Çalışma Bakanlığı’ndan duyuru: Çalışma yasağının süresi uzatıldıfeatured


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, güneş altında çalışan işçilerin korunabilmesi amacıyla yeni bir karar daha aldı ve çalışma yasağının süresini uzattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, KKTC Meteoroloji Dairesi’nin hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahminlerini göz önünde bulundurarak sürekli olarak dışarda güneş altında çalışan işçilerin korunabilmesi amacıyla yeni bir karar daha aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı Güvenliği Yasa ve Tüzükleri kapsamında yükselen hava sıcaklığı altında dışarıda çalışma tehlikesini dikkate alarak, 13 Haziran  2024 ile 14 Haziran 2024 tarihleri arasında, sürekli olarak dışarda güneş altında çalışan işçilerin korunabilmesi amacıyla, 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36. Maddesi’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verdiği yetkiye dayanarak; saat 12.00 ile 16.00 arasında dışarıda, açıkta (güneş altında) çalışma yapılmasını yasaklamıştır” denildi.

Açıklamada, “Meskun mahal dışında yapılacak olan Tarım ve  İnşaat sektörü için işe başlama saatleri, işverenler tarafından belirlenebilir; erken işe başlama kapsamında inşaat işinin bulunduğu  yere agrega, hazır beton, diğer inşaat malzemesi ve iş makinesi  taşınması için erken işe başlama saati kapsamında uygulama yapılabilir” ifadeleri kullanıldı.

2
mutlu
Mutlu
8
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Çalışma Bakanlığı’ndan duyuru: Çalışma yasağının süresi uzatıldı

Yorumlar kapalı.