Çeler: Emirname hukuksuzluğa hazırlanan bir kılıffeaturedTDP basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Çeler, hükümetin, ‘yağma-vurgun-talan’ düzeninde ısrarcı olduğunu kaydetti. Sözkonusu kılıfın ülkenin nasıl bir siyasi zihniyet tarafından yönetildiğinin göstergesi olduğunu belirten Çeler, “Öyle anlaşılıyor ki, hükümet topluma değil, belirli zümrelere çıkar sağlamak için çalışmaya devam etmekte” dedi. 

Çeler, “Yasa dışılığa kılıf hazırlayan, Girne’de betonlaşmayı artıracak ve Girne’ye geri dönülmez zararlar verecek emirname değişikliğinin gece yarısı alelacele bir kararla yürürlüğe konmasının, bir anlamda yapılan işin yanlış olduğunun ispatı” şeklinde konuştu. Çeler, konuyla ilgili mahkeme süreci sürerken, hükümetin bu hamlesinin bir anlamda yargıya müdahale anlamına geldiğini söyledi.

Zeki Çeler, emirname değişikliğinde, bilgilendirme toplantısında halka verilen bilgilerin dışında, bir çok konuda daha değişiklikler yapıldığını ifade etti.

Sürecin başından beri kentsel imar planları hazırlanması gerektiğini ısrarla savunduklarını belirten Çeler, Ülkesel Fiziki Plan’ın ardından, tüm ilçeleri kapsayacak şekilde imar planları hazırlanması gerekirken sürecin, “rant yaratan ve her hükümetin kendi çıkarına göre değişiklik yaptığı” emirnamelerle yürütülmesinin yanlış olduğunun altını çizdi.

Girne ve Çatalköy Belediyelerinin başlattığı İmar Planı çalışmaları tamamlanana kadar, emirnamelerde değişiklik yapılmaması gerektiğine belirten Çeler, ülkenin emirnamelerle yönetilmesinin birçok açıdan geri dönülmez zararlara yol açtığını kaydetti.

Çeler, kentine sahip çıkan, betonlaşmasını,  plansız ve çarpık bir biçimde büyümesini istemeyen, kentlerin tarihi, kültürel doku, ekolojik dengeleriye var olmasını isteyen ve TDP olarak bileşeni oldukları Girne İnisiyatifi’nn sürdürdüğü mücadeleye destek vermeye devam edeceklerini de ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çeler: Emirname hukuksuzluğa hazırlanan bir kılıf

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir