Erhürman: Kıbrıs’ta bir laf var: Fıtık ettiniz bizifeatured


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Maliye Bakanlığı bütçesi görüşmesi sırasında söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman “bütçe maratonu” diye adlandırılan sürecin son gününü yaşadıklarını belirtti.

Sürecin komite safhasında başladığını söyleyen Erhürman, bütçe görüşmelerinin, iki şeyin birden görüşmesi olduğunu kaydetti. Erhürman, bunlardan birincisinin bütçe, ikincisinin ise bir yılın muhasebesinin olduğunu belirtti.

“Bütçe görüşülmüyor, bütçe dışında her şey görüşülüyor” açıklamalarını hayretle karşıladığını kaydeden Erhürman, bütçe ile ilgili rakamların tekrar tekrar görüşüldüğünü söyledi.

Maliye Bakanı Berova’nın bir televizyon programındaki açıklamasına değinen Erhürman, verilerle ilgili 3 kez konuşma yaptığını hatırlatarak, verilen rakamların doğru olduğunu düşünerek, açıklama yaptığını kaydetti. Erhürman, “Ben senin yayınladığın rakamlara bakarım” dedi.

Maliyenin tablosuna göre bu yıl 1 milyar 38 milyon artıyla kapanacağını dile getiren Tufan Erhürman, “Ben sen ne yazarsan onu söylerim” şeklinde konuştu. Berova’nın, “Nerede bu para?” açıklamasına işaret eden Erhürman, dün yeni gerçekleşme rakamları çıktığını kaydetti. Kasım 2023 itibarı ile genel giderlerin 29 milyar 790 milyon, genel gelirlerin 31 milyar 768 milyon olduğunu belirten Erhürman, buna göre 1 Milyar 978 Milyon TL yani yaklaşık 2 Milyar artıda olunduğunu ifade etti. Erhürman, “Sen bilecen nerede bu para ben bilmem” dedi.

Yerel giderlerde ise yaklaşık 1 buçuk milyar artıda olduğunu dile getiren Erhürman, “Bugün bütçe bitti ve biz hala rakamlar konusunda anlaşamadık? Naparık bunun içinde biz?” diye sordu.

“Kıbrıs’ta bir laf var: Fıtık ettiniz bizi. Fıtık edip, çatlatacaksınız bizi yedi yerimizden… Ben gideyim de bulayım sana parayı” diye konuşan Tufan Erhürman, rakamların ortada olduğunu söyledi.

2022 yılındaki bütçe rakamları hakkında da veriler paylaşan Erhürman, “2022’de de, 2023’de de 5 milyar hata var” diyerek, öngörüsüzlükte istikrar olduğunu kaydetti. “Keşke 1 milyar açığımız olsun da hastanemiz olsun” diyen Tufan Erhürman, “Benim açığım yok 2 Milyar fazla var nerede bu? Okullarda değil bilirim” diye konuştu.

Dörtlü hükümet döneminde, Merkez Bankası’ndaki geliri avans olarak almaya kalktıklarında uçaklara binilip, Türkiye’ye gidildiğini ve dönemin Maliye Bakanına yasa dışı işlem yapıldığının anlatıldığını dile getiren Erhürman, “Bizim aldığımız, yasa dışı olduğunu Türkiye’ye ihbar ettiğiniz avansı 50 defa aldınız” dedi. Bunun yasa dışı olmadığını ifade eden Erhürman, Merkez Bankası’ndaki paranın bu memleketin parası olduğunu söyledi.

2022’de ve 2023’te 5 milyar sapan bütçeyle öngörülü yatırım yapılamayacağını ifade eden Erhürman, Türkiye resmi kurumlarının 2024 yılında dolar kuru öngörüsünü 36.8, KKTC’nin ise aynı dolar öngörüsünü 34.88 olarak belirlediğine dikkat çekerek, bunu eleştirdi.

Öngörünün de, gerçekleşmenin de aynı kıstaslarda olduğunu ifade eden CTP Genel Başkanı Erhürman, “Para nerede?” sorusunun muhatabının, muhalefet olmadığını belirtti.

Erhürman, turizm sektörünün ülkede öncü sektör olduğunu ifade ederek, bütçesine ilişkin görüşmenin 6 saat sürmesinin anormal olmadığını kaydetti.

Sadece bütçedeki öngörüsüzlüğün bile memleketin yönetilmediğini gösterdiğini belirten Erhürman, 6 milyar 780 milyon açık olmadığını söyledi. “Benim bu memlekette derdim var, gailem var” diyen Erhürman, “Bu ülkeyi saldınız çayıra, mevlam kayıra” şeklinde konuştu. Erhürman, “Bu rakamlar yalan söylüyorsa, yalanı söyleyen sizsiniz” şeklinde konuştu.

Bütün bütçe görüşmelerinde konuşulanların ülkenin yönetilmediğini gösterdiğini dile getiren Erhürman, 2024’e dair sağlıklı öngörü ortaya koymayan bir yapının, ülkeyi yönettiğini kimsenin iddia edemeyeceğini kaydetti.

Ek bütçe görüşmeleri yapılırken, rakam verdiklerini ve bunun gerçekleştiğini ifade eden Erhürman, gelir saklamanın bu olduğunu söyledi. “Maliye artıdadır, KKTC vatandaşı eksidedir” diyen Erhürman, “Şu andaki para düşüşünün aslan payı yabancıdadır” şeklinde konuştu.

Erhürman, “2024’te sadece CTP’nin değil, Kıbrıs Türk halkının tarihsel görevi bu zihniyetten kurtulmaktır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erhürman: Kıbrıs’ta bir laf var: Fıtık ettiniz bizi

Yorumlar kapalı.