Büyüklerimize vefafeatured


KIBRIS Medya Grubu, Gönyeli Alayköy Belediyesi ve Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi organizasyonu ile “Yaşlılara Saygı Haftası”nda özel bir konser düzenlendi

 

Seher AKBAĞ

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Gönyeli-Alayköy Belediyesi ve KIBRIS Medya Grubu iş birliği ile “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla özel konser düzenlendi.
Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ve KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mete Tümerkan etkinlikte konuşma yaptı.

Tümerkan: Birikimlerin aktarılması gerektiği inancıyla yola çıktık

KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mete Tümerkan, KIBRIS gazetesi olarak geçmişten geleceğe, tüm değerlerin korunması, daha iyi bir noktaya taşınması, bağların güçlendirilmesi, birikimlerin nesilden nesile aktarılması noktasından hareket ederek bu etkinliğin gerçekleşmesi gerektiği inancıyla yola çıktıklarını belirtti.
Tümerkan, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Özlem Dağman’a birlikte bu yolu yürüme noktasında hiç tereddüt göstermediği için teşekkür ederken, Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ile Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu’na katkıları için teşekkür etti. Yaşlılar Haftası etkinliğinde bulunmanın önemine değinen Tümerkan, bilgelik ve deneyimin değerine vurgu yaparak, yaşlıların genç kuşaklara ışık tutacağını ifade etti.

“Bilgelerin bize aktaracağı çok şey var”

Tümerkan, sözlerine şöyle devam etti:
“Aslında Yaşlılar Haftası diyoruz ama bilgeler ile birlikteyiz. Bilgelerin bize aktaracağı çok şey var. Onlardan öğrenecek çok şeyimiz var. Onların gösterdikleri, yaptıkları her zaman için bir sonraki kuşaklara ışık olur; yol gösterir ve öğretici olur.”
Tümerkan, etkinliğe katılan, katılamayan tüm büyükleri saygıyla selamladı.

Uzun: Geçmişi bilmek geleceğe ışık tutmaktır

Tümerkan’ın ardından konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu tür etkinlikleri önemsediklerini belirtti. Uzun, gençlerin teknolojiye olan bağımlılığının arttığına ve büyükleri ile iletişim eksikliği yaşandığına dikkat çekerek, üç yıldır devam eden bir projeyle bu durumu gidermeye çalıştıklarını belirtti.
Uzun, yarışmaya binlerce video kaydının katıldığını belirterek geçmişi bilmenin geleceğe ışık tuttuğuna vurgu yaptı. Büyüklerin değerini ve gençlerin hayatlarındaki yerini kavramalarının önemine dikkat çeken Uzun ayrıca, KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mete Tümerkan ve Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu’na teşekkürlerini iletti. Uzun, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin katkı sağladığını belirterek, bu tür etkinliklerde okulu sık sık görmeyi umut ettiğini ifade etti.

Amcaoğlu: Bu aslında büyüklerimize bir vefa örneğidir

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla gerçekleşen etkinlikte katılımcılara hitap etti. Amcaoğlu, KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mete Tümerkan’ın Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile böyle bir etkinlik organize etmek için kendisi ile iletişime geçtiğini belirterek, bu işbirliklerinin devam etmesini diledi. “Bu aslında büyüklerimize bir vefa örneğidir.” diyen Amcaoğlu, büyüklerin geçmişte verdiği mücadelelerin sonucunda bugün özgürce konuşabildiklerine dikkat çekti.
Gönyeli-Alayköy Belediyesi olarak yaşlılara saygıyı bir hafta ile sınırlamadıklarını belirten Amcaoğlu, 12 ay boyunca hizmet etmek ve daha fazla katkı sağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti. Amcaoğlu, yaşlılara yönelik tansiyon, şeker ölçümü, bahçe temizliği, bahar gezileri gibi rutin hizmetlerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaparak Gönyeli’de Sağlık Merkezi’nin hayata geçirildiğini açıkladı. Amcaoğlu, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlık hizmeti sunduklarını, aynı hizmeti 15 günde bir Alayköy ve Yılmazköy’de de verdiklerini dile getirdi. Ayrıca, her cuma Gönyeli, Alayköy ve Yılmazköy’de ücretsiz işitme testleri ve kulak ölçümlerinin yapıldığını, her perşembe ise Gönyeli’de Belediye’nin kadrolu diyetisyeni tarafından ücretsiz hizmet sunulduğunu belirten Amcaoğlu, bu başarıların çok değerli ve çalışkan bir ekibin katkılarıyla gerçekleştiğini vurguladı ve etkinliklerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

“AB projeyi onayladı”

Brüksel’de bulunduğunu ve adaya yeni döndüğünü belirten Amcaoğlu, belediyelerine katkı sağlamak amacıyla AB’ye projeler sunduklarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra AB’den de destek istediklerini açıkladı.
Alayköy’ün Yağmur Suyu Kanalizasyon Master Planı’nın hazırlanması için sunulan projenin onaylandığı müjdesini paylaşan Amcaoğlu, etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayanlara teşekkürlerini iletti.
Konuşmaların ardından Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, katkılarından dolayı KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mete Tümerkan’a ve Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Özlem Dağman’a plaket takdim etti.

 

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Büyüklerimize vefa

Yorumlar kapalı.