Dr. Beyoğlu uyardı: ‘Bayıltma Oyunu’na dikkat!featured


Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu Üyesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Beyoğlu, okullarda ergenler arasında görülen “Bayıltma Oyunu” üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Dr. Beyoğlu, “Son yıllarda ülkemizde giderek sıklaşan bir şekilde görmüş olduğumuz “Bayıltma Oyunu”ndan dolayı kaygılıyız” ifadelerini kullandı, şöyle devam etti:

“Ergenler arasında giderek popülerlik kazanan Bayıltma Oyunu, bazen ergenlerin Akran İstismarına maruz kalmaları bazen de kendi aralarındaki “eğlence” adı altında yapıldığı görülmektedir. Ancak Bayıltma Oyunun masum bir oyun olmadığı konusunda okulları ve aileleri uyarmak istemekteyiz.”

Beyoğlu, “Ani bilinç kaybı ve nabız düşüklüğü olan ergenler bayılma sırasında başta kafa travması gibi ciddi yaralanmalara ve beyin ile boyun damar yapısında meydana gelebilecek bozulmalar sonucunda komaya gidebilecek riskler barındırmaktadır” açıklamasını yaptı.

Beyoğlu, “Ergenlerimizin bu oyunlardan uzaklaştırılması için gerek okulların başta teneffüsler ve boş dersler olmak üzere engelleyici tedbirler alması ve oyunların oynanmasına izin vermemeleri, rehber öğretmenlerin ergenlerle bu oyunun sakıncaları hakkında bilgilendirmesi ve olası akran istismarının azaltılmasına yönelik müdahalelerde bulunmaları ve ailelerin kendi evlatları ile oyunun sakıncalarına yönelik olarak konuşmaları gerekmektedir. Ayrıca oyun sonrasında herhangi bir şikayeti olan ergenin de en kısa zamanda bir hekim kontrolüne getirilmesi gerekmektedir” dedi.

2
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
8
_a_rm_
Şaşırmış
Dr. Beyoğlu uyardı: ‘Bayıltma Oyunu’na dikkat!

Yorumlar kapalı.