Deniz ulaşımına zam!featured


İstatistik Kurumu’nun, verilerine göre bir yılda deniz ulaşımı fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış gerçekleşti.

KKTC İstatistik Kurumu’nun yayımladığı rapora göre deniz ulaşımı için ödenen ücrette bir yılda yüzde 105.69 oranında artış yaşandı. Bugün deniz yoluyla seyahat etmek isteyen bir kişinin Girne’den Taşucu’na gitmesi için ödemesi gereken rakam 800 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

Elif ŞEN ÇATAL

KKTC’de hükümet yetkilileri ve ulaşımı sağlayan firmalar her ne kadar daha ucuz uçak bileti satılması için çalışmaların yapıldığı yönünde açıklamalar yapsa da, yükselen enflasyonla birlikte ulaşım fiyatları da vatandaşı seyahat edemeyecek noktaya getirdi.

Türkiye’nin herhangi bir iline Şubat ayında en yakın ve en kolay  havayoluyla seyahat etmek için ortalama 6 bin TL civarında bir ücreti gözden çıkarmak gerekiyor. Uçakla yolculuk etmenin bedeli gidilecek yer, saat ve yolcu doluluk oranına göre de değişiklik gösteriyor.

Deniz ulaşımı alternatif olarak devrede

Uçak bilet fiyatlarının bu denli yüksek olması hem vatandaşı hem de ülkede öğrenci olarak bulunan gençleri deniz yolculuğuna sevk ediyor.

Hava koşullarının uygun olması durumunda ülkeden hafta içi ve hafta sonu her gün deniz seyahati için bilet bulmak mümkün.

Ancak ülkenin her kaleminde yapılan zamlar denizyolu şirketlerinin de tarifelerine yansıdı. Deniz yoluyla seyahat etmek isteyen bir kişinin Girne’den Taşucu’na gitmesi için ödemesi gereken rakam 800 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. Bu rakam, yolcu yoğunluğuna ve firmaya göre değişkenlik gösterebiliyor. Öte yandan deniz seyahatlerinin tercih edilmesindeki bir diğer neden ise araçlı seyahatin olması. Eğer, arabayla Türkiye’ye gitmek istenirse ödenecek rakam 10 bin TL civarında seyrediyor.

Yüzde 105.69 oranında artış gerçekleşti 

KKTC İstatistik Kurumu’nun, tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla, önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği ve perakende fiyatlara göre her ay yayınladığı 2015=100 Temel Yılı Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nde, bir önceki aya göre yüzde 3,84, bir önceki yılın aralık dönemine göre yüzde 3,84 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,81 değişim gerçekleşti.

Kurum tarafından 5 Şubat 2024 itibarıyla kamuoyuyla paylaşılan Tüketici Fiyatları Endeksi–Ocak 2024 verileri uyarınca, en yüksek fiyat artışı gösteren 20 mal ve hizmet arasında yer alan Feribot Ücreti (B) kategorisinde ise bir önceki aya göre yüzde 36,55, bir önceki yılın aynı ayına nazaran da yüzde 105,69 bandında bir artış gerçekleşti.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Deniz ulaşımına zam!

Yorumlar kapalı.