Ertuğruloğlu: KKTC, tüm kurul ve kuruluşlarıyla tam teşekküllü bir devlettirfeatured KIBRIS GAZETESİ ÖZEL HABER – TAHA CAN GÜRLEK

Ankara’da düzenlenen TDT Dışişleri Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tahsin Ertuğruloğlu’nun konuşmasındaki detaylar şu şekilde:

TDT çatısı altında Sivil Koruma Mekanizması oluşturulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. 

Hükümetimiz ve her bir vatandaşımız, anavatanımızda gerçekleşen bu felaketin derin acısını yüreğinde hissetmiş ve yaraların sarılması için ilk andan itibaren var gücüyle yardıma koşmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis ve İtfaiye teşkilatları, sağlık personelimiz ile gönüllülerimiz, ayrıca 8 arama- kurtarma aracı ve 82 tır yardım malzemesi ile birlikte mümkün olan en kısa sürede bölgeye sevk edilmiştir.
Türk Devletleri Teşkilatı tam ve gözlemci üyelerinin arasında bilgi, teknoloji ve tecrübe paylaşımı ile insani yardımlaşmayı öncelikleştirmeliyiz. 

Dayanışmamızı somutlaştıracak işbirliği mekanizmalarını hayata geçirmeliyiz.
Bu çerçevede, “Türk Devletleri Teşkilatı Sivil Koruma Mekanizması”nın oluşturulmasından memnuniyet duyuyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin üzerine düşeni yapacağına olan taahhüdünü yineliyorum.
Günümüze dek, Kıbrıs Türk halkına uygulanan gayrı insani ve gayrı hukuki izolasyonun yıkıcı sonuçlarını Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda verdiği sonsuz destek ile aşmaya çalıştık. 

Haklı davamızı bir aile olarak gördüğümüz Türk Devletleri Teşkilatı ve siz kardeşlerimizin desteğiyle savunmaya davet ediyoruz.

 Bu dava, sadece Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs adasında var olma mücadelesinden ibaret değildir. aynı zamanda Türkiye’nin ve Türk Devletlerinin davasıdır. Bu dava, 21. yüzyılda tarihe damgasını vurmaya hazırlanan Türk Dünyası’nın davasıdır. 21. yüzyıl Türk Dünyası’nın yüzyılı olacaktır. bizler meseleye bu çerçeveden bakmaktayız.

Kıbrıs adasında iki ayrı halk vardır ve bu halkları temsil eden iki ayrı devlet vardır. KKTC, tüm kurul ve kuruluşlarıyla tam teşekküllü bir devlettir.

Kıbrıs adası’nda iki ayrı halk ve bu iki ayrı halkı temsil eden iki devlet mevcuttur. Kıbrıs Türk halkı’nın temsilcisi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla tam teşekküllü bir devlettir.  Bu olgunun kabullenilmesinin Kıbrıs konusundaki en gerçekçi yaklaşım olacağını da ifade etmekte yarar görüyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ertuğruloğlu: KKTC, tüm kurul ve kuruluşlarıyla tam teşekküllü bir devlettir

Yorumlar kapalı.