Bir bağış, bir yaşamfeatured


Lenfoma (Burkitt) Kanseriyle 7 aydır mücadele eden restorant işletmecisi Mehmet Dursun’un, tedavisi için “Yaşam Destekçileri Kampanyası” başlatıldı:

 

  • CAR T hücre tedavisi şart! Kemoterapi tedavisinin olumsuz sonuçlanması üzerine, sadece üç ülkede gerçekleştirilebilen ‘CAR T Hücre tedavisinin’ kendisine yüzde 90 olumlu sonuç ve umut vaad ettiğini kaydeden Dursun, 2 hafta içerisine tedavisine başlaması gerektiğini söyleyerek, her geçen gün karnındaki şişliğin daha da arttığını belirtti.

 

  • 750 bin Euro hala eksik…Tedavi süreci için gerekli olan miktarın toplam 900 bin Euro tuttuğunu belirten Dursun, “Yaşam Destekçileri Kampanyası’nın bugün 3’üncü günü olduğuna dikkat çekerek toplamda 150 bin Euro toplandığını, fakat hala 750 bin Euro’nun eksik olduğunu söyledi.

 

Emine Gül ÖZER

   Karnındaki şişkinlik ve gece terlemesi sebebiyle gittiği Hastane’de önce kolon kanseri üzerine yoğunlaşıldı.   Türkiye’ye gittiğinde Burkitt – Lenfoma olduğu tanısıyla yüzleşti.

Ülkemizin sevilen restorant işletmecilerinden Mehmet Dursun, 7 aydır kanserle mücadele veriyor. Türkiye’de gördüğü tedavinin olumsuz sonuçlanması sebebiyle, ‘CAR T Hücre tedavisi’ şart koşuluyor.

Sadece Almanya, İsrail ve Amerika’da yapılabilecek tedavi bedeli ise 900 bin Euro tutuyor.

Mehmet Dursun’un tedavi olabilmesi için 3 gün önce “Yaşam Destekçileri Kampanyası” başlatıldı. Kampanya’nın 3’üncü gününde 150 bin Euro para toplandı. 2 Hafta içerisinde tedavi için Almanya’ya gitmesi öngörülen Dursun için sen de bağış yap, destek ol.

Kampanya için açılan Ziraat Bankası’ndaki şu hesaplara desteklerin ulaştırılabileceği kaydedildi:

“Alıcı Adı-Soyadı: Mehmet Dursun

Banka Şube: Ziraat Bankası, İskele – KKTC Türk Lirası (TL) IBAN: TR70 0001 0021 8260 4796 7850 01

Amerikan Doları (USD) IBAN: TR05 0001 0021 8260 4796 7850 07

İngiliz Sterlini (GBP) IBAN:

TR10 0001 0021 8260 4796 7850 14

Euro (EUR) IBAN: TR59 0001 0021 8260 4796 7850 05

”Kampanyanın diğer bankalarda herhangi bir hesap veya IBAN numarasının bulunmadığı da belirtildi.

“İlk önce kolon kanseri üzerine yoğunlaşıldı..”

   7 Aydır Lenfoma burkitt hastalığıyla mücadele eden, ülkemizin sevilen restorant işletmecilerinden Mehmet Dursun, hastalığın ilk belirtileri hakkında, “Karnımda aşırı bir şişkinlik yaşamaya başladım. Son zamanlarda 2-3 gece üst üste terlemeler meydana geldi. Bunun sebebini merak ettiğimiz için, 11 Aralık 2023’te eşimle beraber Girne Akçiçek Hastanesine çekap yaptırmaya gittik kan ve idrar üzerinden. Yaptığımız kan ve idrar tahlillerinde hiçbir hastalığa rastlayamadık. Doktorum ‘sen benden daha sağlam çıktın’ diye espri bile yaptı.” İfadelerini kullandı.

Karın şişkinliğinin sebebini belirleyebilmek için, ultrason çekildiklerini aktaran Dursun, “Bir sıkıntı olduğunu hissedebiliyordum. Ultrason çekildiğinde karnımda yabancı bir sıvı tespit edildi. Saat akşam 18.00 civarlarındaydı, Lefkoşa acile gitmemiz gerektiği söylendi. Oraya gittik.. o gün Lefkoşa’da tomografi çekildi.. kalın bağırsak ve ince bağırsak arasında yaralar tespit edildi, kolon kanseri ihtimali üzerinde yoğunlaşıldı.” dedi.

 

“Türkiye’de Lenf kanseri tanısı konuldu…”

KKTC’de kolon kanseri üzerinde yoğunlaşılmasının ardından, aynı gün eşiyle birlikte kendi imkanları dahilinde Türkiye’ye gitmeye karar verdiklerini söyleyen Dursun, “Bursa Şehir Hastanesi’ne gittik hemen… orada 1 gün yattık. Fakat Türkiye vatandaşı olmamıza rağmen, bizim KKTC sigortası, Türkiye’de ki sağlığı kapsamadığı için oradaki tedavi tutarı 2,5- 3 milyon TL civarındaydı.. Başbakan Ünal Üstel’i aradım.. durumu izah ettim..” şeklinde konuştu.

Bu olaylar esnasında karnının, 5-6 aylık hamile bayan pozisyonunda şişmeye başladığına dikkat çeken Dursun, “ Biz hala orada kendimizi kolon kanseri zannederken, bu konuda uzman bir özel doktora gittim.. İstanbulda Bir doçentti. o bizi ‘pet’ çekimine gönderdi. Kendi imkanlarımızla onu da yaptık ve bunun sonucunda kolon kanseri değil, Lenf kanseri olduğum belirlendi. Göğsümde ve  karnımda olmak kaydıyla..” ifadelerini kullandı.

 

“Yüzde 95 temizlendi ama yeniden nüksetti..”

Başbakan Ünal Üstel’i aramalarının sonuç verdiğini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kendilerini başka bir yere sevk ettiğini ifade eden Dursun, “O halimle de geri dönüp Kıbrıs’ta tekrar kanser tedavisi alamazdım. İstanbul Ataşehir Memorial’da tedavim başladı.. kanımdaki biriken sıvı malesef böbreklerime ciddi zarar verdi. 16 gün de böbrek tedavisi gördüm. 16 günün sonunda böbrekler temizlendi ve kurtuldu.” dedi.

Dursun, sonrasında kemoterapi tedavisinin başladığına dikkat çekerek, şunları aktardı;

“Lenfoma kanserinin de kendi içinde çeşitleri var. Benim hastalığım ‘Lenfoma burkitti’. Alabileceğim en iyi tedaviyi aldım. Malesef yüzde 95 temizlendi ama 12 parmağın üzerindeki kanser hücresi tekrar nüksetti. 5 santim büyüklüğündeydi tedaviden önce, tedavi boyunca 2 milime kadar geriledi. Malesef bu kanser hücresi bizim aldığımız ilaca bağışıklık gösterdiği için onu tamamen yok etmek mümkün değil.”

 

“Tedavi sadece 3 ülkede var”

“Doktorum bu kemoterapinin başarısız olduğunu söyledi. Tekrar aynı yöntemle denenen kemoterapinin de tedavi vermeyeceğini söyledi. Senin kesinlikle ‘CAR T hücre tedavisi’ alman şart dedi.” İfadeleriyle sözlerine devam eden Mehmet Dursun, “Bu tedavi de her yerde yapılmıyor. Yalnızca Almanya, İsrail ve Amerika’da var. Bu yüzden dediler ki, ‘sen imkanların varsa git..’ tamam dedik.. bizim doktorun bize Almanya’dan verdiği Hamburg’daki Üniversite Hastanesi ve uzman doktorlarla önce telefonda birebir konuştuk.. sonra Almanya’daki akrabamlarımı birebir gönderdim yüz yüze konuştular.” dedi.

 

“Yüzde 90 sonuç için 900 bin Euro gerek”

   Oradaki doktorların tedaviyi Almanya’da alabileceğini ve tedavi sonrası yüzde 90’ın üzerinde başarılı sonuç kazanabileceğini söylemesi üzerine konuşan Dursun, “Ama bunun için 900 bin Euro tedavi ücretine ihtiyacımız var. Ayrıca ayrı bir ev tutup, tedavi süreci boyunca izole olacağız.. bu da 1 milyon Euro’ya yakın.. aile olarak buna gücümüz yok, bu parayı bulamayız. Kaplıca’daki kendi restorantımızı satmaya çalıştık.. bizi tanıyan, onu alabilecek güçteki iş adamları, ‘sen hastasın, hasta olduğun için satmak istiyorsun.. vicdanen biz bu işletmeyi alamayız’ dediler.. Hükümet yetkilileriyle görüştüm.. ne yapabilirizi konuştuk.. onlar da, ‘sen sevilen sayılan birisin, bir kampanya başlat. Bizde buna destek olalım, o parayı toplayalım’ dediler. Günün sonunda hiç istemediğim, arzulamadığım bu kampanyayı yapmak zorunda kaldım.” İfadelerini kullandı.

“3 günde 150 bin Euro toplandı..”

Dursun “devlet, vatandaşının sağlık hizmetinin en iyisini vermeli.. varsa bu hastalığın tedavisi, dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşını yaşatmak için elinden geleni yapmalı.” Şeklinde konuşarak, gelinen süreci şu ifadelerle aktardıı;

“Gelinen süreçte kontrole gittim Kolon Hastanesi’ne, 3 santim civarında bulunan kitle biraz büyümüş ve malesef etrafındakilerde de canlanma var. Zaman kısıtlı.. 2 hafta içinde , maksimum 20 gün içerisinde tedavi için gitmem gerek. Gün geçtikçe karnımdaki ağrı da şiddetleniyor. Bu paranın toplanması için bekliyoruz, gayret sarf ediyoruz. 3 günde 150 bin Euro toplandı. Şu ana kadar toplanan miktar bu. İlk günki heyecan, teveccü yok tabi ki. Bakalım ne yapabileceğiz, yapabilecek miyiz. hükümetten ses seda yok, bir şey planlıyorlar mı bilmiyorum. Ama tabi ki devletimden de bekliyorum.”

 

“51 yaşındayım ama hayat bana 90’lık bir hayat yaşattı”

   Tedavi sürecinden bu yana, hastalığında kendine bir şeyler kattığını kaydeden Dursun, iyisi ve kötüsüyle durumu şu şekilde özetledi;

“Bu dünyada iyi insanlar iyilik yapmaz. Yaptıkları her şey zaten iyidir. Kötüler iyilik yapar ama bu dünyada iyi olmak en doğrusu. 51 yaşındayım ama hayat bana 90’lık bir hayat yaşattı. 7 aylık tedavi maceramdaki muhasebe, dünyayı görebilmem için belki de allahın bana bir lütfuydu. Hiçbir zaman isyan etmedim.. benden çok daha kötü hastalar var. Ben en azından enfes alabiliyorum, çok bir ağrı yaşamadım.. o yüzden şükredecek çok sebebim var. En önemlisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arkamda.. Keşke malımızı satıp, kendi gücümüzle gidebilseydik. Bu işler çok kolay değil.. insanlar bazı şeyleri, yaşamadan anlayamaz. İçinde merhamet duygusu olmayan, vicdan olmayan bizi anlayamaz. Allah düşmanımı bile bu duruma düşürmesin.”

 

Bağış yap, sen de destek ol…

Kampanya için açılan Ziraat Bankası’ndaki şu hesaplara desteklerin ulaştırılabileceği kaydedildi:

“Alıcı Adı-Soyadı: Mehmet Dursun

Banka Şube: Ziraat Bankası, İskele – KKTC Türk Lirası (TL) IBAN: TR70 0001 0021 8260 4796 7850 01

Amerikan Doları (USD) IBAN: TR05 0001 0021 8260 4796 7850 07

İngiliz Sterlini (GBP) IBAN:

TR10 0001 0021 8260 4796 7850 14

Euro (EUR) IBAN: TR59 0001 0021 8260 4796 7850 05

”Kampanyanın diğer bankalarda herhangi bir hesap veya IBAN numarasının bulunmadığı da belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bir bağış, bir yaşam
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.