Erdoğan, Merkel ile görüştüfeatured


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra, Doğu Akdeniz, Libya’daki son durum ve Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırıları ele alındı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans yöntemiyle görüştü. 

Doğu Akdeniz, Libya ve Azerbaycan-Ermenistan meselesi ele alındı 

Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Doğu Akdeniz ve Libya’daki gelişmeler ile Azerbaycan-Ermenistan meselesi başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, AB Liderler Zirvesi bildirisinin, ilişkilerdeki sorunları aşmayı sağlayacak, diyalog ve iş birliğine zemin hazırlayacak unsurlardan yoksun olduğunu belirtti.

Türkiye’nin iyi niyetli tutumuna rağmen AB’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin baskı ve şantajlarına boyun eğdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın büyük çıkarlarının birkaç Birlik üyesinin küçük çıkarlarına feda edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“BM kararları uygulanmalı ve uluslararası hukukun gereği yerine getirilmeli”

Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarına ilişkin sorunun kalıcı bir şekilde çözümü için BM kararlarının uygulanması ve uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da sahada sağlanan sükunet sayesinde ortaya çıkan fırsatın heba edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans görüşmesinde, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erdoğan, Merkel ile görüştü

Yorumlar kapalı.

Erdoğan Merkel ile görüştüfeatured


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Kıbrıs Türk halkının haklarının korunduğu ve bütün kıyıdaş ülkelerin kazanacağı adil bir paylaşımdan yana olduklarını, ancak Yunanistan ve Rum kesimi ile onlara arka çıkan ülkelerin çözümsüzlüğü ve gerginliği tırmandırıcı adımlar attığını ifade etti. 

Yunanistan’ın bencil ve haksız tutumunun bazı ülkelerce destek bulmasının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, uluslararası hukuku hiçe sayan girişimlere karşı Türkiye’nin hak ile menfaatlerini her zaman ve her yerde koruyacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın ve onu destekleyen ülkelerin bölgesel barışa zarar veren adımlarıyla yol açtıkları sorunla ilgili Angela Merkel’in çözüme katkı verme çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu. 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erdoğan Merkel ile görüştü

Yorumlar kapalı.

Erdoğan, Merkel ile görüştüfeatured


Görüşme yaklaşık 45 dakika sürerken, G20 Liderler Zirvesi öncesinde Grand Metro Park Hotel’de yapılan görüşmede, Suriye ve terörle mücadele meseleleri başta olmak üzere ekonomik ticari ilişkiler, 15 Temmuz darbe girişimi ele alındı.

Almanya Başbakanı darbe girişimini kınadığını ve Almanya’nın Türkiye’nin yanında olduğunu bir kez daha vurguladı. İki lider Türkiye-Almanya arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri daha da geliştirme konusunda kararlılıklarını ifade etti. 

Görüşmede Suriye konusu da gündeme geldi, Erdoğan Fırat Kalkanı operasyonu konusunda Merkel’e bilgi verdi ve Türkiye’nin güney sınırı boyunca bir “terör koridoru ” oluşturmalarına izin vermeyeceğini belirtti.

Erdoğan ek olarak, Suriye’de siyasi bir çözümden yana olduklarını ve bu çözümün bölgede IŞİD ile mücadeleye önemli bir darbe vuracağına dikkat çekti. Merkel ise Türkiye’nin terör örgütleriyle olan mücadelesini desteklediklerini belirtti. 

Erdoğan ve Merkel ayrıca Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde, vize muafiyeti ve geri kabulün eş zamanlı olarak yürürlüğe konulmasını sağlamaya yönelik istişarelerin ve çalışmaların sürdürülmesi konusunda da mutabık kaldıklarını yinelediler.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erdoğan, Merkel ile görüştü

Yorumlar kapalı.