Dinçyürek: Vatandaş eziyet çekmeden sağlığa ulaşacakfeatured


KTV’ye konuk olan Sağlık Bakanı Dinçyürek, yaptıkları projelerin, KKTC’de yaşayan her bireyin ihtiyacına etki edeceğini vurguladı:

 

Müslüm BAYUK

 

KIBRIS TV’de (KTV) Halil Esendağlı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Her Şey Masada’ programına konuk olan Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, sağlık sektöründeki gelişmeleri ve gerçekleştirilen projeleri detaylı şekilde anlattı.

Dinçyürek, göreve geldikleri zamanlarda karşılaştıkları ciddi ilaç tedarik sorunlarını çözmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, bu kapsamda ek bütçe ve ilaç alımının sağlandığını, ilaca erişimin kolaylaştırıldığını ifade etti.

Dinçyürek, ayrıca, 750 milyon TL’lik ilaç ihalesinin son aşamaya geldiğini ve kısa bir süre içinde ilaçların teslim edileceğini müjdeledi.

Sağlık Bakanı, sadece ilaç tedariki değil, aynı zamanda sağlık altyapısının güçlendirilmesi için de çaba gösterdiklerini vurgulayarak, yüksek maliyetli ve son teknolojiye sahip cihazların hastanelere kazandırıldığını ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırıldığını belirtti.

Dinçyürek, sağlık merkezlerinin önemine de değinerek, birçok merkezin hizmete açıldığını ve açılacakların çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Özellikle Beyarmudu ve Vadili gibi bölgelerde yeni sağlık merkezlerinin açılacağını ve Paşaköy’deki sağlık merkezinin tadilatının başladığını aktaran Dinçyürek, böylece vatandaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde sağlık hizmetlerine erişebileceğini vurguladı.

 

“Planlarımız projeye dönüştü”

 

“Sağlıkta hayal olmaz, sağlıkta planlama olur, sağlıkta projeler olur.” diyen Hakan Dinçyürek, temel arzularının devraldıkları bayrağı çok daha ileri bir noktaya getirmek olduğunu vurgulayarak, “Arzu etmeme rağmen, sizin programlarınızda dahil birçok programa katılamadım çünkü bakanlıkta çok yoğun bir tempo içerisinde kapandığımız ve plan projeleri hem geliştirip hem de hayata geçirmek için adımlar attığımız bir döneme denk geldik.” dedi.

Birçok planlarının projeye dönüştüğünü dile getiren Dinçyürek, projelerin hayata geçebileceği noktaya geldiklerini belirterek, “2024 yılı bütçesi daha komitede konuşulurken bana dediler ki, ‘Siz hiçbir şey yapamıyorsunuz.’ Ben de cevabi konuşmamda, ‘Karpaz’dan başlayarak, Yeşilyurt’a kadar neler yapacağımı anlatayım.’ dedim, ikinci cümlemde, ‘Hakan bey hayallerini anlatıyor bize’ dediler. Ben de konuşmamı keserek ‘2025 bütçesini konuştuğumuzda 2024 yılında neler yaptığımı anlatayım size. Biz proje yaparız ve bu projelerin hayata geçmesi için büyük bir çaba sarf ederiz’ dedim.” ifadelerine yer verdi.

 

“Sağlığı fersah fersah ileriye götüreceğiz”

 

Yaptıkları projelerin KKTC’de yaşayan her bireyin ihtiyaç duyduğu alanlara etki yaratacağını dile getiren Hakan Dinçyürek, “Sağlıkta bizi fersah fersah ileriye götürecek projeler yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“İlaç tedarikine çözüm bulduk”

 

Hakan Dinçyürek, görevi devraldığı zamanlarda ilaç tedarikinde ciddi sorunların olduğunu ve bu sorunu gidermek için büyük çaba sarf ettiklerinin altını çizerek, “400 milyon TL ek bütçe yaratarak ilaç alımını sağladık ve o tarihten itibaren ilaca erişimi rahatlattık. Şu anda 750 milyon TL’lik ilaç ihalesinin son noktasındayız, sözleşmeler imzalanıyor. Bir ay gibi kısa bir süre içerisinde de bu ilaçların tamamı İlaç Eczacılık Dairesine teslim edilecek.” vurgusunu yaptı.

 

“En son teknolojik cihazları kazandırdık”

 

Günlük sorunları çözmek için kısa vadeli durum değerlendirmesi, projeler ve çözüm önerileri ürettiklerini ifade eden Hakan Dinçyürek, konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Birçok alanda ameliyatların ya da tetkiklerin yapılamamasının altında yatan sebepleri ortaya koyduk, çözüm önerileri ürettik. Bütün hastanelerimize ihtiyaç duyduğu; gerek tanıda gerekse tedavide kullanılacak yüksek maliyetli en son teknolojik cihazları sağlık servisine kazandırdık. Bugün sağlıkta çalışan herkes bunun farkındadır. Sağlık merkezlerini çok ciddi bir şekilde destekliyoruz; hem cihaz hem de hekim sayısı olarak destekliyoruz.”

 

“Sağlık Merkezlerinin çoğunu harekete geçirdik”

 

Sağlık Merkezlerinin çoğunu harekete geçirdiklerini vurgulayan Hakan Dinçyürek, “Önümüzdeki günlerde Beyarmudu’nda Sağlık Merkezi hayata geçecek, kapalı olan Vadili Sağlık Merkezini açtık; haftanın 2 günü diş hekimi, 4 günü hekim gidiyor. Yıllardır kapalı olan Paşaköy Sağlık Merkezinin kısa süre sonra tadilatına başladık. Tadilatın sonunda Paşaköy’e bir Sağlık Merkezi kazandıracağız. O bölgelerdeki insanımızın merkezlere taşınmadan, kuyruklarda beklemeden ve eziyet çekmeden; sağlığa, hekime ulaşabilmesi için ciddi çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

1
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dinçyürek: Vatandaş eziyet çekmeden sağlığa ulaşacak

Yorumlar kapalı.