Erhürman: Hayat pahalılığının yüzde 48 açıklanması, enflasyonist etki yapacakfeaturedCTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhuriyet Meclisi’nde “devlet ve ekonomi” konulu konuşma yaptı, ülkede, özellikle elektrik fiyatlarındaki artışla pahalılaşma yaşanacağı uyarısında bulundu.

Erhürman, Meclis’te iç tüzüğün 62. maddesi uyarınca söz aldı ve ilk olarak ekonomiye değindi.

Maliye Bakanı’nın ekonomiye ve hayat pahalılığına yönelik açıklamalarına işaret eden Erhürman, şu anda hayat pahalılığının yüzde 33 civarında olduğunu, yapılacak hayat pahalılığı artışının ise yüzde 48 civarı açıkladığını kaydetti.

Elektrikteki artışla, ülkede ciddi bir pahalılaşma dönemine girildiğini ifade eden Erhürman, bunun piyasaya enflasyon, pahalılık getireceğini kaydetti.

Erhürman, hükümetin nasıl hesaplar yaptığını bilmediğini ancak bu açıklamaların personel giderleri dikkate alınarak piyasayı şimdiden pahalılaştırdığını kaydetti.

“Kahin olmaya gerek yok”

“Erhürman, “Şu anda hayat pahalılığında yüzde 33 isek ve 48 açıklamışsak, piyasa buna göre önlem alacak. Hayat ciddi şekilde pahalılaşacağı için ‘biz de kendi fiyatlarımızı, personel giderlerimizi bunun üzerinden hesaplamak zorundayız’ diyecek. Tam da yılbaşı alışverişlerinin yapılacağı döneme gelen bu açıklamaların, fiyatlara yansıyacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. Bu beklenti, -yani HP’nin artması- piyasa pozisyonunu alacak ve bunu fiyatlarına yansıtacak. Bu farkında olarak veya olmayarak piyasaya enflasyonist bir etki yapacak” diye konuştu.

Bunların ciddi işler olduğunu, ayrıntılı hesaplar yapılması gerektiğini, çünkü yüzde 48 açıklamasının piyasaya pahalılık getireceğini ifade eden Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yerel seçimlere de işaret etti. Erhürman, dövizde dalgalanma olabileceğinin konuşulduğunu, o yüzden ülkede piyasayı daha da pahalılaştıracak adımlardan geri durulması gerektiğini belirtti.

Tufan Erhürman, elektrikte yüzde 30 zam açıklandığını ancak birkaç saat sonra yüzde 15’e düşüldüğünü ifade ederek, hesaplamaların neye göre nasıl yapıldığını sordu.

KDV oranlarının yükseltilmesi ile ilgili adımlar atılacağının da söylendiğini belirten Erhürman, bunun da piyasaya pahalılık getireceğini kaydetti.

Konuşmasının “Devlet” başlığına da değinen ve KKTC’nin 40. uıl kutlamalarına katılacaklarını ifade eden Erhürman, devletin kurumsal yapısının önemine işaret etti, cumhuriyetin, bu çerçevede yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Meclis yönetimini “yönetim” konusunda eleştiren Erhürman, Meclis Genel Sekreteri’nin, daha düşük makamlar tarafından “takılmadığını”, bunun doğru olmadığını, Meclis’in yasalara uymadığını, birlikte çalışılamıyorsa da yapılması gerekenin görev değişikliği olduğunu ancak bunun da yapılmadığını kaydetti.

Meclis Başkanı’nı da eleştiren Erhürman, “Cumhuriyet Meclisi Başkanı” gibi değil, “kral” gibi davrandığını öne sürdü.

Nüfus konusuna da değinen Erhürman, İçişleri Bakanı’nın “bilmem” dediğini, kendisinin de Başbakanlık yaptığını ancak “bilmediğini” ifade etti, ancak bir projeksiyon olduğunu, bunun bütçede yer verilerek ve verilere dayandırılarak tamamlanabileceğini kaydetti.

Bunun devlet olmakla alakalı olduğunu, o yüzden nüfus politikasının olması gerektiğini ifade eden Erhürman, eleştirilerde bulundu, ülkede yokluk, yoksulluk, göç yaşandığını belirtti.

Tufan Erhürman, CTP olarak Kıbrıs Türk halkının, devletinin uluslararası alanda görünmesi, ilişkileri geliştirmesi için, bir kapı açılmasını desteklediklerini, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantılarının önemli olduğunu, Kıbrıs Türk Devleti isimiyle yer alındığını ifade etti. Erhürman, “Ben, o kapıları gındıran partiden geliyorum” dedi.

Avrupa Birliği değerlerinin Filistin’deki tutumundan dolayı gözünden düştüğünü ifade eden Erhürman, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na katılamaması için de AB’nin sıkıntı yarattığını, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantılarında sorun yaşanmayacağını ancak her açılan kapının destekçisi olacaklarını vurguladı. Kıbrıs Türk halkının dünyayla buluşması için desteğe devam edeceklerini ifade eden Erhürman, KKTC’nin her platformda yer alması gerektiğini, örneğin uzlaşmacı olunması gerektiğini, Pile’de şu anda çözüme ulaşılamadığını, bunun da devlet yönetmek olmadığını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erhürman: Hayat pahalılığının yüzde 48 açıklanması, enflasyonist etki yapacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir