Cumhurbaşkanı Akıncı: ‘Hedef 5’li zirvedir’featuredCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 48 yıldır süren müzakerelerin gelinen aşama dikkate alındığında, çözümsüzlüğün artık 8 ay bile sürmemesi gerektiğini söyledi. Kıbrıs’ta iki toplumun huzur içinde yaşamasının, barışın nimetlerini paylaşmasının hedef olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, hiçbir sorunun ilanihaye süremeyeceğine dikkat çekerek, “Günü gelir, şu ya da bu nedenle yıllar önce yaratılmış olan sorunlar artık çözüm kıvamına gelir. Kıbrıs sorunu da nice yıllardır çözümsüzdür. 48 yıldır müzakereler sürmektedir. Bir 48 yıl daha müzakerelerin, hatta yılı bırakınız, 8 ay daha bile bu müzakerelerin sürmemesi gerekir” diye konuştu.

2016 yılı sonuna kadar çözümün gerçekleştirilmesi için, herkesin gerekli katkıyı yapması gerekliliğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkının bu yönde samimiyetle uğraş verdiğini söyledi. “Sizlerin seçtiği, sizlerin bağrınızdan çıkan bir kardeşiniz olarak tüm iyi niyetimizle elbette haklarımızı sonuna kadar savunarak bir çözüm için uğraşımızı yürütmekteyiz” diye konuşan Akıncı, sürecin Türkiye ile de çok yakın bir ilişki ve diyalog içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

‘Adil olacağız ama adalet bekleyeceğiz’

‘Hayatta tek taraflı bir şey olmaz. Çözüm de iki taraflıdır. Karşılıklı uzlaşma, adalet anlayışı bunu gerektirir. Kuracağımız düzen bir kere daha bozulmasın diye bunun sağlanması şarttır’ diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Aynı tavrı ve yaklaşımı, gerçekçi ve makul bir yaklaşımı umarım güneyden de görürüz. Çünkü biz o çizgide olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Kendi haklarımızı sonuna kadar korurken, elbette ki diğer toplumun da haklarını göz ardı etmeyeceğiz” dedi. Türkiye’nin çözüm sürecine yaptığı destek ve katkı kadar Yunanistan’ın da aynı desteği göstermesinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm süreci açısından 26 Eylül’de BM Genel Sekreteri ile New York’ta yapılacak üçlü görüşmenin önemli olduğunu anımsattı.

 ‘Yanlış yerde 10 katlı apartman, kültürel zenginlik değil, kültürel katliamdır’

Cumhurbaşkanı Akıncı, dün akşam 11’inci Geleneksel Uluslararası Tatlısu Harnup Festivali’ne katılarak festivalinde yaptığı konuşmada, toplumsal gelişmenin, bütün sektörlerin dengeli bir şekilde kalkınması anlamına geldiğini söyledi. Akıncı, kalkınmanın ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel boyutları ile birlikte bir bütün olduğunu belirtti.

Ülkede yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç olduğunu, uygun yerlere yüksek binalar da yapılabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, ‘Yüksek binalar uygun olmayan alanlarda yapılmamalı. Bu ülkenin turizmden de çok şey beklediğini akıldan çıkarmamak gerekir. Bu ülkeye gelen turistler, bol bol apartmanlar, beton yığınları görür. Ama buraya geldiğinde Tatlısu gibi yöreleri görmek ister. Girne Limanı’nda dolaşırken huzur bulmak ister. Girne’nin eski sokaklarında gezerken, hemen yanı başında ansızdan 10 katlı apartman görmek istemez. Çünkü o kültürel bir zenginlik değil, maalesef kültürel bir katliamdır. Bütün bunları çok iyi değerlendirip geleceğimizi planlamamız lazım’ dedi.

Cumhurbaşkanı, 11’inci Geleneksel Uluslararası Tatlısu Harnup Festivali’ndeki konuşmasında, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’ın beldesini her geçen gün daha iyiye götürme gayreti içerisinde olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: ‘Bu gayretli çalışmalarının semeresini vermiş olduğunu görmenin mutluluğunu taşıyorum. Kendisin tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum’.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı Akıncı: ‘Hedef 5’li zirvedir’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir