DAÜ’de İstişare ve Eşgüdüm Komisyonu kuruldufeatured


DAÜ’deki mali krizin çözümü için aylardır üzerinde çalışılan protokol taraflar arasında imzalandı. VYK Başkanı Erdal Özcenk protokolün detaylarını KIBRIS’a açıkladı:

 

İşte detaylar… VYK Başkanı Özcenk, protokol kapsamında ‘İstişare ve Eşgüdüm Komisyonu’ adıyla komite oluşturulduğunu ve komisyonun 3 ayda bir toplanıp değerlendirme yapacağını açıkladı. Özcenk, Performans Tüzüğü’nün de yeniden düzenleneceğini belirtti.

 

Cemre CEMALİ

 

   Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) sürdürülebilir mali yapıya kavuşturulmasına ilişkin çalışmalar kapsamında hazırlanan protokol nihayet önceki gün imzalandı.

Üniversitede yaşanan mali krizin aşılabilmesi için ‘çare’ olan ve 10 ayı aşkın süredir üzerinde çalışılan protokol yüzde 90’ın üzerinde ‘kabul’ oyu aldı.

Protokole, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, DAÜ-Sen Başkanı Ercan Hoşkara, DAÜ Per-Sen Başkanı Erdal Altun, DAÜ Bir-Sen Eş Başkanı Buğu Sümen Cohar imza koydu.

KIBRIS, protokole dair detayları DAÜ VYK Başkanı Erdal Özcenk’e sordu.

 

“10 aydır protokol üzerinde çalışılıyordu”

 

VYK Başkanı Erdal Özcenk, ‘DAÜ’nün Sürdürülebilir Bir Ekonomik Yapıya Kavuşması Protokolü’nün önceki gün imzalandığını söyleyerek, “10 aydır üzerinde çalışılıyordu. Tüm taraflara bunun için teşekkür ediyorum. Hepimiz ortak sorumluluk bilinci ile çalıştık, herkes elini taşın altına koydu ve bir sonuca vardık.” dedi.

Bütün tarafların anlaştığını ve bu anlaşmanın tarihte bir ilk olduğunu belirten Özcenk, protokolün kabulü ile ilgili personeller arasında yapılan oylama sonucunda herkesin mutlu ve memnun olduğunu ifade etti.

Özcenk, protokolün; akademik sendikada yüzde 76, personel sendikasında da yüzde 100 ile geçtiğini açıklayarak “İkisini toplasak toplam yüzde 90’ının üzerinde kabul oyu ile protokolü aldık.” vurgusu yaptı.

DAÜ’nün KKTC’nin ilk devlet üniversitesi olduğunu, ülkenin tanıtımı noktasında dünyaya açılımında önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Özcenk, “diplomalarımız dünyanın birçok yerinde tanınıyor. Dünya Üniversite Sıralamasında uluslararası Times Higher Education değerlendirme kuruluşu var. Burada sürekli dereceye giriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Yüzde 100 konsensüs sağlandı”

 

Özcenk, DAÜ’nün daha önce de krizler yaşadığını ancak odak noktasının DAÜ’nün kurtuluşu olduğuna dikkat çekerek irade ile bu sorunun aşıldığını ve ilk kez tüm taraflarla hiçbir siyasi görüş, çıkar gözetmeden yüzde 100 konsensüs ile bir anlaşmaya varıldığını ifade eti.

Yasal düzenlemelerin tekrar gözden geçirileceğini belirten Özcenk, bu noktada bilgi verdi:

“Bu kapsamda Performans Tüzüğü yeniden düzenlenerek Bakanlar Kurulundan geçecek. Bu tüzüğün üniversite için anlamı yönetsel işlerde personelin iyi çalışması yani performansıdır. Akademik işlerde de dünya çapında yayın yapma, uluslararası konferanslara katılıp orada çeşitli konuşmalar yapılması gibi noktalardır. Bunlar bir üniversitenin gururu ve reytinginin artmasıdır. Bunlar vardı zaten ama şimdi yeniden özendirilmiş bir hale getirilecek. Bu bağlamda uluslararası yayınları olan, performansı çok olan birinin baremi bir iki basamak daha yüksek olabilir, ödül alabilir.”

 

“Kıdem tazminatının yükünü kaldıracağız”

 

Özcenk, alınan bir diğer kararın ise kıdem tazminatı ile ilgili olduğunu, kıdem tazminatının yükünün üniversitenin üzerinden kaldırmak istediklerini belirterek  “2001 yılında DAÜ’de kıdem tazminatı kaldırıldı, ondan sonra işe girenlerin kıdem tazminatı yoktu. O dönem kıdem tazminatından çıkmak isteyenlerin parasını verdik. Birçoğu çıkmıştı ancak 450-500 kişi çıkmamıştı. Çıkanlara peyder pey ödeme yaptık. Şu an 250 kişiye yakın hem yönetsel hem de akademik personelin kıdem tazminatı var. Biz isteğe bağlı olarak hepsini ödemeye karar verdik. Bundan sonra kıdem tazminatının yükünün üniversitenin üzerinde olmasını istemiyoruz. Emekliliği gelmeyenler tekrar çalışacak DAÜ’de sadece kıdem tazminatından feragat ettikleri takdirde kıdem tazminatları derhal İş Yasası’na göre ödenecek.”  dedi.

 

“İç borçlanmaları takvimlendireceğiz”

 

İç borçlanma ile ilgili de önümüzdeki süreç içerisinde hepsinin ödeneceğini, bunun için en uygun şekilde bir takvimlendirme yapılacağının bilgisini veren Özcenk, “Borcumuzdur, ödeme yoluna gideceğiz. Hayat pahalılığında bir geriden geliyorduk. Bir hayat pahalılığı borcumuz var o da bu yılın ocak ayının borcudur.  O da iç borçlanmadadır, hepsinin toplamı ne kadarsa hesaplayıp gücümüze göre peyder pey uygun bir taksitlendirme ile geri ödeyeceğiz personele.” vurgusu yaptı.

 

“Komisyon 3 ayda bir toplanacak”

 

Özcenk, protokol kapsamında ‘İstişare ve Eşgüdüm Komisyonu’ adıyla ilk kez bir komite oluşturulduğunu ve 3 ayda bir toplanacaklarını ifade ederek önemli konularda daha erken de toplanabileceklerinin altını çizdi.

Komisyonun mali krizin bitişine kadar görevde kalacağına dikkat çeken Özcenk,  “DAÜ birçok noktayı tecrübe etmiştir. Bundan sonra bu tecrübeleri kullanarak mali yapının sürdürülebilir olması için elinden geleni yapacaktır.”  dedi.

Özcenk, protokolü imzaladıklarını ancak her şeyin bundan sonra başladığını söyleyerek “Bundan sonra göz bebeğimiz DAÜ’ye çok iyi bakacağız, öğrenci getirmeye çalışacağız. Savaşlar ve yüksek enflasyon bizi darbeledi, daha iyi tedbirler alacağız. Yabancı öğrenci getirme konusunda daha aktif olacağız.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
DAÜ’de İstişare ve Eşgüdüm Komisyonu kuruldu

Yorumlar kapalı.