Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındıfeatured


Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde dün saat 16.05 sıralarında tarım arazisinde çıkan ve ormanlık alana sıçrayan yangın 24 saat sonra kontrol altına alındı. Yangında can kaybı yaşanmazken, 575 hektarın zarar gördü.

 

BİÇERDÖVER VE BALYA BAĞLAMA İŞLERİNE KISITLAMA

Orman yangınının güçlükle kontrol altına alınırken tedbiren yangınların önüne geçilmesi için hasat ve balya bağlama işlerine kısıtlama getirildi. Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “İlimizde 2024 yılı içerisinde sıkça meydana gelen yangınların birçoğunun tarımsal (biçerdöver ve balya makinası vb.) kaynaklı olması sebebiyle; ilimiz genelinde hasat sezonu boyunca balya makinalarında samanın parçalanması amacı ile takılan ve parçalama anında yangın çıkmasına neden olan haşbayların sökülerek balya makinelerinin kullanılmasına, 23 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecek kuvvetli rüzgar ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle biçerdöver ile hasat ve balya bağlama işlerinin 19-22 Haziran tarihlerinde saat 06.00 başlayıp 11.00 da son verilmesi hususunda karar verilmiştir” denildi.

 

BOĞAZ TRAFİĞİ ÇİFT YÖNLÜ AÇILDI

Öte yandan orman yangını nedeni ile Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği tek taraflı olarak kapatılmıştı. Boğazdaki gemi trafiği de tekrardan çift yönlü olarak açıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı

Yorumlar kapalı.