Çavuş: Hem üreticiyi hem esnafı korudukfeatured


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, hükümetin üreticiye ve kasaba verdiği destekleri anlattı, ithal et kararı ile de dar gelirli vatandaşların ete ulaşımını hedeflediklerini söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin devam eden eylemi hakkında BRT’ye değerlendirmede bulundu.

Bugüne kadar uygulanan yem süt paritesinin önemine değinen Bakan Çavuş, “1 litre süt fiyatı ile 1.5 kg yem alınabilmesini talep ediyordu üreticiler. Biz bunu yakaladık.” dedi.

İlerleyen günlerde hububat fiyatlarının yeniden güncellenmesi, Toprak Ürünleri Kurumu’nun satış politikasının, satış politikası ve yem fiyatlarının değişip değişmeyeceği konusunun gündeme geleceğini anlatan Çavuş, “Tüm bunları güncelledikten sonra yeniden bu fiyatları görüşelim ve sağlıklı rakamlara ulaşalım şeklinde bir önerimiz oldu.” İfadelerine yer verdi.

Et konusunda görüş faklılıkları olduğunu belirten Bakan Çavuş, Hükümetin dar gelirli insanların bu süre içerisinde ete ulaşabilmesi ve ithal etin reyonlarda yer alması kararı üretildiğini anımsattı.

Çavuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Hem üreticiyi hem esnafı koruduk”

“Nisan ayında biz bir protokol yapmıştık 250 TL canlı kuzu ve 550 TL satış. Kilo başı 20 TL yani hayvan başına 800 TL kasaplara ödedik. Bir narh uygulaması yaptık. 4 bin 600 kesimden 11 bin 700 kesime ulaştık küçük başta. Bu da uygulamanın başarısını gösterdi. Kasaplar noktasında da 2.2 veya 2.4 kar marjı olması gerekiyor bizim uygulamamızla 2.4 kar marjına ulaştılar. 800 TL’lik desteği de 1100 TL’ye çıkardık, kasaplara da 2.4 olan kar marjını 2.5’e çıkardık. Bunun yanında dar gelirli insanımızın ete ulaşabilmesi için yurt dışından buzlu ithal etin önünü açmak istiyoruz. Her kesimle diyalog kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar yapılırken hayvancılar birliği ile de kasaplar birliği ile de, RES-BİR ile de görüştük ve görüşmeye devam ediyoruz. 19 Haziran tarihine kadar bu politikayı devam ettirmek istiyoruz. Hem üreticiyi koruyoruz, hem kasabı koruyoruz. Kasaplara 7 milyon TL verdik, 19 Haziran’a kadar çok daha yukarı çıkacaktır bu rakam. Ayrıca sigorta primlerine de destek oluyoruz kasapların.102 kasap çalışanına 152 bin TL aylık destek veriyoruz. Hem üreticiyi hem esnafı korurken vatandaşın 550 TL’ye ete ulaşmasını sağladık.”

 

“Diyalogtan kaçmıyoruz”

Diyalogtan kaçmadıklarını anlatan Hüseyin Çavuş, “Başbakanlık’ta Ekonomi, Maliye ve Tarım Bakanı bir araya geldik, üreticilerle görüştük, taleplerini dinledik, yapabileceklerimizi anlattık, müzakere ettik ama eyleme devam edeceklerini ifade ettiler.” dedi. Kendilerinin her zaman diyalog içinde olduklarını söyleyen Bakan Çavuş, “bu diyalog devam edecek.” diye konuştu

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
4
_a_rm_
Şaşırmış
Çavuş: Hem üreticiyi hem esnafı koruduk

Yorumlar kapalı.