‘Dr. Dilara’ 7 Ekim’de sinemalardafeatured


Murat OBENLER

   Bu yılki Cannes Film Festivali’nde gösterilerek dünya prömiyerini yapan film, Kuzey Kıbrıs galasına hazırlanıyor. Başrolünde Ruhsan Ankay’ın olduğu filmde Pembegül Bayram, Celalcan Orhan, Metin Erduran, Buse Kırpala ve konuk oyuncu olarak da Cengiz Bozkurt yer alıyor. 

 

4 bölgede birden vizyona girecek

   7 Ekim Cuma günü Lefkoşa Küçük Kaymaklı, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Lemar Cineplex sinemalarında vizyona girecek macera ve gizem türündeki film, 2 hafta boyunca sinemaseverlerle buluşacak.

 

Kadınların merkezinde

ilerleyen bir film

   Senaryosu kadın hikâyesi olan, kadınların merkezinde ilerleyen ve başrolünü de kadınların oynadığı bir film yaptıklarını kaydeden yönetmen Tamer Garip, ‘Dr. Dilara’ filminde, toplu mezarları araştıran bir kadın akademisyenin, kocası intihar ettikten sonra 4 yaşındaki kızıyla ayakta kalmaya çalışması, herkesin tabu olarak yaklaştığı toplu mezarları araştırmaya karar vermesi ve bu anlamda mücadelesini anlatıyor.

   Garip, “Dr. Dilara ile Kıbrıs şartlarında yaşayan ama dik duran, onurlu bir anneyi beyazperdeye aktarıyoruz” dedi.

 

Toplu mezarlar araştırmak

riskli ve tehlikeli olabilir

   Dr. Dilara Bessano, Kıbrıs’ta doğup büyümüş ve üniversite eğitimi için gittiği İtalya’da tanıştığı araştırmacı yazar Antoni Bessano ile evlenmiş Kıbrıslı Türk’tür.

   Dr. Dilara 20’li yaşlarının sonundadır ve Asia adında 4 yaşında bir kız çocuğu vardır. Dilara’nın tüm yaşamı kocasının kendi doğum gününde intihar etmesiyle altüst olur. Dilara ve kızı Asia, İtalya’dan ayrılıp, Kıbrıs’a geri dönerler. Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Dilara, bir yandan da kocasıyla İtalya’dayken üzerinde çalıştıkları “Dünyadaki ve Kıbrıs’taki toplu mezarlar” la ilgili belgeseli bitirmek için araştırmaları sürdürürken kendini ve kızını çok farklı ve zor bir süreç içinde bulur.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Dr. Dilara’ 7 Ekim’de sinemalarda

Yorumlar kapalı.