Çok daha ucuzuz!featuredÜlkemizde birçok ürün pahalı olsa da temel tüketim maddelerinin başında gelen akaryakıt, Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye göre çok daha hesaplı…

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybı ve uluslar arası borsalarda akaryakıtın dolar para biriminden satışı nedeniyle sürekli artışların yaşandığı akaryakıtta, KKTC’deki fiyatlar çevre ülkelere göre düşük tutulması hükümetin vatandaşı koruması anlamında oldukça önemli bir unsur.

KKTC’deki akaryakıt fiyatı ayni piyasadan ayni ürünleri alan Türkiye ve Güney Kıbrıs’a göre oldukça hesaplı. Güncel akaryakıt fiyatları incelendiği zaman ülkemizde 98 oktan benzin 32,77 TL’den satılırken, Güney Kıbrıs’ta 98 oktanlı benzinin fiyatı 46.98 TL’ye denk geliyor. Türkiye’de 98 oktan benzin bulunmuyor.

Benzer fark 95 oktan benzin için de geçerli. Ülkemizde 95 oktan benzin litre fiyatı 32,21 TL, ayni yakıt Güney Kıbrıs’ta 44,95, Türkiye’de ise 34,34 TL’den satılıyor.

Euro dizel yakıt KKTC’de litresi 31.65TL iken, Güney Kıbrıs’ta ayni yakıt 47.85, Türkiye’de ise 41,24 TL! aradaki farkın oldukça fazla olduğu görülüyor.

2
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çok daha ucuzuz!

Yorumlar kapalı.