Biri cezaevine, ikisi teminatla serbestfeatured


Elmas TOKAY

Girne’de bir kuyumcu dükkânındaki pos cihazından, kendilerine ait olmayan kredi kartı bilgileriyle, mail-order sistemini kullanarak sahtekârlıkla 88 bin 550 TL temin etmekle suçlanan Hüseyin Aksay, Hakan Görer ve Mahmut Yücetaş dün teminat için Girne Kaza Mahkemes’ine çıkarıldı. Ülkede turist olarak bulunan zanlı Hakan Görer 2 ayı geçmemek şartıyla Merkezi Cezaevi’ne gönderilirken, zanlılar Aksay ve Yücetaş ise yurt dışına çıkışları yasaklanarak teminatla serbest bırakıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen davada, iddia makamı adına hazır bulunan Savcı Mustafa Atakara, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru Mehmet Davulcu’yu tanık olarak dinletti.

Davulcu, zanlılar Hakan Görer, Hüseyin Aksay ve Mahmut Yücetaş’ın “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahtekârlıkla mal temini” suçlarından methaldar olduklarını söyledi. 18 Ağustos 2016 tarihinde zanlı Hüseyin Aksay’a ait kuyumcu dükkânında, çalıntı ya da kayıp olan kredi kartlarıyla işlem yapıldığı yönünde bilgi geldiğini belirten Davulcu, işyerinde yapılan incelemede, zanlı Aksay’a ait dükkânda, zanlı Hakan Görer’in, mail-order sistemiyle 88 bin 550 TL tutarında toplam 7 işlem yaptığının belirlendiğini kaydetti.

Konu kuyumcu dükkânında, 6-18 Ağustos 2016 tarihileri arasında, 40 çekim denemesi yapıldığını aktaran Davulcu, 88 bin 550 tutarındaki 7 çekimin başarılı olduğunu söyledi. Başarısız olan 33 çekimin tutarının ise 602 bin 519 TL olduğunu anlatan Davulcu, bu çekimlerin tümünün 33 farklı kartla ve 4 günde yapıldığını anlattı.

“Silinen kayıtlar geri yüklendi”

Hakan Görer’in gönüllü ifade verip suçunu kabul ettiğini kaydeden Davulcu, ifadesinde diğer zanlılarla ilgili bilgi verdiğini de açıkladı.

Davulcu, alınan tutukluluk süresinde zanlı Aksay’ın telefon kayıtlarının incelendiğini ve internet yazışmalarının silindiğini belirtti. Yazışmaları geri yüklediklerini belirten Davulcu, zanlının Türkiye üzerinden görüşmelerinin ortaya çıktığını anlattı. Davulcu, zanlılarla ilgili tahkikatın tamamlandığı ve davalarında hazır olabilecekleri uygun bir teminata bağlandığını kaydetti.

“Görer’in ülkede yasal bağı yok”

Zanlı Hakan Görer’in KKTC’ye 21 Temmuz 2016 tarihinde 90 günlük vize ile giriş yaptığını ve ülkede turist statüsünde bulunduğunu belirten Davulcu, yargıdan kaçabileceğini, bu nedenle de cezaevine gönderilmesini talep etti.

Yargıç Gökhan Asafoğulları, polisin talebinin ardından geçmiş teminat kararlarına dikkati çekerek, benzer davalarda birçok zanlının yargılanmadan kaçtığına vurgu yaptı. Bu nedenle zanlı Hakan Görer’in davaları görüşülünceye kadar 2 ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar veren Asafoğulları, Hüseyin Aksay’ın yurt dışına çıkışını yasaklayarak 50 Bin TL nakdi, KKTC vatandaşı 2 kişinin imza edeceği 200’er Bin TL’lik kefalet senedi ile serbest bırakılmasına emir verdi.

Asafoğulları ayrıca zanlı Mahmut Yücetaş’ın davaları görüşülünceye kadar yurt dışına çıkışını yasaklayarak, KKTC vatandaşı 1 kişinin imza edeceği 50 Bin TL’lik kefalet senedi ile serbest bırakılmasına karar verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Biri cezaevine, ikisi teminatla serbest

Yorumlar kapalı.