Dr. Dizdarlı: Devlet yeni merkezler açmalıfeatured


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin eski başhekimlerinden Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabı üzerinden ‘Yaşlı bakım evi mi? Geriatri hastanesi mi?’ başlığı altında bir paylaşım yaptı.

Dr. Bülent Dizdarlı, ülkede yaşlı bakım evlerinin uzun bir zamandan beri çok tartışıldığına işaret ederek, “Devlet kontrolündeki Bülent Ecevit Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bence, konunun yüz akıdır. Gerek konumu gerek personeliyle oldukça başarılıdır. Ne var ki iki problemle yüz yüzedir. Birincisi kapasitesi dardır. Devamlı doludur. Birçok ihtiyaçlıya “ret” cevabı mecburen verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Dr. Dizdarlı, “İkinci sorun ise, yıllardır buraya büyük özveriyle kendini adeta adayan Dr. Cansel Öztekiner emekli olmuştur. Cansel Hanım’ın yerine gelecek arkadaşın (kim geldi bilmiyorum) aynı özveriyle onun kurduğu sistemi koruması ve hatta geliştirmesi elzemdir” dedi.

“Aslında sorunlar belliyken sorunların nasıl çözüleceği de bellidir” ifadelerini kullanan Dizdarlı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Devlet yeni merkezler açmalıdır. Özellikle Kalkanlı’daki merkez kesinlikle Sağlık Bakanlığına devredilmelidir. Her birinin ayrı başhekimi veya sorumlu hekimi olmalıdır. İleride birer Geriatri Hastanesine dönüştürülmeleri için gerekli planlamaya hemen başlanmalıdır. Hatta belki bir gün Güzelyurt’taki hastane bittiğinde Cengiz Topel Hastanesi, Geriatri-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Özel Dal Hastanesi’ne dönüştürülmelidir. Devlet her ilçeye en az bir tane bu merkezlerden kurmalıdır.

Öte yandan şu anda yüz akımız olan Bülent Ecevit Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin başına getirilecek kişi iş ola değil özenle seçilmeli, bu işe gerçekten meraklı biri olmalıdır. Kanaatimce bu konuda  Cansel Bayraktaroğlu Öztekiner’in tavsiyesi mutlaka alınmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dr. Dizdarlı: Devlet yeni merkezler açmalı

Yorumlar kapalı.