Başbakan Üstel Parti MYK’sında konuştu…”Elimizi taşın altına koyduk”featured


Başbakan Ünal Üstel Ulusal Birlik Partisi Merkez Yürütme Kurulunda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Üstel, pazartesinden beri devam eden eylemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Üstel, “Eylemlerine saygımız sonsuz. Hükümete geldiğimiz ilk günden beri halkımızı rahat ettirmek, üretimi artırmak ve çalışan kesimlerin daha çok çalışmasını sağlamak için söz verdik. İki yıllık hükümet döneminde bu sözleri birer birer yerine getirdik” dedi.

Üstel, ülkeye ithal et gelmesi konusunda hükümetin kararlı olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde TÜK üzerinden ithal etin geleceğini yineledi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, sendikalarla birlikte yaptığı açıklamada hükümete cuma gününe kadar süre tanımış ithal et kararının geri çekilmemesi durumunda pazartesi günü genel grev kararı alınmıştı.

Üstel, et konusunda yaşanan sıkıntılara değinerek, dar gelirli vatandaşların ete ulaşmakta zorluk çektiğini belirtti. Üretici ve kasaplarla halkı etle buluşturmak için çalışmalar yapıldığını ifade eden Üstel, “Protokol imzalamamıza rağmen bu protokolü deldiler. Dar gelirli insanımızın et ile buluşması için hükümet olarak sürekli bir çalışma içerisindeyiz. Kasaplar, üretici ve çiftçilerimizle yaptığımız toplantılarda belli bir noktaya gelmemize rağmen, bazı kesimler bu noktadan ileriye gitmemesi için sıkıntılar yaşattı” dedi.

Bakanlar Kurulu olarak et konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Üstel, “Biz hükümet olarak insanımızı ucuz etle buluşturmaya karar verdik. Üretime gerekli destekleri veriyoruz. Enflasyondan bir buçuk kat daha fazla vermeye çalıştık. Üreten kesim bizim için önemlidir. Bu dengeleri sağlamak için üreten kesimimize bugüne kadar görülmemiş destekler ve teşvikler verdik, vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Halkın et konusunda yaşadığı sıkıntıları aşmak için radikal tedbirler aldıklarını belirten Üstel, kasaplara 800 TL kuzuya destek verdiklerini ve kuzu fiyatının 550 TL’yi geçmemesi gerektiğini söylediklerini belirtti. Üstel, “Halkımız Güney Kıbrıs’a kayınca, ayda 9000 kuzu kesilmesi yerine 4500 kuzuya kadar düştü. Bir takım et bohçacıları türedi ve ne olduğu belirsiz etler ülkemize gelmeye başladı” diyerek, bu durumun önüne geçmek için gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Başbakan Üstel, önümüzdeki Kurban Bayramı’na da dikkat çekerek, Temmuz ayından sonra kuzu sıkıntısının aşılacağını kaydetti. Üstel, “Et ithali sonrası kuzu başına verdiğimiz 800 TL teşviği 1100 TL’ye çıkarttık ki isteyen insanımız tercih yapabilsin. Bu ithali devlet üzerinden yapıyoruz. Bunu kasaplara ve marketlere dağıtacağız. Fiyatı 400 TL’yi geçmeyecek” dedi.

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
Başbakan Üstel Parti MYK’sında konuştu…”Elimizi taşın altına koyduk”

Yorumlar kapalı.