Doyumluk değil, tadımlıkfeatured


Havaların ısınmasıyla yaz meyveleri reyonlarda yerlerini alsa da fiyatları dudak uçuklatıyor. En uygun yaz meyvesi kilosu 95  TL ile çilek olurken, 1 kilogram erik için 600 TL ödemek gerekiyor!

Yaz meyveleri lezzetiyle damakları şenlendirse de fiyatları tat kaçırıyor. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar “reyonların yanına yaklaşmaktan korkar olduk. Artık doyumluk değil, tadımlık alıyoruz.” diyerek tüketim alışkanlığındaki değişimi özetledi.

Emine Gül ÖZER

Havaların ısınmasıyla yaz meyveleri de reyonlarda yerini aldı. Renk renk görüntüleriyle tezgahlarda görsel şölen oluşurken, fiyatlar bütçeleri zorluyor.

Çilek en uygun yaz meyvesi olarak raflarda yerini alırken, kilosu 95 TL’den satılıyor. Kavunun kilosu ise 120 TL’den alıcısını bekliyor. Karpuzun kilosu 70 TL’den satışa sunulurken, en düşük 3 kilogram gelen karpuza vatandaşın 210 TL ödemesi gerekiyor. Nektarin ve şeftalinin kilosu 195 TL’den satışa sunulurken, üzüm çeşitleri de 170 TL’den alıcısını bekliyor. Yazın gözde meyvesi can eriğin kilosu adeta altınla yarışıyor. Yazın kütür kütür erik yemek isteyenlerin 1 kilogram erik için 600 TL’yi gözden çıkartması gerekiyor.

Yaz meyveleri lezzetiyle damakları şenlendirse de fiyatları ile dudakları uçuklatıyor. KIBRIS alış veriş yapan vatandaşın nabzını tuttu, işte detaylar:

Vatandaş ne dedi?

Tamer Alibeyoğlu:

“Euro ne kadar yükseliyorsa burada da her şey yükseliyor. Yaz meyvesi alıp daha yiyemedik. Fiyatları çok pahalı. Ama canımız çektiği zaman da mecbur alıyoruz.”

Tuana Melike Erdem:

“Yaz meyvelerinin fiyatları  oldukça yüksek. Özellikle bu sene bayağı bir artışta her şeyin fiyatı. Reyonların yanına geldiğimizde artık doyumluk değil, tadımlık alıyoruz.”

Suzan Merter:

“Bunu söylemek çok zor. Bir taraftan yeni çıkıyor doğal ve talep çok diye meyve fiyatları yüksek. Ama insanların gelirine bakıldığında, çoğu insan sadece bakarak gidiyor bu rengarenk reyonlara. Özellikle çocuklu aileler için alamadan geçmek çok zor. Artık alırken tadımlık alıyoruz. Bu ailenin büyüklüğüne göre de değişiyor.”

Eser İşlek:

“Bu sene yaz meyvelerinin daha tadına bakamadık. Çok pahalı fiyatları. Bekliyoruz, biraz ucuzlasın öyle alalım. Şimdilik ağaçta yetiştirebildiğimiz meyvelerden tüketiyoruz. Çoluk çocuk var, illaki görünce istiyorlar. Bu defa da tabii ki isteklerini yerine getirip alıyoruz ama doyumluk değil, tadımlık alıyoruz.”

Selma Aktuğ:

“Meyve fiyatları cep yakıyor. Bakıyoruz, cebimize göre alışveriş yapıyoruz. Her şeyi az az alıyoruz. Çocuklarımıza yedirmek istiyoruz fakat çok pahalı her şey. Gücümüz yettiğince alıyoruz. Bu sene marketten yaz meyvesi alamadık daha, evimde yenidünya ağacı var. Bolca onu tüketiyoruz. Erik, kavun, karpuz yeni çıkıyor zaten şimdi kesinlikle onların yanına yanaşılmaz.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Doyumluk değil, tadımlık

Yorumlar kapalı.