En stresli gün!featured


Kolej Giriş Sınavı’nın ikinci basamağı ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı dün gerçekleştirildi. Öğrenciler içeride, veliler ise dışarıda ter döktü..

 

Aileler stresli, çocuklar umutlu… Kimi kolej için, kimi de üniversite için sınavdaydı.. Öğrenciler sınavda ter dökerken, okul dışında çocuklarını bekleyen aile fertleri de stres içindeydi.. Sınav sonu KIBRIS’a konuşan öğrenciler ellerinden gelini yaptıklarını belirterek umutlu konuştu.

 

Emine Gül ÖZER

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlediği üniversite sınavının ilk oturumu ile kolej giriş sınavının ikinci basamağı dün yapıldı.

Kolej Giriş Sınavlarının ikinci basamağı (KGS-2) 09.00’da başladı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ise 10.15’te başladı. Sınav Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, İskele Evkaf Türk Maarif Koleji, Hala Sultan İlahiyat Koleji ve Lefke Gazi Lisesi olmak üzere 8 sınav merkezinde yapıldı.

 

Kolejlere 645 öğrenci alınacak

 

249 öğretmen ve uzmanın görev aldığı sınav 12.30’da son buldu. 2 bin 220 öğrencinin katılması beklenen sınav sonucunda Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, İskele Evkaf Türk Maarif Kolej Sınıfına 75, Lefke Gazi Lisesi Kolej Sınıfına 25 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 645 öğrenci alınacak.

 

YKS’nın ilk oturumuna yapıldı

 

Öte yandan Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) dün yapılan ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) KKTC’den 1826 aday kayıt yaptırdı.

10.15’te başlayan sınavda adaylara Türkçe Testi’nde 40, Sosyal Bilimler Testi’nde 20, Temel Matematik Testi’nde 40, Fen Bilimleri Testi’nde 20 soru olmak üzere toplam 120 soru soruldu ve 165 dakika süre verildi.

YKS’nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün saat 10.15’te, son oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) ise bugün 15.30’da başlayacak. KKTC’de AYT’ye1440, YDT’ye ise 206 aday kayıt yaptırdı.

 

Sınavdan çıkan öğrenciler KIBRIS’a konuştu

 

KIBRIS muhabiri Türk Maarif Koleji’nde koleje giriş sınavından çıkan öğrencilere mikrofon uzattı, sınavın nasıl geçtiğini sordu. Öğrencilerden bazıları için sınav kolay geçse de, bazıları için oldukça zordu. Ama yine de onlar koleji kazanabileceklerine inanç belirttiler.

 

Mehmet Yusuf Polat

“Sınava gireceğim için çok heyecanlıydım.. Sınav güzel geçti ama Türkçe sorularında biraz zorlandım, fakat sınavı kazanacağımı düşünüyorum..”

Hayal Uyguroğlu

“Bütün sene boyunca sınava hazırlandım. Sürekli test çözdüm, haftada 3 defa dershane ve ek ders alarak bu sınava hazırlandım. Sınav iyi geçti, biraz beni matematik zorladı ama diğer her şey tamamdı. Sınavı kazanacağımı düşünüyorum.”

Göktuğ Mert Kılıç

“Sınavım çok iyi geçti. Birazcık sosyal bilgiler sorularında zorlandım. Bu sınava gece gündüz test çözerek hazırlandım. Parka gitmeyi azalttım, zorlu bir süreçti. Ama şimdi kurtuldum bu stresten. İnşallah sınavı kazanırım, ileride de futbolcu olmayı çok istiyorum.”

Oğuzhan Akbulut

“İlk sınava çok iyi hazırlanmamama rağmen, çok iyi geçmişti. Bu sınavın da iyi geçeceğini düşünüyorum. Sınavda matematikte 2-3 soru dışında zorlandığım soru olmadı. Koleji kazanır mıyım bilmiyorum ama sınavım güzel geçti.”

Şeniz Barışsever

“Bu sınav için çok hazırlandım. Bir kargaşadaydım, bir zorlu süreç geçirdim ama artık bitti. Dershaneye gittim, çok çalıştım ve emek verdim. Sınavım güzel geçti, kötü değildi. Zorlandığım pek bir soru olmadı ama matematik biraz zorladı. Büyüyünce çocuk doktoru olmayı hedefliyorum.”

Döne İlkbahar

“İki üç günlük bir süreçte hazırlandım. Bence sınav iyi geçti ama matematik biraz zorladı. Onun haricinde tüm konular iyiydi. Büyüyünce öğretmen olmak istiyorum. Umarım sınavı kazanırım.”

Tuana Ertaç

“Bol bol test çözdüm, dershaneye gittim ve öğretmenimin katkısıyla bu sınava hazırlandım. Sınavım güzel geçti kolaydı, bir tek İngilizcedeki bir kaç soruda zorlandım. Koleji kazanırız inşallah. Büyüyünce tasarım mühendisi olmak istiyorum.”

Nedva Şamverdi

“Biraz çalıştım, yoruldum ama emeğimin karşılığını alacağıma inanıyorum. Sınavım güzel geçti. Bir tek İngilizcedeki eklerde zorlandım ama yine de iyi puan alacağımı düşünüyorum.”

Rayan Evran

“Ben normalde Pazartesi, Çarşamba, Cuma jimnastiğe giderim ama sınav yaklaştıkça jimnastiğe gitmedim ve dershaneye yöneldim. Telefonumu aileme verdim ve test çözerek bu sürece hazırlandım. Sınavım iyi geçti. Sosyal bilgilerde biraz zorlandım ama koleji kazanacağımı düşünüyorum.”

1
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
En stresli gün!

Yorumlar kapalı.