Elisi’de 60 yıllık yaşam öyküsüfeaturedAynı yastığa 60 yıl baş koyan Yardımsevenler çifti hayvancılıkla geçimini sağladı, altı çocuk büyüttü, kıt kanaat geçindi; ancak mutsuzluk nedir bilmedi.

Ayşe BULUT

Karpaz’da, Avtepe ile Kuruova arasında, Yeşilköy topraklarındaki Elisi mevkisi, 60 yıllık bir öyküyü barındırıyor.

Rum ve Türklerden oluşan Yeşilköy halkı, Elisi mevkisindeki tarlaları eker, yazları buradaki evlerinde kalarak hayvanlarını otlatırdı. Kış aylarında ise köylüler Yeşilköy’e dönerdi.

Elisi’nde 1974 yılı öncesi de yerleşim vardı. Burada hem Türk hem de Rum mezarlığı var; ancak günümüzde sadece bulundukları bölge biliniyor, mezar taşları dahi kaybolmuş. Evlerden de yıkıntılarından başka bir şey geride yok.

Emirali-Meryem Yardımsevenler de 1961 yılında evlendikten iki yıl sonra hayvancılık yaptıkları için Elisi’ye yerleşti ve o zamandan günümüze kadar geçen 60 yıl boyunca bu topraklara kök saldı.

Resim

Yardımsevenler çifti, buradaki evlerinde altı çocuk dünyaya getirdi ve hâlâ Elisi’de hayvancılık yaparak hayatlarını idame ettiriyor.
82 yaşında Emirali dede ve 84 yaşındaki Meryem nine, tek haneli evlerinde geçen 60 yılı KIBRIS’a anlattı.

Meryem, 22 yaşındayken Emirali’yle evlendiğini, 24 yaşında da hayvancılık yaptıkları için 1962 yılında Elisi’ye geldiklerini söyledi. Meryem nine, evleri olmadığı için burada yaşayan 5-6 ailenin evinde geçici kaldıklarını anlattı.

Buradaki ailelerin bazılarının öldüğünü, kimilerinin de Yeşilköy’e gittiğini; ancak kendilerinin hayvancılıkla uğraştıkları için bu bölgede kaldıklarını ifade eden Meryem nine, daha sonra kendilerine de burada ev yaptıklarını kaydetti.

Meryem nine, burada altı çocuk dünyaya getirdiğini, çocuklarını hayvancılık yaparak büyütüp evlendirdiğini, şu anda 11 torunu ve dört de torun çocuğunun olduğunu söyledi.

Elisi’de yıllarca elektriksiz ve susuz yaşadıklarını, çocukların gaz lambası ve lüks ışığında ders yaptığını, o zamanlarda telefon da olmadığını anlatan Meryem nine, evlerinin önünden yol geçmediğini, birilerinin gelmesini dört gözle beklediklerini belirtti.

Daha sonra yolun yapılmasıyla evlerinin ziyaretçi akınına uğradığını ifade eden Meryem nine, su ihtiyaçlarını da kuyudan karşıladıklarını anlattı.

4
mutlu
Mutlu
24
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
5
_a_rm_
Şaşırmış
Elisi’de 60 yıllık yaşam öyküsü

Yorumlar kapalı.