Bitsin artık bu işkencefeatured


Ali CANSU

Seyrüseferlerini yenilemek isteyenlerin Ağustos ayının son günü olması nedeniyle önceki gün Lefkoşa’daki Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’nde tam bir izdiham yaşanmıştı… Bu izdiham nedeniyle işlemlerini yaptıramayan vatandaşlar dün de daire çalışanlarının greve gitmesiyle işlemlerini yaptıramadı.

İki gün boyunca saatlerce dairede sıra beklemekten perişan olan vatandaşlar “Paramızla rezil oluyoruz” diye haykırdı.

Seyrüseferini yenilemeye giden yüzlerce kişi dün de grev nedeniyle mağduriyet yaşadı.   Grev sırasında gazetecilere konuşan sendikacılar, grevi daire çalışanlarının ve işlem yapmaya gelen vatandaşların yaşadığı işkenceyi protesto etmek için düzenlendiğini vurguladı.

Birçok kişi de “seyrüsefer affı var” diye sıraya girdi ancak affın henüz yürürlüğe girmediğini en az 3 saat bekledikten sonra öğrenince adeta sinir krizi geçirdi.

Sabahın erken saatlerinde işlem yaptırmak için daireye giden vatandaşlar saatlerce beklemek zorunda kaldı. Yaşanan uzun kuyruklar dışarıya taşarken, dairede işlem yaptırmak isteyenler yetersiz şartlar dolayısıyla sıkıntı yaşadı.

Sabahleyin işlerine başlamadan daireye gidip seyrüseferlerini çıkarmak isteyen vatandaşlar karşılarında, “Bu iş yerinde grev var” yazısı ile karşılaşınca adeta şoklarını yaşadı.

Sıkıntılar bir türü bitmedi

Araç Kayıt Dairesi’nde sıkıntıların bir türlü giderilememesi dairedeki sıkıntıyı bir kez daha gözler önüne serdi. Devletin en çok kâr elde ettiği ve adeta “Darphanesi” olarak nitelenen dairede zaman zaman bilgisayar sisteminin arıza yapması ise hem vatandaşları hem de çalışanları çileden çıkarıyor.

“Vatandaşa eziyet çektirmek için özel çaba harcanıyor”

Sabahın erken saatlerinde oturmak için bile yer bulamadıklarını ve dairenin hınca hınç dolu olduğunu kaydeden vatandaşlar, devletin Araç Kayıt Dairesi’ne sahip çıkmasını istedi.

Dairede bugüne kadar hiçbir önlem alınamadığını savunan vatandaşlar, “Hem paramızı alıyorlar hem de eziyet çektiriyorlar. Dünyanın başka bir ülkesinde böyle bir durum var mı? Para vermek isteyenleri herkes el üstünde tutar, bizde eziyet çektirmek için özel çaba harcanır” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Vatandaşlar, Araçlar Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’ndeki personel azlığı nedeniyle işlerini yaptıramamalarından dolayı yetkililere ateş püskürdü.

KTAMS eylem yaptı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın (KTAMS) dün gerçekleştirdiği iki saatlik eylemde vatandaşlar perişan oldu.

Sendika, 15 Mart’ta yasallaşarak yürürlüğe giren Trafik Hizmetleri Dairesi Yasası’nın amir hükümlerinin Motorlu Araçlar Ruhsatlandırma Şubesi çalışanlarına uygulanmaması ve bina sorunu ile personel eksikliğinin giderilmemesi gerekçeleriyle dün 08.00-10.00 saatleri arasında Lefkoşa Motorlu Araçlar ve Ruhsatlandırma Şubesi’nde uyarı grevi gerçekleştirdi.

Grev sonrası basına konuşan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, başta eğitim ve sağlık olmak üzere pek çok konuda sorunlar devam ederken ve bu alanlara gerekli kaynak ayrılmazken, 2 milyon TL’ye makam aracı alınmasını eleştirdi.

Motorlu Araçlar Dairesi’ndeki bina sorunu ve personel eksikliğinin bir türlü giderilmediğini ve ilgili müdürün konuya duyarsız kaldığını söyleyen Kaptan, sorunlar çözülene kadar eylem yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Personel intibakı da yapılmadı”

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan ise Trafik Dairesi Yasası’nın uygulanmaması nedeniyle daire çalışanlarının büyük mağduriyet yaşadığını kaydederek, “15 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren yasanın geçici 1. ve 2. maddelerinin amir hükmü gereği iki ay içerisinde yapılması gereken personel intibakları hâlâ yapılmamıştır” dedi. Aynı yasaya göre ödenmesi gereken kasa tahsisatlarının da ödenmediğini kaydeden Bengihan, bu durumun personelin verimliliğini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Personel eksikliği sorunu çözülmediği gibi, afla personelin üzerine ek yük bindiğini dile getiren Bengihan, “Günlük cirosu 450 bin TL civarında olan bu işyeri teknik donanım ve fiziki yapı olarak hem çalışanlar hem de hizmet alan vatandaşlar açısından çok yetersiz ve sağlıksız bir durumdadır” dedi.

Yaşanan sistem arızaları nedeniyle hem personelin hem de vatandaşların mağdur olduğunu belirten Bengihan, ilgili bakan ve müdürün aylardır daireye uğramadığını söyledi.

“Altın yumurtlayan tavuk misali çalışan bu dairemizin bilgisayar sisteminin yenilenip güçlendirilmesi için gereken 15 bin TL’lik kaynağı ayırmayan bu hükümet yetkilileri, kendi makam araçlarının yenilenmesi için 2 milyon TL ödemişlerdir” şeklinde devam eden Bengihan, sorunların çözülmemesi halinde grevlerini artırarak sürdüreceklerini kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bitsin artık bu işkence

Yorumlar kapalı.