiz oranlarının nereye gitmesi gerektiğini Aralık toplantısında kağıda dökeceğiz.

Kamuoyunun Fed’e olan güveni en önemli varlığımız. Faizlerin gitmesi gereken yeri bulmaya odaklandık. O seviyeye ulaşıldığı zaman ne yapacağımızı bilmiyorum. Görevimiz kararlılık ve sabır gerektiriyor. Faizler daha yukarı gittikçe bir yumuşak iniş görmek zor. Bir resesyon olup olmayacağını hiç kimse bilmiyor. Hiç kimse bir resesyonun ne kadar kötü olacağını bilmiyor.Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Euro 18,33 liradan, sterlin 21,30 liradan işlem görüyor

Yorumlar kapalı.