Çavuşoğlu: DAÜ’de emekli profesör maaşı 248 bin TL!featuredMilli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada Yükseköğretim Denetleme Kurulu’nun (YÖDAK) performansını sorguladı.

YÖDAK’ın neden beklenen performansı sergilemediğini anlamak amacıyla bir araştırma komitesi kurulması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, sürecin devletin kontrolü altında olduğunu belirtti.

DAÜ’nün sürdürülebilir yapısına uygun olmayan alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, akademisyenlerin en iyi maaşları hak ettiğini belirterek, DAÜ’deki hocalara yapılan önerinin en yüksek maaşın müşteşar maaşına denk olmasını öngördüğünü ifade etti.

Çavuşoğlu, DAÜ’de gelirlerin azalmasına rağmen öğrenci sayısının artması nedeniyle yaşanan maaş dengesizliklerine de değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

“YÖDAK’ın neden performans göstermediği ile ilgili bir araştırma komitesi kurulacaksa olumlu bakarız. Süreç devletin takibi altındadır. Ülkeye zarar vermeden bu süreci tamamlamak hepimizin görevidir. DAÜ hepimizin gündemindedir. Hükümet DAÜ’den vazgeçmeyeceğinin altını çizmiştir. Ama bu bakış açısının DAÜ’nün sürdürülebilir yapısına uygun olmayan alışkanlıkları değiştirmeden olmaz. Akademisyenler en iyi maaşları hak etmektedir. Bizim DAÜ’deki hocalara yaptığımız öneri en yüksek maaş olan müşteşar maaşına denk olmasını öngörüyoruz. Ve aşağı doğru sıralanmasını istiyoruz. Yaptıkları yayınlar bunun üzerine yüzdelik olarak ödül tüzüğü kapsamında verilecek. Bu konuda kararlıyız. Bu duruma gelmesinin sebebi ders saati, öğrenci sayısı artarken gelirlerin azalması, emekli olanların maaşı 248 bin TL iken, bugün çalışan profesör maaşlarının 160 bin ile 170 bin TL arasında bir maaş yapısı var. Ama vergi yapısından dolayı 190 bin TL alanlar da var. Bizim için müşteşar maaşının üzerinde bir maaş kabul edilemez. Her şey sürdürülebilir bir DAÜ için.”

4
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çavuşoğlu: DAÜ’de emekli profesör maaşı 248 bin TL!

Yorumlar kapalı.