Daha kaç kişi ölmeli?featured


YETKİLİLER İLGİLENMİYOR… Gazimağusa- Lefkoşa anayolunda, minik Doğa Çiçek’in de hayatını kaybettiği nokta olan Derin Evler ve Yenikent Sitesi’ne dönüşü olan kavşağın halen tehlike saçması, bu iki sitede yaşayan insanların büyük tepkisine neden oluyor. Bu sitelerde yaşayan yaklaşık 500 vatandaş, yıllardır sıkıntının giderilmesi için gerekli daire ve kurumlara şikâyetlerini imzalarıyla birlikte bildirmelerine rağmen sorunun giderilmediğini ve evlerine ulaşımlarında adeta “kelle koltukta” seyahat ettiklerinden yakındılar.

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da sürekli büyük trafik kazalarının yaşandığı ve 4.5 ay önce 2.5 yaşındaki Doğa Çiçek’in de hayatını kaybettiği Gazimağusa- Lefkoşa eski anayolu üzerinde yeterli önlemlerin alınmaması, bu yolu sürekli kullanan vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Söz konusu anayol üzerinde minik Doğa Çiçek’in de hayatını kaybettiği nokta olan Derin Evler ve Yenikent Sitesi’ne dönüşü olan kavşağın hala tehlike saçması, bu iki sitede yaşayan insanların büyük tepkisine neden oluyor.

Bu sitelerde yaşayan yaklaşık 500 vatandaş, yıllardır sıkıntının giderilmesi için gerekli daire ve kurumlara şikâyetlerini imzalarıyla birlikte bildirmelerine rağmen sorunun giderilmediğini ve evlerine ulaşımlarında adeta “kelle koltukta” seyahat ettiklerinden yakındılar.

Bölge sakinleri, kavşağın gündüzleri dahi hiç belli olmadığını ve kavşak üzerinde araçların yavaşlamaları için önlem alınmadığına dikkat çekerken, hiç aydınlatması olmayan kavşakta özellikle havanın kararmasıyla tehlikenin 2 katına çıktığını bildirdi. Vatandaşlar, yetkilileri artık önlem almaya davet ederken, “önlem almak için daha kaç kişi ölmeli?” diye sordu.

Ener: Daha kaç kişi ölmeli?

Bölgedeki Yenikent Evleri’nde yaşayan vatandaşlar adına konuşan Mustafa Ener, yetkililerin 5 yılda 10 kişinin öldüğü Gazimağusa- Lefkoşa eski anayolunda gerekli tedbirlerin alınması için 10 kişinin daha mı ölmesinin beklendiği sorarak sözlerine başladı.

Gazimağusa- Lefkoşa eski anayolunun kentin en çok hareketli olan tek şeritli yolu olduğunu kaydeden Ener, yetkililerin trafiğin yavaşlatılması için acil önlem alması gerektiğini bildirdi.

Mustafa Ener, anayol üzerine kamera sisteminin kurulup, trafik ışıkları yerleştirilmesi, yolun çift şerit yapılıp genişletilerek, yeterli seviyede ışıklandırılması ve sitelere dönüşe yan yol yapılarak sıkıntının çözülebileceğini dile getirdi. Ener, geceleri sitelerine dönülen kavşakta ışıklandırma bulunmadığı için tehlikenin ikiye katlandığını bildirdi.

Mustafa Ener, “Bizler bu çözüm önerilerini beklerken, yetkililerimiz trafik işaretlerini yenileyip, 90 ailenin yaşadığı sitelere dönüşe 100 metre kala trafik işaretlerini 65 km’den 70 km’ye yükselten tabelayı koydular. Hâlbuki site girişinde 30 km ile hızı azaltmak gerekiyor” diye konuştu.

Site girişindeki kavşakta sitelerine dönmek için karşıdan gelen aracın geçmesini beklerken 100 km hızla arkalarından gelen aracın yanlarından geçtiğinden yakınan Ener, yol üzerinde kazaların defalarca böyle tekrarlandığını bildirdi.

Mustafa Ener, Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerine çıkan 18 yol girişi bulunduğuna da değinirken, Gazimağusa Hastanesi’ne dönüşün olduğu yolda geçmişte de birçok büyük ve ölümlü kaza yaşandığını hatırlattı. Ener, bu kavşakta da önlem alınması gerektiğine işaret etti.

Gazimağusa’dan çıkan geçmiş ulaştırma bakanlarının bu konuyu gündemlerine dahi almadıklarından yakınan Ener, Gazimağusa milletvekillerinden sorunlarının çözümü için gerekeni yapmalarını istedi. 

Mustafa Ener çağrılarını öncelikle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yaptıklarını, “ölüm yolunu” masaya yatırıp çağdaş bir çözüm üretilmesini talep etti.

Şentürk: Kelle koltukta seyahat

Derin Evler Sitesi adına gazetemiz KIBRIS’a şikâyetlerini bildiren Talat Şentürk ise anayol üzerinde ve özellikle de sitelerine dönen kavşak üzerinde defalarca büyük ve ölümlü kazalar olmasına rağmen yetkililerin hiçbir önlem almadıklarından yakındı.

Konu ile ilgili olarak site sakinlerinden imza topladıklarını ancak bu imzaların dahi günümüze kadar çok dikkate alınmadığından şikayet eden Şentürk, yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Derin Evler Sitesi ve Yenikent Sitesi’ndeki insanların yol üzerinde önlem alınmaması nedeniyle adeta kelle koltukta yaşadıklarını söyledi.

Evlerine ulaşmak için yola çıktıklarında büyük endişe yaşadıklarını anlatan Şentürk, defalarca dile getirmelerine ve eylem yapmalarına rağmen yetkililerin bu sorunlarına ne zaman çare bulacaklarını merakla beklediklerini ifade etti.

Talat Şentürk, sitelerine dönüşü olan kavşağın gündüzleri dahi nerede olduğunun kestirilemediğini belirtirken, özellikle de geceleri kavşak üzerinde aydınlatma bulunmamasından dolayı tehlikenin bir o kadar daha arttığından yakındı. Şentürk, sorunun giderilmemesi halinde yeni bir eylem yapmayı da düşündüklerini açıkladı. 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Daha kaç kişi ölmeli?

Yorumlar kapalı.