Dokuz aydır sayaç takılamadıfeatured


Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’nın en güzide ilkokullarından biri olan Alasya İlkokulu’nun, öğrencileri 19 Eylül’de okullarına gitmeye hazırlanıyor ancak, kapasitesini aştığı için ocak ayında patlayan okulun elektrik sayacı halen yenilenmedi. Okul hâlâ patlama nedeniyle çıkan yangının ardından Elektrik Kurumu’nun geçici yöntemle verdiği elektriği kullanıyor. Bu yıl öğrenci sayısı artan okulda aynı zamanda derslik sorunu da yaşanıyor.

Konu ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikayette bulunan bir veli, okulda geçtiğimiz eğitim sezonundan kalma elektrik sıkıntısının devam ettiğinden yakındı.

Elektrik sisteminin yetersiz kaldığını öğrendiklerini anlatan veli, geçmişte elektrik sayacının patlaması nedeniyle okulda yangın çıktığını hatırlattı.

Çocukların bu olayda büyük tehlike atlattıklarını ifade eden söz konusu veli, sıkıntının bir an önce giderilmesini talep etti.

Tuncay: Elektrik sorunu devam ediyor

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Alasya İlkokulu Okul Müdürü Kenan Tuncay, geçtiğimiz Ocak ayında okullarında 3 faz olan elektrik akımının aşırı yüklemeye dayanamadığı için patladığını hatırlattı.

Patlama nedeniyle elektrik kutusunun alev aldığını anlatan Tuncay, kutuda çıkan yangını okula sıçramadan itfaiyenin söndürdüğünü anımsattı.

Kenan Tuncay, okullarındaki elektrik sisteminin çok eski olduğunu ve büyüyen okul hacmine mevcut kapasitenin yetersiz kaldığına dikkat çekerken, bu durumu Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirmelerine rağmen hâlâ sıkıntının giderilemediğini bildirdi.

Elektrik sisteminin yenilenmesi için Elektrik Kurumu’nun proje çıkarttığını ifade eden Tuncay, ancak bu projenin hayat bulmaması nedeniyle okullarında büyük bir elektrik sıkıntısı olduğunu dile getirdi.

Kenan Tuncay, okuldaki klimalar çalıştığında elektrik sisteminin devre dışı kaldığına dikkat çekerken, okulların birkaç gün içerisinde açılacak olması nedeniyle de yine sıkıntı yaşanabileceğine vurgu yaptı.

Bir başka sıkıntılarının da derslik sayısının yetersiz olması olduğunu anlatan Tuncay, öğrenci sayısının artması nedeniyle ihtiyaçların da arttığını dile getirdi. Kenan Tuncay, ek derslik yapılacağı yönünde söz aldıklarını ancak hâlâ beklediklerini ifade etti.

Elcil: Bu bakanlığın ihmalidir

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, benzer sıkıntının sadece Alasya İlkokulu’nda olmadığını daha birçok okulda da yaşandığını söyledi.

Alasya İlkokulu’nda elektrik sıkıntısının yanında büyük bir derslik eksikliği de yaşandığına vurgu yapan Elcil, okulda öğrencileri yerleştirecek sınıf kalmadığını bildirdi.

Şener Elcil, koskoca yaz döneminde okulda hiçbir iyileştirme yapılmadığından yakındı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihmalinden dolayı yaklaşık 500 öğrencili bir okulda adeta elektrik bulunmadığına dikkat çeken Elcil, böylesi sıcak günlerde çocukların sınıfa nasıl klimasız girebileceklerini sordu. Şener Elcil, tüm bunların Milli Eğitim Bakanlığı’nın umursamazlığı olduğunu iddia etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dokuz aydır sayaç takılamadı

Yorumlar kapalı.