Çavuş: 20 yıl sonra ilk kez tüm bitkisel üretim sektörleri aynı anda ‘Doğrudan Gelir Desteği’ aldıfeatured


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş yaptığı açıklamada, Doğrudan Gelir Desteği uygulamasının başladığı 2004 yılından günümüze kadar 1. Avans ödemesi olarak adlandırılan Doğrudan Gelir Desteği 1. Taksit ödemesinde ilk kez tüm bitkisel üretim sektörlerinin eş zamanlı yararlandığını duyurdu.

Tarımın tüm sektörleri için eşitlikçi ve adil bir duruş sergilediğine değinen Çavuş, bu uygulama ile Bitkisel Üretim sektörleri içerisinde oluşan adaletsizliği ortadan kaldırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Çavuş, önceki uygulamalarda 1. Taksit ödemesinin yalnızca tahıl ve narenciye sektörlerine yapıldığını ve diğer ürünlerin destek ödemelerinin hesap kapatma ödemesinde yani yıl sonu yılda bir kez olmak kaydıyla gerçekleştiğini kaydetti.

Girdi maliyetlerinin yıl içerisinde değişkenlik gösterdiğini ve üreticinin yıl sonu aldığı desteğin satın alma gücünün zayıfladığını bu sebeple desteklerin doğru zamanda ve doğru şekilde üreticiye ulaşmasının önemine değinen Çavuş, desteklerin esas amacının üretimin sürdürebilirliği olduğuna da vurgu yaptı.

Dün  2023-2024 üretim yılı Doğrudan Gelir Desteği 1. Avans ödemesi için,  8595 üreticiye toplam 172.296.951,63 TL, Gübre Desteği 1. Avans ödemesi için ise 3437 üreticiye, 38.230.162,50 TL  ödeme yapıldığını da hatırlatan Çavuş, gaylemiz üretimin devamlılığı ve üreticinin refahıdır dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çavuş: 20 yıl sonra ilk kez tüm bitkisel üretim sektörleri aynı anda ‘Doğrudan Gelir Desteği’ aldı

Yorumlar kapalı.