Birçok kişi 9 günlük tatili yurt dışında geçirecekfeatured


Ali CANSU

Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu dokuz günlük Kurban Bayramı tatilini yurt dışında geçirecek. Bayramı Avrupa, Afrika, Küba, Fas, Hindistan, Dubai, Kuzey ülkeleri, Türkiye ve gemi seyahatlerinde geçirmek isteyen vatandaşların yoğun rezervasyon talebinde bulundukları, birçoğunun ise erken rezervasyondaki indirimlerden faydalandıkları belirtildi.

KIBRIS’ın yaptığı araştırmaya göre, Kıbrıslı Türkler, bayramda alışveriş için İstanbul turu yanında değişik yerler görmek için Avrupa, Afrika, Kuzey ülkeleri, Küba ve kültür turlarında serinlemek için Kapadokya’ya, denizin tadını çıkarmak ve bavul toplamadan her gün başka bir ülkede uyanmak için gemi turlarına ilgi gösterdi.

Acente yetkilileri, bayramda özellikle uçak biletlerinin çok pahalı olduğuna dikkat çekerek bir uçak biletine Avrupa turu satın alınabileceğine dikkat çekti.

Bazı acente sahipleri ise okulların açılması ile anne ve babaların bütçelerinin çoğunu okul giderleri için ayrıklarından dolayı tatillerini şubata kaydırdıklarını ifade etti.

Afrika ve Fas turuna gidenler de var

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan, bu yılki bayram tatilinde yurt dışına çıkacak olanların sayısının hemen hemen geçtiğimiz yılkiyle aynı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nın biraz durgun geçtiğini anlatan Polatkan, bu bayramda biraz hareketlenmenin olduğunu, bu hareketlenmeye gemiler, Avrupa, Afrika, Fas, Dubai ve Antalya otellerinin dahil edildiğini kaydetti.

İnsanlarımızın hem ucuz olduğu, hem de değişik yerler göreceği için ilk tercihini Avrupa’dan yana kullandığına işaret eden Polatkan, ardından eskisi gibi olmasa da Antalya ve İstanbul otellerine ilgi gösterdiğini belirtti.

Orta Avrupa’ya ilgi var

Bu yıl yine Avrupa turlarına ilginin fazla olduğunu ifade eden Polatkan, ikinci sırada ise Türkiye’nin geldiğini belirtti.

Vatandaşların artık Antalya’ya gitmek yerine Avrupa’yı tercih ettiğini kaydeden Polatkan, Türkiye gezisi turlarının sayısının da çok azaldığını söyledi.

Polatkan, Avrupa’dan Benelüks turlarının 600 Euro, Budapeşte-Viyana-Prag turunun 600 Euro, İspanya ve İtalya’nın 700 Euro, Dubai’nin 450 Euro, Fas’ın 900 Euro, Disneyland’ın 650 Euro, Türkiye’de üç veya dört günlük İstanbul turunun 700 ile 800 TL, Cruiseların ise bin ile bin 200 TL’den gittiğini, Antalya otellerinin fiyatlarının ise kişi başı bin 500-2 bin TL olduğunu kaydetti.

Avrupa ilgi görüyor

Sayar Turizm gemi ve yurt dışı turları sorumlusu Fethiye Karahasanoğlu, bayramda en fazla tercihin Avrupa olduğunu söyledi.

Vatandaşların bu yıl bütçelerine uygun turlar seçtiklerine dikkat çeken Karahasanoğlu, özellikle uygun olan orta Avrupa, 199 Euro’dan Balkanlar ve Cruiselar ile Yunan adalarının ise 199 ile 699 Euro arasında olduğunu ifade etti. Antalya’yı en fazla çocuklu ailelerin tercih ettiğini belirten Karahasanoğlu, Antalya fiyatlarının kişi başı 3 bin TL’den başladığına dikkat çekti.

Türkiye’deki bombalama olaylarından dolayı özellikle İstanbul’a olan turların çok düştüğünü belirten Karahasanoğlu, bunun yerine Çanakkale, Eskişehir ve Ankara’nın tercih edildiğini ifade etti.

Gemi turları arasında en fazla ilginin Batı Akdeniz turu olduğunu anlatan Karahasanoğlu, Cruise şirketlerinin Türkiye’deki patlamaların ardından İstanbul ve İzmir’i konaklama limanlarından çıkarttığı için Ege ve Akdeniz çıkış turlarının artık Türkiye’den yapılamadığını söyledi.

Antalya turları revaçta

Cyprus XP Travel sorumlularından Kıymet Kalyan Günfer, bayramda vatandaşların en fazla ilgiyi Balkanlar ve Avrupa’ya gösterdiğini söyledi.

Benelüks turunun 599 Euro, Balkanlar turunun 399 Euro, Orta Avrupa’nın ise 449 Euro’dan satıldığını ifade eden Günfer, Yunan adaları turlarının ise 299 Euro olduğunu belirtti.

Antalya’daki otellere de az da olsa ilginin olduğunu söyleyen Günfer, oteline göre konaklamanın fiyatının kişi başı 3 ile 5 bin TL’den başladığını ifade etti.

Uçak biletleri çok pahalı

Bir Renk Turizm sahibi Öcen Bökeyhan, bayramda uçak bilet fiyatlarının adeta “uçtuğu” için bir çok vatandaşın tatile gitmekten vazgeçtiğini ifade etti.

İstanbul uçak biletlerinin kişi başı 820 TL, 35 dakikalık mesafedeki Antalya biletlerinin ise 654 TL’den satıldığı için müşterilerin otel fiyatına uçak bileti vermekten çekindiklerini ifade eden Bökeyhan, ancak bazı vatandaşların buna rağmen tatile gittiklerini söyledi.

Bökeyhan, “Avrupa turu fiyatına uçak bileti satılıyor. Böylece insanlar Avrupa turlarına gitmek istese de İstanbul’dan çıkış yapacağı için uçak biletinden dolayı yine gitmekten vazgeçiyor” dedi.

Antalya’da en büyük sıkıntının uçak biletlerinin fiyatlarının aşırı yüksek olmasından kaynaklandığını anlatan Bökeyhan, “Buraya ikinci uçak şirketi de uçmaya başladı. Ancak, o da fiyatları yüksek tuttuğu için rekabetten dolayı fiyatlar yine düşmedi. Bu da vatandaşın cebinden çok fazla para çıkmasına neden oluyor. Örnek verecek olursam, bir Antalya biletini bir şirket bayramda 620 TL’ye satıyorsa diğeri ya aynı ya da daha yüksek satıyor” dedi.

Antalya otellerinin de uçak biletlerinin pahalı olmasından dolayı az tercih edildiğini belirten Bökeyhan, bayramda her zaman olduğu gibi klasik İstanbul turlarının var olduğunu belirtti. Bökeyhan, Avrupa’da Disneyland, Paris, Budapeşte – Viyana – Prag turlarına gidildiğini söyledi.

Kültür turları ve Avrupa’ya ilgi var

Kösezade Turizm yetkilileri ise bayramda birçok vatandaşın Cruiselar, Avrupa, Güney Afrika, Hindistan, Küba, İtalya, Fransa, İspanya, Antalya ve Türkiye için kültür turlarını tercih ettiğini belirtti.

İstanbul’a alışveriş için turların da olduğunu anlatan yetkili, Benelüks turunun 599 Euro, Cruiseların bin 399 Euro’dan, Yunan adalarının 300’er Euro’dan, Güney Afrika’nın bin 800 Dolar’dan Küba’nın ise 2 bin 300 Dolar’dan satıldığını kaydetti.

Aynı yetkili, İtalya ve Orta Avrupa’nın 499 Euro, İsviçre-İtalya ve Fransa turunun 799 Euro’dan satışa sunulduğunu ifade ederek, Antalya otellerinin ise gecelik 250 ile 300 TL’den satıldığını söyledi. Türkiye’ye kültür turlarının da olduğunu anlatan yetkili bu turlar için ise en fazla Kapadokya’nın tercih edildiğini belirtti.

Tur veya ülke  Fiyatı (kişi başı)

Balkan Ülkeleri  199- 699 Euro

İtalya ve İspanya haftalık turlar  599- 799 Euro

Yunan Adaları  199- 699 Euro

Antalya  3000- 5000 TL

Balkanlar  399 Euro

Orta Avrupa  449 Euro

Benelüks  599 Euro

Cruise Batı Akdeniz 1399 Euro

Güney Afrika 1800 Dolar

Hindistan 2300 Dolar

Küba 2300 Dolar

İsviçre- İtalya -Fransa turu 799 Euro

İstanbul  700 – 800 TL

Antalya  1500 – 2000 TL

Budapeşte Viyana Prag 400- 500 Euro

İspanya 700 Euro

İtalya 700 Euro 

Dubai  450 Euro

Fas  900 Euro

Disneyland  650 Euro

Cruise 1000- 1200 Euro

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Birçok kişi 9 günlük tatili yurt dışında geçirecek

Yorumlar kapalı.