Domates ateş pahasıfeatured


Ahmet İLKTAÇ

Domates piyasada ateş pahası. Ülkemizde bu dönem yeterli miktarda domates üretilememesinden dolayı Türkiye’den ithal edilenlerin de esnafa pahalıya ulaşması nedeniyle domatesin fiyatı el yakıyor.

Mağusalıların her hafta akın ettikleri Perşembe Pazarı’nda birçok esnaf, pahalı olmasından dolayı domates satmayı bırakırken, domates satışı yapanlar da kilosunu 5 TL’den veriyor. Tepebaşı domatesini satan esnaf ise bu ürünün kilosunu 4 TL’den satıyor.

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan esnaf, yerli üretim domatesin büyük kısmının hastalanması nedeniyle Türkiye’den domates ithal edildiğini ancak Türkiye’de 50 kuruşa satılan domatesin KKTC’deki manava 4 TL’ye geldiğinden yakındı.

4 TL’ye gelen domatesin 5 TL’ye satışını yaptıklarını söyleyen esnaf, halkın da pahalı olan domatesi almaktan kaçındığını dile getiriyor.

Kurban Bayramı arifesinde evlerine domates götürmek isteyen vatandaşların geçmişteki gibi 5-6 kilo değil, 2-3 adet olarak aldıklarını ifade eden esnaf, yetkilileri, domatesin fiyatını aşağıya çekebilmek için çalışma yapmaya çağırdı.

Manavlar ne dediler… Manavlar ne dediler… Manavlar ne dediler…

Mehmet Seven

“Öncelikle Perşembe Pazarı’nda yapılan bu düzenleme ile park sıkıntısı yaşanıyor. Piyasada büyük bir domates sıkıntısı vardır. Hava koşulları nedeniyle bu dönem KKTC’de domates yetişmedi. Domatesi Türkiye’den getiriyoruz ama o da 4 buçuk TL kilosuna geliyor. Hem de 2. sınıf domatestir. Biz de 5 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Halbuki bu domatesin Türkiye’de fiyatı 50 kuruştur. 5 TL domates fiyatı müşteriye pahalı geliyor. Bu nedenle de almıyorlar.”

Bayram Saylık

“Ben domates satmıyorum. Ülkede domates yetişmedi bu dönem. Türkiye’den geliyor. Biz de 5 TL’den satmak zorunda kalıyoruz. Müşteri de pahalı olduğu için almıyor. Ben elma, armut, muz ve şeker gibi kavun satıyorum.”

Erkan Urkan

“Domateste büyük sıkıntı yaşıyoruz. Tüccara 5 bin ton ithal izni verdiler. Az geldiği için pahalı satılıyor. Yerli domates de bu yıl çıkmadı. Domates bize pahalı gelmesinden dolayı biz de pahalı satmak zorunda kalıyoruz. Kilosu 5 TL’den domatesi hiçbir müşteri almak istemiyor. Tek tek alıp evlerine gidiyorlar. Bayram arifesi böylesi bir durum çok kötü.”

Savaş Umar

“Satışlar idare eder seviyededir. Ben asma yaprağı, üzüm, böğrülce, bamya patlıcan satıyorum. Aybaşları işler biraz daha canlıdır. Ay sonu müşterilerin alım gücü düşüyor. Bu ülkenin şartları böyledir. Taze fasulyenin ve sarı fasulyenin kilosu 20 TL’den gidiyor. Bu yıl bunlar hava şartlarından dolayı az çıktı. Vatandaşlar fasulye pahalı olması nedeniyle alamıyor.”

Çarşıda fiyatlar… Çarşıda fiyatlar… Çarşıda fiyatlar…

Salatalık: 4 TL

Domates: 5 TL

Böğrülce : 4 TL

Patates: 1.5 TL

Soğan: 2 TL

Limon: 4 TL

Bamya: 8 TL

Patlıcan: 3 TL

Formoza: 6 TL

Erik: 6 TL

Eşek Eriği: 7 TL

Elma: 5 TL

Muz: 5 TL

Kavun: 4 TL

Nektarin: 5 TL

Kivi: 6 TL

Portakal: 1 TL

Üzüm: 8 TL

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Domates ateş pahası

Yorumlar kapalı.