Eski mühendis suçunu kabul ettifeaturedŞirketin görülen söz konusu davasında, eski mühendislerinden olan ve 1983-2008 yılları arasında VW’de çalışan mühendis James Robert Liang, 2006 yılında,  şirket bünyesinde üretilen dizel araçların olduğundan daha çevreci görünmesini sağlayan bir yazılım gelirtirmiş ve 2014 yılında üretilen dizel araçların emisyon değerlerini gizlemek için testler yapmış olduğunu kabul etti.

Liang, Kendisine yöneltilen ‘ABD’li otoriteleri aldatmak için komplo düzenleme’, ‘elektronik sahtekârlık’ ve ‘Temiz Hava Yasası’nın ihlâli’ suçlamalarını kabul etti.  Liang, 5 yıla kadar hapis ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılabilir.

Eski mühendis, ceza indiriminden yararlanmak amacıyla bazı kurumlarla anlaşma yapmış.

Neler olmuştu?

Yaşanan olayda,  ABD Çevre Koruma Ajansı şirketin emisyon ölçümlerini manipüle ederek çevreyi @ oranında daha fazla kirlettiğini açıklamıştı.

Açıklamanın üzerine Volkswagen Şirketi, 11 milyon dizel aracında yanıltıcı emisyon programı kullandığını kabul etmiş ve araçların tamir masraflarını, tazminat paralarını ve de çevreye yönelik fonları ödeyeceğini kabul etmişti.  Tüm bunların toplam maliyeti ise 15 milyar dolardı.  Şirket ayrıca, çevrenin iyileştirilmesi için de 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Eski mühendis suçunu kabul etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir