Bir masal diyarı olan Kapadokya’ya gitmediyseniz mutlaka gitmelisinizfeatured


Kapadokya, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve yılda yaklaşık olarak 5 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan, dünyada eşi benzeri ve alternatifi olmayan bir coğrafya.

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, peri bacaları, kayalara oyulan evleri, kiliseleri ve birbirinden güzel otel ve restoranları ile mutlaka görülmesi gereken büyüleyici bir yer.

Her sabah 156 sıcak hava balonu tam bir açık hava müzesi olan Kapadokya’da peri bacaları üzerinde uçuyor ve gün doğumu ile kızıllanan gökyüzünde masalsı bir görsel şölen oluşturuyor. Kapadokya’da bulunan Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Zelve, Derinkuyu, Avanos gibi bölgeler de turistleri kendine hayran bırakıyor.

Pınar SAVUN- Kapadokya

Kapadokya gerçekten büyüleyici bir yer. Tam bir masal diyarı. İnsan Kapadokya’yı anlatmaya nereden başlayacağını bilemiyor. Kapadokya bölgesindeki yeryüzü şekilleri 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması ile ortaya çıktı. Kapadokya, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve yılda yaklaşık olarak 5 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan, dünyada eşi benzeri ve alternatifi olmayan bir coğrafya. Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, peri bacaları, kayalara oyulan evleri, kiliseleri ve birbirinden güzel otel ve restoranları ile mutlaka görülmesi gereken büyüleyici bir yer. Her sabah 156 sıcak hava balonu tam bir açık hava müzesi olan Kapadokya’da peri bacaları üzerinde uçuyor ve gün doğumu ile kızıllanan gökyüzünde masalsı bir görsel şölen oluşturuyor. Kapadokya’da bulunan Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Zelve, Derinkuyu, Avanos gibi bölgeler de turistleri kendine hayran bırakıyor.

Kapadokya, peri bacaları, yeraltı şehirleri, gün batımı ve gün doğumunda yapılan at gezileri, ATV safarileri, klasik arabalar ve uçan elbiseler kiralanarak yapılan fotoğraf çekimleri, seramik atölyeleri ve sıcak hava balonu uçuşları ile turistlerin her geçen gün daha çok ilgisini çekiyor. Testi kebabı ve tandır kebabı da Kapadokya’nın mutlaka denenmesi gereken lezzetleri arasında yer alıyor.

Kapadokya aşık olduğum yerlerden biridir. Kapadokya’ya her gidişimde, gözle görünen değişim ve gelişime, gittikçe artan turist yoğunluğuna, zenginleşen aktivitelerine, otantik ve lüks otellerin bölgenin büyüsünü artırmasına hayran kalırım. Kapadokya’ya varıp, otelime yerleştikten sonra balkonuma çıkıp peri bacaları ile dolu manzaraya karşı derin bir nefes aldım ve tüm duyularımı açarak kendimi Kapadokya’nın kollarına bıraktım. Yapacak o kadar şey vardı ki önce bir ATV turu aldım. Ardından peri bacaları arasında etkileyici gün batımını izledim. Sonrasında ise bölgenin eşsiz güzel mutfağının lezzetlerini tadarak günü noktaladım.

Kapadokya’daki ikinci günümde Butterfly Balloons Şirketi Müdürü Öğretmen Pilot Erdal Yarış ile sözleştiğimiz gibi gün doğumunda sıcak hava balonlarının kalkış alanında buluştuk. Gün yavaş yavaş ağarmaya başlarken, etrafta yüzü aşkın sıcak hava balonu da havalanmaya hazırlanıyordu. Balon yolcuları balonlarının önünde heyecanla beklerken bir yandan da kameralarını açarak bu eşsiz manzaranın görüntüsünü ölümsüzleştiriyorlardı. Bu büyülü atmosferde Butterfly Balloons Müdürü Erdal Yarış ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Balonumuz havalanmaya hazır olunca koşarak balonumuza atladık ve gökyüzüne doğru yükselmeye başladık. Sabahın huzur veren o tatlı serinliği, başımı çevirdiğim her yerde rengarenk onlarca balon, güneşin yükselişi ve peri bacalarının kuşbakışı görüntüsü… Bazı anları ve bazı duyguları anlatırken kelimeler kifayetsiz kalır ya, işte öyle bir şeydi.

Yaklaşık bir saat süren balon gezimizden sonra yere iniş yaptık. Balonumuzdan iner inmez yer ekiplerinin hazırladığı ve her uçuş sonrası düzenlenen ritüelle uçuş sertifikalarımız ve madalyalarımız takdim edildi. Şampanyalar patlatıldı ve ikramlar eşliğinde sohbetler edildi. Böylece hafızalara yıldızlı bir anı daha eklenmiş oldu.

Şimdi gelin Balon Öğretmen pilotu ve Butterfly Balloons Müdürü Erdal Yarış ile Kapadokya’ya ve balonlara dair yaptığımız keyifli ve bilgilendirici sohbeti birlikte okuyalım.

   Pınar Savun: Bize sıcak hava balonunun Türkiye’deki tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?

   Erdal Yarış: Türkiye’de sivil havacılıkta kayıtlı ilk sıcak hava balonu 1987 yılında tescil edildi. Bu balon Türk Hava Kurumuna aitti. Kapadokya’da 1989 yılında Buddy Bombard isimli bir yabancı baloncu balonunu ve turistleri alarak bölgeye geliyor ve burada uçuyorlar. Uçtuktan sonra bölgeye hayran kalıyor ve bu hayranlığını yine baloncu olan arkadaşları Lars ve Kyle ile paylaşıyor. Onlara,“Kapadokya diye bir yerde uçtum, çok güzeldi. Siz de mutlaka gitmeli ve orada uçmalısınız” diyor. Karı koca olan Lars ve Kyle balonlarını alarak Kapadokya’ya geliyorlar ve böylece Kapadokya’da baloncuğun ilk tohumları atılmış oluyor. Bunlardan sonra Türk Hava Kurumu ve girişimcilerin de bölgeye gelmesi ile balon turizmi gelişmeye başlıyor. 2005 yılından sonra balon turizmi zirve yapıyor. 2013 yılında Sivil Havacılık bir kanunla bölgede balonculuğun daha güvenli gelişmesi ve istikrarlı olması için bazı düzenlemeler yapıyor. Bugün bölgede kanun ile sınırlandırılmış şekliyle 27 balon firması var ve günde 156 balon aynı anda uçuyor.

   Pınar Savun: Sıcak hava balonu ne demek?

   Erdal Yarış: Sıcak hava balonu içerisindeki soğuk hava ısıtarak balon içerisindeki sıcaklıkla dış sıcaklık arasında fark yaratılıyor ve balon bu şekilde yükseliyor.  Balon yükseldikten sonra balon içerisindeki sıcaklığı attırdığınız zaman balon yükselirken, azalttığımız zaman balon alçalıyor. Balon tamamen pilotun hissiyatı ile uçuyor.

Pınar Savun: Balon pilotları nasıl bir eğitimden geçiyor?

   Erdal Yarış: Bir kişinin balon pilotu olabilmesi için en az lise mezunu olması, sağlık kontrolünden geçmesi ve A2 seviyesinde İngilizce bilmesi gerekiyor. Kursun hava şartlarına bağlı olarak 3 ay ve 25 saatlik bir eğitim süresi var. Bu kursu başarı ile tamamlayanlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden lisans alabiliyorlar. Bunun sonrasında da pilot 75 saat tecrübe uçuşu yapmak durumunda. Bir pilotun yolcu ile büyük bir balonda uçabilmesi için yaklaşık olarak 3 yılı tamamlamış ve yüzlerce saat uçmuş olması gerekiyor.

  Pınar Savun: Sıcak hava balonu ile uçmak ne kadar güvenlidir?

   Erdal Yarış: Sıcak hava balonu havacılıkta en güvenli hava aracı olarak geçer. Çünkü tamamen mekaniktir. Uçuş için belirlenmiş hava şartlarına uyulduğu zaman balonla uçmak güvenlidir.

   Pınar Savun: 156 balon aynı anda aynı bölgede uçuş yapıyor. Bu durumda balonların çarpışma riski olmuyor mu?

   Erdal Yarış: Uçuş esnasında iki balon birbirine değebilir, bu durum bir sorun yaratmaz. Pilotlar genel olarak uçuşlarını aradaki mesafeyi koruyarak gerçekleştiriyor. Balonlar birbirine değdiği zaman biz buna pilotlar arasında “sabah öpücüğü” diyoruz. Balonlar içerisinde her türlü iletişim olanağı vardır. Pilotlar telsizleri ile hem kendi firmalar, hem de o anda havada olan diğer bütün balonlarla iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca yer ekipleri ile de iletişim içerisinde oluyorlar.

   Pınar Savun: Bildiğim kadarıyla balonlar günde bir kez ve sadece sabah gün doğarken uçuyor. Bunun nedeni nedir?

   Erdal Yarış: Evet günde bir kez uçuyoruz. Sabahın erken saatleri uçuş için en uygun saatlerdir. Sabah saatlerinde çok fazla bir hava hareketi yoktur. Öğleden sonraları termik hava şartları oluşur bu da uçuşu zorlaştırır. Akşam saatlerinde de hava şartları uçuş için uygun olmaz.

   Pınar Savun: Uçuş için en uygun mevsim hangisidir?

   Erdal Yarış: Kapadokya’da her mevsimde uçuş yapıyoruz. Sadece yağmurlu ve rüzgarlı havalarda uçuş gerçekleştiremiyoruz.

   Pınar Savun: Bir balonu uçurabilmeniz için en az ve en çok kaç yolcu olması gerekir?

   Erdal Yarış: Her balonun bir kaldırma kapasitesi vardır. Bölgemizde iki kişilik balonlar olduğu gibi 32 kişi taşıyan balonlar da vardır. Küçük balonlar daha çok evlilik teklifi, doğum günü kutlamaları için özel tutulan balonlardır. Büyük balonlarda ise turist gruplarını ağırlıyor ve uçuruyoruz.

Biz Butterfly Balloons Şirketi olarak müşterilerimize konfor sağlayabilmek amacıyla 20 kişi taşıyabileceğimiz sepetlere en fazla 16 kişi alıyoruz.

   Pınar Savun: Sıcak hava balonu ile uçuş süresi ne kadardır?

   Erdal Yarış: Hava koşullarına göre uçuş süresi 45 dakika ile 75 dakika arasında değişebilir. Ortalama bir saat diyebiliriz.

  Pınar Savun: Bildiğim kadarıyla bölgedeki uçuşlar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kontrolünde gerçekleşiyor. Bu kontroller nelerdir?

   Erdal Yarış: Balondan tutun, uçuşlara, kalkış iznine, pilotlarının lisanlarının kontrolüne kadar sıkı kontroller yapılmaktadır. Habersiz olarak belli aralıklarla pilotlara alkol ve uyuşturucu kontrolleri de yapılmaktadır. Eğer bir pilot alkol ve uyuşturucu kontrolünde alkol aldığı ya da madde kullandığı tespit edilirse lisansı elinden alınır ve bir daha uçamaz.

   Pınar Savun: Bir uçuşta kaç pilot görev alır?

   Erdal Yarış: Yönetmeliğe göre 19 ve üzeri yolcu taşıyan balonlarda bir pilot ve bir gözlemci pilot yer alır. Yolcu sayısı 19’un altında olan balonlarda ise bir pilot vardır.

   Pınar Savun: Bir balonun uçuş ve inişine yardım etmek için kaç personel görev alıyor?

   Erdal Yarış: Bir pilot artı yer ekibi olarak da 4 kişi görev alıyor.

Pınar Savun: Balonla uçuş ücretleri Euro üzerinden ödeniyor ve çoğu zaman bir uçak biletinden daha pahalı olabiliyor. Bunun nedeni nedir?

   Erdal Yarış: Sıcak hava balonu bir ulaşım aracı değildir. Balonla bir yerden bir yere gidemezsiniz, insanlar güzel bir deneyim yaşamak için sıcak hava balonu ile uçmayı tercih ediyorlar. Balonla uçmak bir ihtiyaç değil, bir keyiftir, lükstür. Balonun maliyeti, personel giderleri, yakıt ve amortisman hesaplandığı zaman maliyetler yükseliyor. Tanzanya’da balon uçuş deneyimi yaşamanın bedeli kişi başı 650 dolardır. Dünya ortalamasına bakıldığında en uygun fiyatlar bizdedir.

   Pınar Savun: Yılda ortalama kaç turist Kapadokya’yı gökyüzünden izleme şansına erişiyor?

   Erdal Yarış: Yılda yaklaşık olarak 500 bin turist Kapadokya’da sıcak hava balonunun keyfini yaşıyor.

   Pınar Savun: Dünyada sıcak hava balonu ile en çok uçuş yapan bölge Kapadokya’dır. Bunu Tanzanya, Kenya ve Burma takip ediyor. Kapadokya şu anda dünyadan gelen bu talebi karşılayabiliyor mu?

   Erdal Yarış: Karşılayabiliyor. Dünya geneline baktığımızda biz Türkiye olarak balonculuğun bayrağını elimizde tutuyoruz. Hem pilot kalitesi hem yaptığımız iş hem de uçuş yapılan yerin coğrafik yapısı ve hava şartları itibariyle öndeyiz. Yurt dışında çok sayıda buradan yetişip giden pilotlarımız var. Ayrıca İki adet yeni faaliyete geçmiş yerli balon üretim merkezimiz bulunuyor.

   Pınar Savun: Misafirlerinize yaşadıkları uçuş deneyimini unutulmaz yapmak için gerçekleştirdiğiniz ritüellerimiz var mıdır?

   Erdal Yarış: Butterfly Balloons firmasının sahipleri Mehmet Daşdeler ve Deniz Turgut en başta güvenlik olmak üzere müşteri memnuniyetine büyük önem veriyorlar. Biz Butterfly Balloons firması olarak uçuş yapan misafirlerimize inince şampanya ikram ediyor, günün anısına madalya takıyor ve sertifika veriyoruz.  Diğer firmalardan farklı olarak butik anlamda hizmet veriyoruz. 20 yolcu taşıyabileceğimiz bir balonda 16 kişi taşıyarak konforlu bir alan oluşturuyoruz, ayrıca sabah misafirlerimizi balona götürmeden küçük bir kahvaltı da ikram ediyoruz.

   Pınar Savun: Sıcak hava balonu pilotluğu ek bir iş olarak mı yapılıyor, yoksa tamamen bir meslek olarak mı kabul ediliyor?

   Erdal Yarış: Tamamen bir meslektir.  Maddi ve manevi olarak da tatmin edicidir. Bizim firmanın kurucusu Mustafa Bey de bir sıcak hava balonu pilotu idi ve rahmetli bu işi çok severek yapıyordu. Bizim şirketimizde uyguladığımız kalite, güvenlik ve konfor gibi prensipler onun izlerini taşımaktadır. Misafirlerimize masalımsı güzel bir anı bırakıyoruz.

   Pınar Savun: Sizin için uçmak ne ifade ediyor?

   Erdal Yarış: Uçmak benim için bir aşktır. İşim gereği her sabah 03.00’te kalkıyorum ve haftada 6 gün çalışıyorum. Bir gün bile “off! ” diyerek kalkmadım. Benim için her yeni gün yeni bir heyecan ve maceradır. Bu işe aşık olmazsanız bu fedakarlığı yapamazsınız.

Kayda geçen ve bir pilot tarafından kullanılan ilk sıcak hava balon uçuşu 1783’te Paris’te gerçekleştirdi. Montgolfier kardeşler tarafından kağıt ve ipekten yapılan bu balon o dönemde büyük ilgi ile karşılandı. Paris’in göbeğinden 500 feet yukarı çatı tepelerinin üstünden giden balon 6 mil uzaktaki üzüm bağlarına iniş yaptı. Yörenin çiftçileri gökyüzünden inen ve ateş saçan bu ejderhadan çok rahatsız oldular. Pilotlar onları yatıştırmak ve uçuşu kutlamak için çiftçilere şampanya sundular. Bu gelenek balon kullanıcıları tarafından günümüze kadar taşınarak her uçuşun ardından yere inen misafirlere şampanya ikram ediliyor.

1
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
4
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bir masal diyarı olan Kapadokya’ya gitmediyseniz mutlaka gitmelisiniz

Yorumlar kapalı.