Dev piton 5 kişinin üzerine oturmasıyla yakalanabildifeaturedABD Florida’da bugüne kadar keşfedilen en büyük 2. Burma pitonu, 5 kişinin üzerine oturmasıyla yakalandı.

Genellikle Güneydoğu Asya’da yaşayan Burma pitonları, Florida’da istilacı türler sınıfına giriyor.

Güney Florida’daki Big Cypress Ulusal Koruma Alanı’nda piton avına çıkan 5 kişi, 90 kilogram ağırlığında ve 5,2 metre uzunluğunda pitonun önce timsah olduğunu düşündü.

Yaklaşık bir saat direndi

Avcılardan Carter Gavlock, gördükleri canlının Burma pitonu olduğunu anlayınca hayvanı zapt etmek için kuyruğunu yakaladı ama bu çabaları boşa düştü.

Kendisini avcılardan kurtarmak isteyen piton, avcıyı sürükleyerek kendisini kurtarmayı başardı.

Avcılar daha sonra pitonu yakalamak için en doğru yöntemin onun üstüne oturmak olduğunu düşündü.

Pitonun üstüne oturduktan sonra yaklaşık bir saat boyunca direndiğini söyleyen avcılar, hayvanın ara sıra onları kavrayarak sıkıştırmaya çalıştığını belirtti.

Daha önce Güney Florida’daki 98 kilogram ağırlığındaki en büyük Burma pitonu, 2022’de yakalanmıştı.

Dünyanın en büyük yılan türlerinden biri olan pitonlar, 1970’lerde evcil hayvan ticaretiyle Güneydoğu Asya’dan Florida’ya getirilmişti.

Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu’na göre, eyaletteki bu istilacı yılanlar birçok yerli kuş, memeli ve hatta timsah türü için tehdit oluşturuyor.

Bu nedenle, kurum ve diğer ilgili kuruluşlar, Güney Florida ekosistemindeki pitonları bulmak, yakalamak ve uzaklaştırmak için bir dizi stratejiye başvuruyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dev piton 5 kişinin üzerine oturmasıyla yakalanabildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir