Bilgi paylaşımı var, suçlu iadesi yokfeatured


Önen, şu an itibarıyla Türk tarafında suç işleyip Rum kesimine kaçan 19 Kıbrıslı Türk’ün iadesinin talep edildiğini fakat Rum tarafının “vatandaşlarımı veremem” diyerek bu iade taleplerini geri çevirdiğini kaydetti.

“Acil durumlar bu rakamın dışında”

Önen, TAK muhabirinin sorusu üzerine Kıbrıs Rum basınında çıkan bugüne adar toplam 3 bin 391 konuda işbirliği yapıldığı haberleri için “Doğru, mantıklı bir rakamdır “ diyerek, acil durumda sözlü yapılan bilgi paylaşımlarının bu rakama dâhil olmadığını söyledi.

Önen, konuyu bir örnekle açıklayarak, geçtiğimiz günlerde Protororas’ta bir Kıbrıslı Rum’un sörf yaparken kaybolduğunu ve ailesinin endişelenerek polise haber verdiğini anlatarak, bu kişinin askeri yasak bölgeden Türk tarafına geçtiğini ve daha sonra Rum tarafına iade edildiğini belirtti.

“KKTC’den kaçan suçluları koruyorlar”

KKTC’de çoğunluğu narkotik olmak üzere suç işlemiş 19 Kıbrıslı Türkün hakkında tutuklama kararı bulunduğunu söyleyen Önen, bu 19 kişinin KKTC makamlarına iadesini istediklerini, Rum tarafınınsa “vatandaşımdır veremem” diyerek suçluları korumaya devam ettiğini ve işbirliğine yanaşmadığını kaydetti.

Önen, TAK muhabirine açıklamasında Kıbrıs Rum tarafıyla her iki tarafı da ilgilendiren suçlara ilişkin veri paylaşımının mevcut olduğunu, fakat suçluların iadesiyle ilgili Rum Yönetimi’nin yardımcı olmadığını kaydetti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bilgi paylaşımı var, suçlu iadesi yok

Yorumlar kapalı.